kayhan.ir

کد خبر: ۲۱۳۷۷۶
تاریخ انتشار : ۱۵ فروردين ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۰


وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه خانه‌های خالی شناسایی شده، گفت: اگر مردم اطلاعات ملکی خود را وارد سامانه جامع املاک و اسکان نکنند هم ما می‌دانیم که آنها چه تعداد املاک در اختیار دارند و مشمول مالیات می‌شوند.
محمد اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر درباره تأثیر ثبت اطلاعات ملکی اشخاص حقیقی و حقوقی در سامانه املاک و اسکان کشور اظهار داشت: ما روند شناسایی واحدهای خالی را انجام داده‌ایم اما در قانون هم آمده که باید همه افرادی که ملکی دارند آن را در سامانه اسکان ثبت کنند. وی افزود: ما یک میلیون و ۳۰۰ هزار خانه خالی را به سازمان امور مالیاتی معرفی کرده‌ایم. همچنین طبق اصلاحیه جدید قانون مالیات بر خانه‌های خالی، قانونگذار مردم را به ثبت اطلاعات ملکی خود در سامانه جامع املاک و اسکان و وزارت راه و شهرسازی را به تهیه زیرساخت‌های آن مکلف کرده است.
وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: همین تکلیف قانونی موجب شده تا شرایطی در وزارت راه و شهرسازی فراهم کنیم که مردم از ۱۹ فروردین اطلاعات ملکی خود را در سامانه اسکان درج کنند.
اسلامی تصریح کرد: بانک اطلاعاتی وزارت راه و شهرسازی کامل است و اگر مردم اطلاعات ملکی  خود را وارد نکنند، ما می‌دانیم که آنها چه تعداد املاک در اختیار دارند. اما فراخوانی که از ۱۹ فروردین داریم، در حقیقت نوعی تأیید گرفتن از آنهاست. داشتن مسکن برای زندگی و همچنین یک اقامتگاه در شهر دیگر برای آنها مجاز است اما افزون بر آن، مشمول مالیات مضاعف خواهد شد.
وی با تأکید بر اینکه درج اطلاعات ملکی افراد در سامانه اسکان تأثیر به سزایی در کنترل قیمت در بازار مسکن خواهد داشت، ادامه داد: بر اساس اطلاعات سامانه املاک و مستغلات، به محض اینکه اجرای قانون مالیات بر خانه‌های خالی را شروع کردیم، در سه ماه پایانی سال گذشته ۲۵ درصد قیمت مسکن کاهش یافت و عرضه نیز فراوان‌تر شد. بنگاه‌های معاملاتی، مملو از فایل‌هایی است که برای فروش در اختیار املاکی‌ها قرار گرفته است.
وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه قیمت مسکن همچنان دچار حباب است، افزود: مسکن باید به عنوان کالای مصرفی در سبد مالی مردم قرار گیرد برای ما هم تمام هدف این است که تمام پول‌هایی که برای سرمایه‌گذاری در مسکن وارد می‌شود، به بخش تولید هدایت شود نه در بخش سوداگری.
اسلامی تأکید کرد: کسانی که واحد مسکونی خالی زیادی دارند، در صورت عرضه این واحدها به بازار، آمادگی داریم در مقابل آن، زمین مرغوب شهری برای ساخت و ساز بدهیم.

نام:
ایمیل:
* نظر: