kayhan.ir

کد خبر: ۲۰۹۲۵۳
تاریخ انتشار : ۰۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۸
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا:
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه در حال حاضر هیچ شهر قرمزی در سطح کشور نداریم، درخصوص افزایش میزان بیماران سرپایی مبتلا به کووید 19 در برخی شهرها، هشدار داد.

به گزارش وبدا، علیرضا رئیسی در حاشیه جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا، در گفت‌و‌گوی زنده با رسانه‌ها و مردم، ضمن قدردانی از مردمی که در رعایت پروتکل‌های بهداشتی همراهی و همکاری داشتند، درخصوص جدیدترین وضعیت بیماری کرونا در کشور گفت: ماحصل رعایت پروتکل‌ها و شیوه‌های بهداشتی باعث شده که در مقایسه با کشورهای دیگر وضعیت بهتری داشته باشیم. کشور انگلیس مرز هزار و 800 مرگ روزانه را گذراند، آلمان بالای هزار مرگ و آمریکا نیز مرگ بالاتر از چهار هزار نفر در روز را تجربه کردند. اما در کشور ما خوشبختانه وضعیت به گونه‌‌ای است که با رعایت پروتکل‌ها وضعیت نسبتا خوبی داریم و باید اعلام کنیم امروز هیچ شهر قرمزی در سطح کشور نداریم و شهرهای قرمز استان مازندران امروز به نارنجی تبدیل شدند و در مجموع ۱۹ شهر نارنجی، ۱۵۷ شهر زرد و ۲۵۶ شهر آبی داریم و این موضوع جای خرسندیست. اما باید این نکته را تذکر دهم که برخی از عدم رعایت پروتکل‌ها در هفته گذشته مشاهده و گزارش شده است. موارد متعددی از شهرهای مختلف داشتیم که گزارش‌هایی در این مورد داشتند. یکی از شهرها کاشان بود که قطعا تذکرات لازم را دریافت خواهند کرد و امیدواریم رعایت این پروتکل‌ها را به صورت سختگیرانه جبران کنند.
رشد ۴۷ درصدی ترددها
رئیسی ادامه داد: یکی از نگرانی‌های ما رشد ترددهاست. این ترددها نسبت به اول دی ماه ۴۷ درصد افزایش پیدا کرده است و این وضعیت نگران‌کننده است. هرگونه عدم رعایت پروتکل‌ها، وضعیت را به شرایط قبل بازمی‌گرداند. این افتخار که مردم عزیز ما درباره کنترل بیماری آفریدند، کم نظیر است. از طرفی حتما باید مراقبت کنیم؛ چراکه در غیر این صورت، کسب و کارها و همه شهرها تحت تاثیر محدودیت‌ها قرار گرفته و محدودیت‌ها مجدد تشدید می‌شود و تعطیلی مشاغل را در پی خواهیم داشت.
خروج از وضعیت قرمز به معنای ضعیف شدن
 یا از بین رفتن ویروس نیست
وی تاکید کرد: خروج از وضعیت قرمز به معنای ضعیف شدن یا از بین رفتن ویروس نیست. برعکس، ویروس در سطح دنیا نه تنها ضعیف نشده، بلکه جهش پیدا کرده و قوی‌تر شده است. ویروس انگلیسی حدود ۶۰ کشور دنیا را درگیر کرده است. در آفریقای جنوبی هم ویروس کرونا جهش یافته و ۲۳ کشور را درگیر کرده است. می‌ دانیم ویروس جهش یافته قدرت سرایت بیشتری دارد، جوانان را بیشتر درگیر می‌کند. قدرت کشندگی و میزان مرگ و میر مبتلایان به ویروس جدید نیز بیشتر است.
هرگونه تجمعی باعث انتشار بیماری
و افزایش مرگ و میر می‌شود
معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: اگر پروتکل‌ها را به دقت رعایت نکنیم می‌تواند منجر به مشکلاتی شود. در فصل زمستان و هوای سرد هستیم. باید قاطعانه جلوی دورهمی‌های خانودگی و هر نوع تجعی ایستاد و نباید بگذاریم این تجمعات رخ دهد؛ چه خانوادگی، مسافرت یا هر نوع تجمع دیگر باعث بیماری و منجر به افزایش مرگ و میر می‌شود.
رئیسی افزود: ما وظیفه داریم هشدارهای لازم را به مردم عزیز بدهیم؛ چراکه مسئول سلامت مردم هستیم. در مقوله سلامت هیچ معامله‌ای نخواهیم کرد، محکم می‌ایستیم و هشدارها را می‌دهیم و اطمینان دارم که همه مردم نیز حمایت می‌کنند و پروتکل‌ها را رعایت می‌کنند.
احتمال بازنگری پروتکل‌ها و محدودیت‌ها
وی ادامه داد: این هفته احتمالا جلسات دیگری در ستاد خواهیم داشت و درباره بازنگری پروتکل‌ها و محدودیت‌ها صحبت می‌کنیم، زیرا با تغییر رنگ شهرها و وضعیت مناسب‌تر شاهد افزایش تجمعات و ترددها هستیم. به نظر می‌رسد، ساده انگاری و عادی انگاری اتفاق می‌افتد و این موضوع خطرناک است. یادمان نرود که در تیر و مرداد چه وضعیتی پیدا کردیم و موج جدید شکل گرفت و مرگ و میر افزایش یافت.
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: در هر موج جدید شیوع کرونا بیش از ۱۰ هزار مرگ جدید رخ می‌دهد و ۱۰ هزار خانواده را داغدار می‌کند. لذا خانواده‌ها به هیچ وجه کوتاه نیایند و پروتکل‌ها را خودشان جدی بگیرند. ویروس جدید جوان‌ترها را درگیر می‌کند و باید مراقبت کنیم. امیدوارم با رعایت پروتکل‌ها و مسئولیت‌های اجتماعی این کار را انجام دهیم.
ویروس کرونا قوی‌تر شده است
رئیسی اظهارداشت: ویروس کرونا ضعیف نشده، بلکه قوی‌تر شده است. همه باید دست به دست هم دهیم و محکم بایستیم. به هیچ وجه نمی‌شود با سلامت مردم شوخی کنیم.
در برخی استان‌ها میزان
بیماران سرپایی افزایش پیدا کرده است
وی تاکید کرد: اکنون براساس آخرین ارزیابی‌ها در برخی استان‌ها میزان بیماران سرپایی افزایش پیدا کرده و این موضوع می‌تواند زنگ خطری باشد، چراکه اگر بی‌توجهی کنیم، افزایش بستری‌ها به سمت افزایش موارد بستری و مرگ و میر منتهی خواهد شد.
نام:
ایمیل:
* نظر: