kayhan.ir

کد خبر: ۲۱۳۵۲
تاریخ انتشار : ۲۶ مرداد ۱۳۹۳ - ۲۱:۲۵
در دیدار با آمانو

روحانی: توان موشکی ایران به هیچ وجه قابل مذاکره نیست

رئیس جمهور کشورمان در دیدار با مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکید کرد توان موشکی ایران به هیچ وجه قابل مذاکره نیست.
دکتر روحانی دیروز(یک شنبه) در دیدار با یوکیا آمانو  اظهار امیدواری کرد که با روشن شدن برخی ابهامات غیر واقعی درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران، نام خوبی از آژانس به عنوان نهادی بی طرف که در شناختن حق کشور‌ها برای استفاده از انرژی صلح آمیز هسته‌ای نقش مثبت و بدون تمایز ایفا می‌کند، باقی بماند.
روحانی  با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران همواره بر اساس اصول و چارچوب‌های بین‌المللی به دنبال همکاری فنی، حقوقی و شفاف با آژانس انرژی اتمی بوده است، گفت: ایران در مسیر توسعه نیازمند به فناوری‌های نوین از جمله فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای است و براساس تصمیم ملت و نیز نظر مجلس شورای اسلامی در جهت استفاده از انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای در حوزه برق، پزشکی، کشاورزی و صنعتی حرکت خواهد کرد.
دکتر روحانی تأکید کرد: تهران در مذاکرات خود با کشورهای ۱+۵ و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی جدی است و چیزی بیش از حق خود از جمله غنی‌سازی برای اهداف صلح آمیز نمی‌خواهد.
رئیس شورای عالی امنیت ملی در عین حال با اشاره به اینکه در مسیر شفافیت‌ ایران تسهیلات لازم برای نظارت بر فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای را فراهم آورده است، افزود: ما تنها نظارت‌های قانونی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را می‌پذیریم که در چارچوب ان‌پی‌تی و پادمان باشد و هرگونه نظارت‌های فراقانونی بدعتی است که به ضرر همه کشورهای در حال توسعه تمام خواهد شد.
رئیس جمهور  با بیان اینکه در صورت دستیابی به توافق نهایی با ۱+۵ در چارچوب برنامه اقدام مشترک ژنو، ایران در حد مورد نیاز خود به غنی‌سازی در داخل کشور ادامه خواهد داد و طرف مقابل نیز باید تحریم‌های دو جانبه و چندجانبه و بین‌المللی را بر دارد، ادامه داد: ما هیچ ابایی از همکاری در جهت رفع ابهامات نداریم، چرا که به لحاظ اخلاقی و در چارچوب مذهبی و فتوای رهبر معظم انقلاب، در دکترین دفاعی ایران به هیچ‌وجه استفاده از سلاح‌های کشتار جمعی جایی ندارد.
روحانی با تشریح مذاکرات و روند همکاری ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از سال ۲۰۰۲ تاکنون تصریح کرد: معتقدم در صورتی که عزم و اراده جدی برای حل و فصل موضوع و دستیابی به توافق وجود داشته باشد، ظرف کمتر از یک سال می‌توان به نتیجه نهایی با آژانس دست یافت و امروز نیز ایران مصمم به دستیابی به نتیجه در کوتاه‌ترین زمان ممکن است.
رئیس جمهوری از مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواست با توجه به مذاکرات این نهاد با مسئولان ایرانی، نسبت به انتشار گزارش‌های نوبه‌ای از روند پیشرفت گام به گام و رو به جلو اقدام کند.
روحانی همچنین تاکید کرد: توان موشکی ایران به هیچ عنوان و در هیچ رده‌ای قابل مذاکره نیست.
یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز در این دیدار  با اشاره به اهمیت پرونده هسته‌ای ایران در آژانس، مدعی شد: از ابتدای تصدی مسئولیت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همواره سعی کردم منصفانه عمل کنم و شرایط و قوانین را برای همه کشور‌ها یکسان در نظر بگیرم.
وی با تأکید بر اینکه روند پیشرفت مذاکرات ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ویژه در یک سال گذشته کاملاً مثبت و رو به جلو بوده است، گفت: آژانس از آمادگی ایران برای شفافیت بیشتر در موضوع هسته‌ای قدردانی و تلاش می‌کند تا از این فرصت برای دستیابی به یک الگوی همکاری ارزشمند، استفاده کند.
آمانو با تاکید بر اینکه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز از طولانی شدن فرآیند مذاکرات ناخرسند است، ابراز امیدواری کرد که با همکاری نزدیک مسایل در یک برنامه زمانی معقول حل شود .
دیدار آمانو با ظریف و صالحی
یوکیا آمانو  مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دیروز همچنین با دکتر ظریف وزیر امور خارجه کشورمان و دکتر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی کشور دیدار کرد.
ظریف  در دیدار با  آمانو بر عزم جمهوری اسلامی ایران برای همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به عنوان تنها نهاد دارای صلاحیت بین‌المللی در موضوع هسته‌ای تاکید کرد.
یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز در این دیدار بر انجام وظایف آژانس به عنوان یک نهاد حرفه‌ای و بی طرف و در چارچوب مقررات آژانس تاکید کرد.
طرفین در این دیدار با مرور روند همکاری‌ها، بیانیه مشترک همکاری‌های فیمابین را که طی سال گذشته بین جمهوری اسلامی ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به امضاء رسید، مورد تاکید قرار دادند. مدیر کل آژانس بعد از ظهر دیروز همچنین با دکتر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان دیدار و درباره همکاری‌های آتی ایران و آژانس رایزنی کرد.
 گفتنی است مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به منظور دیدار و گفت‌وگو با رئیس‌جمهور و دیگر مقامات کشورمان و رایزنی درباره همکاری‌های ایران و آژانس جمعه شب  وارد تهران شد. ایران تاکنون 13 اقدام عملی که پیش از این در مذاکرات با آژانس بر سر آن توافق شده بود را اجرا کرده است.