kayhan.ir

کد خبر: ۲۱۴۰۹۸
تاریخ انتشار : ۱۸ فروردين ۱۴۰۰ - ۲۲:۱۲
مراجعه افراد فاقد پرونده الکترونیک سلامت لازمه برخورداری از واکسیناسیون عمومی
رئیس‌مرکز مدیریت شبکه معاونت بهداشت وزارت بهداشت از افرادی که فاقد پرونده الکترونیک سلامت هستند خواست برای برخورداری از واکسیناسیون عمومی به نزدیکترین مرکز بهداشت شهر و روستای محل سکونت خود مراجعه کنند.به گزارش وبدا، جعفر صادق تبریزی گفت: گام پنجم بسیج ملی کووید 19 در کشور به زودی آغاز می‌شود و در این گام واکسیناسیون عمومی افراد به تدریج با اولویت گروه‌های پرخطر انجام خواهد شد.
تبریزی افزود: در گام چهارم بسیج ملی کووید19 که به نام شهید والامقام سردار سلیمانی مزین شد از اول آذر 99 با همکاری سازمان بسیج مستضعفین و مشارکت بین بخشی نهادهایی همچون هلال احمر آغاز شد، 68 هزار و 747 تیم با بیش از 230 هزار عضو مشارکت جدی داشتند.
وی ادامه داد: غربالگری چهار میلیون و 280 هزار نفر افراد در معرض تماس با فرد تست مثبت در این طرح انجام شد که برای 50 درصد از آنها تست سریع کووید 19 انجام گرفت.حدود 315 هزار نفر که مشمول قرنطینه معکوس بودند و نباید از منزل بیرون می‌آمدند توسط تیم‌های مراقبت در منزل به آنها مراجعه و ویزیت در منزل و مراقبت از آنها انجام و برای بیش از 53 درصد از آنها تست تشخیصی سریع انجام شد.
رئیس‌مرکز مدیریت شبکه معاونت بهداشت گفت: در گام چهارم تیم‌های نظارتی 6 میلیون و 300 هزار بازدید مشترک با هلال احمر و بسیج انجام دادند که منجر به 618 هزار و 700 اخطار و بیش از 38 هزار مورد پلمب شد.تیم‌های حمایتی که توسط عزیزان بسیج مدیریت می‌شود نیز بیش از یک و نیم میلیون خانوار آسیب دیده از کرونا را حمایت‌های معیشتی و فرهنگی کردند.
تبریزی افزود: گام چهارم بسیج ملی کووید 19 که با همکاری بسیج مستضعفین و هلال احمر و سایر نهادها انجام شد از افتخارات نظام جمهوری اسلامی است و به دنبال آن طرح تشدید نظارت‌ها و مراقبت‌ها نیز از ۱۸ اسفند 99 تا 18 فروردین 1400 انجام شد.
وی بیان داشت: با پایان یافتن گام چهارم، گام پنجم بسیج ملی کووید 19 مبتنی بر بیماری یابی، رهگیری و واکسیناسیون عمومی با هدف کلی مدیریت و کنترل اپیدمی کرونا از طریق بیماری یابی فعال و رهگیری حداکثری افراد در معرض تماس نزدیک و واکسیناسیون عمومی کووید-۱۹ از شنبه 21 فروردین 1400 شروع می‌شود.این گام 6 راهبرد اساسی دارد که توسط دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور با مشارکت بسیج و هلال احمر و بقیه سازمان‌ها و داوطلبان و سفیران و رابطین سلامت در برنامه هر خانه یک پایگاه سلامت انجام می‌شود.
رئیس‌مرکز مدیریت شبکه معاونت بهداشت خاطرنشان کرد: این 6 راهبرد عبارتند از بیماری یابی فعال، شناسایی افراد در تماس نزدیک با بیماران و رهگیری هوشمند آنها با روش‌های مختلف که از فناوری‌های هوشمند برای شناسایی سریع افراد استفاده می‌شود.
تبریزی گفت: راهبرد دوم واکسیناسیون عمومی کووید19 بر اساس سند ملی وکسیناسیون است که به تدریج میزان واکسیناسیون را افزایش می‌دهیم تا جمعیت هدف را در زمان پیش‌بینی شده واکسینه کنیم.برای این منظور همه افراد باید پرونده الکترونیک سلامت داشته باشند و کسانی که ندارند تا پایان اردیبهشت ماه به نزدیکترین خانه بهداشت در روستاها و پایگاه سلامت در شهرها مراجعه کنند و این پرونده را تشکیل دهند.
وی ادامه داد: در راهبرد سوم آموزش همگانی با هدف تغییر رفتار انجام خواهد شد و با استفاده از توان همگانی از جمله سازمان بسیج، رسانه‌ها به ویژه صدا و سیما باید بتوانیم آموزش مناسبی در ارتباط با جدا‌سازی، تهویه مناسب و واکسیناسیون عمومی را داشته باشیم. علاوه‌بر این باید آموزش سبک زندگی در شرایط کرونا، رعایت فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک را آموزش دهیم. همچنین از مردم می‌خواهیم استفاده از درگاه salamat.gov.ir و سامانه مشاوره‌ای 4030 را مد نظر قرار دهند.
رئیس‌مرکز مدیریت شبکه معاونت بهداشت گفت: در راهبرد چهارم حفاطت و حمایت از گروه‌های آسیب پذیر به ویژه سالمندان پرخطر، مادران باردار، بیماران زمینه‌ای که نیازمند مراقبت‌های ویژه هستند. مد نظر قرار می‌گیرد.
تبریزی افزود: در راهبرد پنجم تقویت درمان سرپایی با هدف کاهش موارد بستری و مراجعه به مراکز درمانی و بیمارستان‌ها انجام می‌گیرد. به دلیل خریدهای نوروزی و سفرها و عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی با شیوع مجدد و خیز چهارم کرونا در کشور مواجه هستیم و بیمارستان‌ها با مراجعه بالای مردم مواجهند که این راهبرد موجب کاهش مراجعات به بیمارستان‌ها خواهد شد.
وی ادامه داد: لذا برای موارد سرپایی از مردم می‌خواهیم به مراکز جامع خدمات سلامت منتخب کووید 19 مراجعه کنند که بیش از 1200 مرکز هستند و در مسیریاب‌های بلد و نشان آدرس آنها وجود دارد. مردم عزیز ما نشانی این مراکز را از سامانه 4030 نیز می‌توانند دریافت کنند.
رئیس‌مرکز مدیریت شبکه معاونت بهداشت وزارت بهداشت، راهبرد ششم از گام پنجم بسیج ملی کووید 19 را نظارت بر پروتکل‌های بهداشتی و اعمال قانون دانست و گفت: در این راهبرد مردم خودشان باید نظارت مردمی انجام دهند و بر اساس گزارش آنها مداخلات انجام می‌گیرد. تشدید نظارت‌ها توسط وزارت بهداشت با مشارکت بسیج و هلال احمر هم انجام می‌شود. نظارت‌ها بر سفرهای خارجی و مرزها باید افزایش یابد. مسئولیت‌پذیری و نظارت سایر دستگاه‌ها در حیطه وظایف خودشان هم باید انجام شود.

نام:
ایمیل:
* نظر: