kayhan.ir

کد خبر: ۲۱۳۷۷۵
تاریخ انتشار : ۱۵ فروردين ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۰
سرپرست سابق سازمان توسعه تجارت:سرپرست سابق سازمان توسعه تجارت ایران گفت: واردات می‌تواند بهترین کمک حال تکمیل زنجیره‌های ارزش و تولید باشد، اما رانت واردات کمر اقتصاد داخلی کشور ما را شکسته است.
به گزارش ایسنا،‌ محمدرضا مودودی در رابطه با محورهای تحقق شعار سال در حوزه تجارت خارجی اظهار داشت: ما هنوز باور واقعی نسبت به تجارت خارجی نداریم و سیاست و رویکرد مشخصی را هم دنبال نمی‌کنیم.
وی افزود: سیاست‌های تجاری در ایران معمولاً تحت تأثیر سیاست‌های ارزی، تنظیم بازار و غیره قرار گرفته و تقریباً در درجه دوم و سوم اهمیت، مورد توجه قرار می‌گیرد.
سرپرست سابق سازمان توسعه تجارت ایران، توازن تجاری را لازمه پایداری اقتصاد دانست و افزود: مطالعات و پژوهش‌ها حاکی از این است که بزرگترین صادرکنندگان دنیا، بزرگترین واردکنندگان دنیا هم هستند و هم‌اکنون کشورهایی که ۸۰ درصد صادرات دنیا را تأمین می‌کنند به همین اندازه واردات را نیز در اختیار دارند. این در حالی است که مفهوم توازن تجاری در ایران هنوز تحلیل و کالبدشکافی نشده و معمولاً سیاست‌های تجاری ما سلیقه‌ای و احساسی است. مودودی با اذعان به نبود سیاست تجاری در ایران، تصریح کرد: سیاست تجاری باید متفاوت از سیاست تولیدی باشد. مشکل اصلی ما این است که برخی مدیران و وزیران کاملاً اتفاقی انتخاب می‌شوند و بر اساس سلایق و علایق خودشان عمل می‌کنند نه مبتنی بر یک سیاست مشخص.
وی ادامه داد: این مسائل و مشکلات حاکی از این است که ما اهلیت فنی و مدیریتی لازم را در کشورمان پرورش ندادیم و هیچ برنامه و سیاست مشخصی هم تدوین نکردیم و در نتیجه دائماً مرتکب اشتباهاتی می‌شویم که قبلاً هم آن را تجربه کرده‌ایم.
سرپرست سابق سازمان توسعه تجارت ایران از پدیده ای به نام «رانت واردات» در کنار واردات سخن گفت و ادامه داد: واردات می‌تواند بهترین کمک حال تکمیل زنجیره‌های ارزش و تولید باشد اما رانت واردات کمر اقتصاد داخلی کشور ما را شکسته است. بحث واردات بسیار جذاب است اما زمانی می‌تواند به اقتصاد کشور کمک کند که رانت ارزی برای کسی قائل نشویم.
نام:
ایمیل:
* نظر: