kayhan.ir

کد خبر: ۲۰۹۴۳۲
تاریخ انتشار : ۰۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۸
رئیس ‌مجمع ملی صادرکنندگان دام:
رئیس ‌مجمع ملی صادرکنندگان دام گفت: با توجه به شرایط تولید، مصرف و ممنوعیت صادرات گوشت قرمز، افزایش نرخ این کالا قابل پذیرش نیست و عده‌ای درحال فراهم کردن بستر واردات هستند.

منصور پوریان در گفت‌و‌گو با خبرگزاری مهر درباره اینکه آیا دلیل افزایش مجدد قیمت گوشت قرمز قاچاق گوسفند از کشور است؟ تاکید کرد: به هیچ عنوان دلیل این گرانی نمی‌تواند قاچاق باشد. به نظر می‌رسد عده‌ای با اهداف خاص به دنبال برهم زدن آرامش بازار و سوءاستفاده از این موقعیت هستند تا بستر واردات را فراهم کنند.
وی با اشاره به کاهش قیمت دلار و همچنین اعمال کنترل‌های شدید در مرزبانی‌های کشور، افزود: با این شرایط قاچاق دام نمی‌تواند به شکل گسترده باشد و حتی اگر وجود داشته باشد، بسیار محدود است.
رئیس‌مجمع ملی صادرکنندگان دام با ‌اشاره به وضعیت تولید گوشت قرمز و انباشت دام در کشور، گفت: عمده دامداران کشور ناله می‌کنند که دام روی دستشان مانده است. وقتی دامدار می‌خواهد گوشت تولیدی خود را بفروشد خریدار وجود ندارد و همه می‌گویند که بازار ‌اشباع است. از طرف دیگر بخاطر شیوع کرونا مصرف گوشت قرمز حدود ۴۰ درصد کاهش یافته و شرکت پشتیبانی امور دام نیز اقدام به خرید توافقی از دامداران کرده و هر کیلوگرم گوشت گوساله نر چند تکه شده را به قیمت ۸۲ هزار و ۵۰۰ تومان خریداری می‌کند.
پوریان تصریح کرد: با این شرایط ما پیش‌بینی کاهش قیمت‌ها را داشتیم اما در کمال ناباوری قیمت‌ها به شدت افزایش یافته است و دلیل آن را چیزی جز سوداگری عده‌ای خاص نمی‌دانم.
رئیس ‌مجمع ملی صادرکنندگان دام از قیمت‌گذاری اخیر دولت درخصوص گوشت‌های وارداتی و تعیین قیمت ۱۲۰ هزار تومان برای یک کیلوگرم گوشت گوساله انتقاد کرد و افزود: این اقدام نیز در افزایش نرخ گوشت بی‌تأثیر نبوده و مشخص نیست چرا ستاد تنظیم بازار چنین کاری کرده است.
گفتنی است، سه روز قبل علی اصغر ملکی؛ رئیس‌اتحادیه گوشت گوسفندی از افزایش ۱۰ هزارتومانی قیمت گوشت گوسفندی خبر داده و گفته بود: تنها در یک روز قیمت هر کیلوگرم گوشت گوسفندی افزایش ۱۰ هزار تومانی داشته و عرضه با قیمت ۱۱۵ هزار تومان توزیع می‌شود. این در حالی است که متوسط قیمت هر کیلوگرم گوشت گوسفندی برای مراکز عرضه در پایان هفته گذشته ۱۰۵ هزار تومان بود.

نام:
ایمیل:
* نظر: