kayhan.ir

کد خبر: ۲۱۳۹۰۸
تاریخ انتشار : ۱۶ فروردين ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۹


رئیس مجلس شورای اسلامی گفت:
بر اساس کار پژوهشی صورت‌گرفته در مجلس و بررسی‌های علمی، براساس کارکرد کمیسیون‌ها دو اولویت مهم با محوریت موضوعات اقتصادی و خنثی‌سازی تحریم‌ها مشخص شده است و این موضوع ملاک اصلی عمل ما خواهد بود.
محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی در نشست شورای هماهنگی کمیسیون‌های تخصصی و مرکز پژوهش‌های مجلس با اشاره به نامگذاری سال 1400 به‌عنوان سال «تولید، پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها» گفت: در سال‌های متمادی محوریت شعار سال متمرکز به موضوعات اقتصادی بوده است و این نشان می‌دهد که چالش اول کشور از منظر رهبر معظم انقلاب مسئله اقتصاد است و امسال نیز این نام‌گذاری همین خط‌مشی را نشان می‌دهد.
وی با بیان اینکه مجلس باید متمرکز به بحث اقتصادی باشد و تأکید رهبر انقلاب در این موضوع، خنثی‌سازی تحریم‌ها و تقویت توان اقتصادی و ایستادگی روی پای خود است افزود: لذا برای اصلاح این مسیر باید ناکارآمدی ساختاری در بودجه و نظام مالیاتی، ساختار بانکی، بوروکراسی اداری، نظام ناکارآمد و غیرهدفمند یارانه‌ای، نظام آماری ناکارآمد، فقدان استراتژی صنعتی و آمایش سرزمین ناقص و ضعیف  اصلاح شود، چرا که این ساختارها موجب ایجاد مشکلاتی نظیر بیکاری و رانت شده است.
از جمله عوامل مشکلات اقتصادی
سوءمدیریت و تعارض منافع است
رئیس قوه مقننه کشورمان در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه سوءمدیریت و تعارض منافع از جمله عوامل مشکلات اقتصادی است گفت: البته کرونا و تحریم‌ها در سال‌های اخیر بر مشکلات اقتصادی کشور افزوده است.
قالیباف با اشاره به قوانین متعدد در حوزه تولید گفت: با یک بررسی اجمالی به برخی قوانین مربوط به حوزه تولید نظیر قانون رفع موانع تولید، قانون اصل 44، قانون تسهیل فضای کسب‌وکار، قانون برنامه ششم توسعه، قانون استفاده حداکثری از توان تولید و حمایت از کالای ایرانی که همه اینها پیشتر در مجالس گذشته تصویب شده‌اند، درمی‌یابیم که اگر این قوانین به‌درستی اجرا شود، نیاز زیادی به قوانین جدید نداریم.
وی همچنین با اشاره به نقاط مغفول‌مانده در قوانینِ مربوط به تولید گفت: طرحی درباره تغییر رویکرد در صدور مجوزهای حوزه کسب‌وکار و تولید در کمیسیون ویژه جهش تولید در دست تدوین است و این کمیسیون آن را به‌زودی نهایی خواهد کرد.
به گزارش تسنیم، رئیس مجلس تأکید کرد: بر اساس کار پژوهشی صورت‌گرفته در مجلس و بررسی‌های علمی، بر اساس کارکرد کمیسیون‌ها دو اولویت مهم با محوریت موضوعات اقتصادی و خنثی‌سازی تحریم‌ها مشخص شده است و این موضوع ملاک اصلی عمل ما خواهد بود و ما به‌طور شفاف گزارش عملکرد خود را نیز به مردم ارائه خواهیم کرد.
طرح «تغییر رویکرد در صدور مجوز کسب‌وکار»
به‌زودی نهایی می‌شود
قالیباف همچنین با اشاره به نقاط مغفول مانده در قوانینِ مربوط به تولید گفت: طرحی درباره تغییر رویکرد در صدور مجوزهای حوزه کسب‌وکار و تولید در کمیسیون ویژه جهش تولید در دست تدوین است و این کمیسیون آن را به‌زودی نهایی خواهد کرد.

نام:
ایمیل:
* نظر: