kayhan.ir

کد خبر: ۲۰۹۷۸۸
تاریخ انتشار : ۱۰ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۰
در بیانیه‌ای مشترک صورت گرفت
ایران، روسیه و‌ ترکیه در بیانیه‌ای مشترک بار دیگر بر آمادگی خود برای حمایت از فعالیت «کمیته قانون اساسی سوریه» از طریق تعامل با هیئت‌های سوریه‌ای و نماینده سازمان ملل تأکید کردند.
جمهوری اسلامی ایران، فدراسیون روسیه و جمهوری ‌ترکیه به‌عنوان ضامنان روند آستانه در حاشیه نشست عادی کمیته تدوین قانون اساسی در تاریخ ۹ بهمن ۱۳۹۹ نشستی سه‌جانبه تشکیل داده و در آن با هیئت‌های سوری و فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه «گیر پدرسون» به رایزنی پرداختند.
سه کشور در بیانیه مشترک خود ضمن استقبال از برگزاری پنجمین جلسه این کمیسیون بار دیگر تعهد قوی خود را به حاکمیت ملی، استقلال، وحدت و تمامیت ارضی سوریه اعلام و بر ضرورت رعایت این اصول از سوی همه طرف‌ها تأکید کردند.
کشورهای ضامن روند آستانه نقش مهم کمیته قانون اساسی در ژنو را در پیشبرد روند سیاسی تحت رهبری و مالکیت سوریه با تسهیل‌گری سازمان ملل منطبق با قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت را مورد تأکید قرار دادند.   
در این بیانیه همچنین تصریح شده که «کمیته قانون اساسی باید با روحیه مصالحه و مشارکت سازنده و بدون دخالت خارجی و تحمیل برنامه زمانبندی از بیرون به کار خود ادامه دهد تا اعضای کمیته به توافقی کلی دست یابند و نتیجه کار کمیته مورد پذیرش و حمایت حداکثری ملت سوریه قرار گیرد.»
سه کشور بر قصد خود مبنی بر ادامه رایزنی‌ها درخصوص موضوعات فوق‌الذکر در نشست آتی اجلاس بین‌المللی سوریه در چارچوب روند آستانه (پانزدهمین نشست بین‌المللی روند آستانه) در سوچی در تاریخ‌های ۱۶ و ۱۷ فوریه تأکید کردند.
ایران، روسیه و ‌ترکیه نشست آستانه را به منظور گرد هم آوردن طرف‌های درگیر جنگ در سوریه و پیدا کردن راه‌حلی دائمی ‌برای جنگ ۱۰ ساله در سوریه راه‌اندازی کرده‌اند.
نام:
ایمیل:
* نظر: