kayhan.ir

کد خبر: ۲۰۹۲۴۳
تاریخ انتشار : ۰۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۷


قالیباف می‌گوید مجلس در این فکر است که کاری انجام دهد تا 700 هزار میلیارد تومان مابه‌التفاوت ارز به جیب مردم رفته و مشکلات آنها را حل کند نه اینکه خرج شرکت‌های دولتی شود.
محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در آیین تجلیل از پژوهشگران برتر مرکز پژوهش‌های مجلس، اظهار داشت: مابه‌التفاوت ارز بین ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار میلیارد تومان است که باید به جیب مردم رفته و مشکلات آن را حل کند و مجلس حتماً این کار را انجام می‌دهد. ما در مجلس توجه به سلامت، معیشت، محرومیت‌زدایی و تولید و‌ اشتغال را در دستور کار قرار داده‌ایم.
رئیس مجلس تصریح کرد: ارزهای زیادی برای تولید و‌ اشتغال از صندوق ارزی و صندوق توسعه ملی به اذن مقام معظم رهبری و به درخواست دولت تخصیص پیدا کرده است و ریال‌های زیادی برای‌ اشتغال در بودجه در نظر گرفته شده است، اما ایجاد‌ اشتغال روش می‌خواهد که بایستی در ابتدا روش‌های آن‌ را از غل و زنجیر خارج کنیم.
قالیباف اظهار داشت:‌ اشتغال آن نیست که بگوییم ما پول دادیم و باید ایجاد شغل ایجاد شود؛ شورای عالی کار و منابع تخصیص پیدا کرده و به عده‌ای پول بدهیم تا شغل ایجاد کنند؛ نمی‌توانیم منتظر بمانیم که هر مقدار بودجه‌ای که دادیم با محاسبات و فرمول بگوییم این مقدار شغل در کشور ایجاد شد و در نهایت گزارش بدهیم که بین ۸۰۰ هزار تا یک میلیون شغل ایجاد کردیم.
رئیس مجلس تأکید کرد اگر در هر خانه‌ای را بزنیم و سؤال کنیم که از این خانه آیا کسی سر کار رفته است؟ آنها پاسخ می‌دهند که خیر.
رئیس مجلس اظهار داشت: مشکل کشور درآمد نیست بلکه هزینه است، اختصاص ۱۰۰ میلیارد دلار اثری در تولید و‌ اشتغال ندارد، این جایی است که باید به آن توجه کرد.
قالیباف گفت: اختلاف دیدگاه در مسائل سیاسی با دولت وجود دارد اما در جلسات مخلتف گفته‌ایم که ما در مجلس برای حل مشکلات اقتصادی تمام‌قد در خدمت دولت برای افتخارآفرینی کشور قدم برخواهیم داشت، بنابراین بحث‌های سیاسی در این تصمیمات اثری ندارد و نمونه‌هایی بوده که به دولت کمک شده است. امروز هم می‌گوییم برای حل مشکلات مردم به دولت کمک خواهیم کرد.
رئیس نهاد قانونگذاری گفت: برای برنامه هفتم توسعه باید با این نگاه وارد کار شویم تا گام‌های جدی برداشته شود و همان‌طور که حضرت آقا فرمودند رفع و خنثی‌سازی تحریم صورت گیرد و این موضوع باعث می‌شود که دشمنان و در رأس آنها آمریکا زیاده‌خواهی نکنند و حق ملت ما که برداشتن تحریم‌ها بوده، محقق شود.
وی گفت: ما امروز وضعیت آشفته‌ای در نظام بروکراسی داریم و آن‌قدر متورم شدیم که قریب به ۹۰ درصد درآمد کشور فقط صرف هزینه‌های جاری می‌شود این در حالی است که بروکراسی مانند غل و زنجیر دست و پای ما را در کشور گرفته است.
رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: گفته می‌شود که مجلس نرخ ارز تعیین کرده است؛ تهمت ناروا به مجلس نزنید؛ مجلس نرخ ارز تعیین نکرده و آن‌قدر نادان و ناشی نسبت به اقتصاد نیستیم که نرخ ارز تعیین کنیم. ما در مجلس شورای اسلامی محکم ایستاده‌ایم تا سیاست‌های ارزی را اعمال کنیم و نگذاریم هر دولتی که می‌آید از سیاست‌های ارزی خارج شود.
وی اظهار داشت: در لایحه پیشنهادی دولت برای بودجه سال آینده ۴۶ درصد هزینه‌ها و ۱۰ درصد درآمدها افزایش یافته و به معنای آن است که دولت برای هزینه‌های خود دست در جیب مردم می‌کند.
قالیباف با بیان اینکه دو رویکرد برای مرکز پژوهش‌ها قابل تصور است، گفت: یک رویکرد می‌تواند کارگزار پیرو باشد یعنی آنچه که تاکنون صورت گرفته و رویکرد دیگر می‌تواند کارفرمای پیش‌رو باشد که به‌نظر بنده باید رویکرد دوم برای مرکز پژوهش‌های مجلس اتخاذ شود.
وی ادامه داد: نمی‌توانیم بگوییم برای کشور ۱۰ اولویت داریم و در سطح مجلس و مرکز پژوهش‌ها، در خلال مسیر ریل‌گذاری، متمرکز به موضوعاتی باشیم که صرفا گره‌های خرد و ریز را منفعلانه دنبال و حل کنیم، این مسیر باید اصلاح شود و انباشت گره‌ها از تصمیم‌ها را باز کنیم، چرا که انواع موانع بر سر راه مردم از جمله در حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و محیط‌زیست وجود دارد و باید غل و زنجیر را از خود باز کنیم.
وی ادامه داد: مسئله اصلی ما در مجلس است حتی گفته می‌شود مجلس سقف درآمد نفتی را بسته است در حالی که این چنین نیست هرچقدر می‌خواهند این سقف را بالا ببرند ولی باید واقع‌بینانه به شرایط نگاه کنیم، در شرایط سخت کنونی تحقق فروش روزانه 1/5 میلیون بشکه نفت ممکن است و اگر بیشتر تحقق پیدا کند مهم است که بدانیم این درآمد نفتی کجا خرج می‌شود آیا منجر می‌شود به اینکه دولت چاق و هزینه‌ها بالاتر رود.
قالیباف با‌ اشاره به برخی جزئیات لایحه بودجه ۱۴۰۰، گفت: در بودجه‌ای که دولت ارائه کرده است هزینه‌ها به نسبت سال گذشته ۴۶ درصد افزایش یافته، در مقابل میزان افزایش درآمد ۱۰ درصد بوده است که این یعنی ۳۶ درصد گپ ایجاد شده است در واقع قرار است در جیب مردم برداشته شود از این رو اعتقاد داریم سیاست‌های مالی غلط دولت در سیاست پولی اثرگذار بوده و تورم را بالاتر می‌برد.
وی افزود: وقتی گرانی و تورم در جامعه رخ دهد کارگر و کارمند هرچقدر کار کنند، وام بگیرند دیگر باید آرزوی مسکن را فراموش کنند، در واقع مجلس می‌خواهد جلوی تصمیم‌های تورم‌زا در دولت را بگیرد.
قالیباف اظهار داشت: می‌گویند ما به فکر معیشت مردم هستیم، لذا باید گفته شود که ما نیز به فکر معیشت مردم بوده‌ایم و البته خواهیم بود اما این سؤال وجود دارد که چرا با ارز ۴۲۰۰ تومانی که قرار بود قیمت‌ها ارزان شود، تا اینکه کالاهای اساسی را در اختیار مردم قرار دهند، اما مشاهده کرده‌ایم که نرخ ارز همچنان بالا می‌رود و قیمت‌ها هم افزایش می‌یابد و این به‌گونه‌ای است که با بالا رفتن نرخ ارز اقلام اساسی همچون تخم‌مرغ و کالاهای دیگر قیمت دوچندانی پیدا می‌کنند.
رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اگر به اعداد و ارقام نگاهی بیندازیم چند ده میلیارد دلار رفته است و می‌خواهم بگویم تا مهرماه سال ۱۴۰۰ به‌طور دقیق با همین شرایط سخت ارزی 4/2 میلیارد دلار به نهاده‌های دامی ‌اختصاص یافته است پس مرغ باید با احتساب سالن اجاره‌ای مرغداری، دارو، واکسن، و همه این مسائل، کیلویی حدود ۱۰ هزار تومان یعنی باید یک و نیم دلار باشد، اما مرغ را در حال حاضر کیلویی ۲۵ هزار تومان به مردم می‌دهید، این سؤال وجود دارد که مابه‌التفاوت این ارز کجا رفته است؟
وی تأکید کرد: ما حتماً باید در بودجه سال آینده تفکیک کنیم و سیاستی را برای این کار مشخص خواهیم کرد. بنابراین مجلس شورای اسلامی تعیین می‌کند یارانه را ابتدای زنجیره به مردم بدهد یا اینکه آن را در انتهای زنجیره در اختیار مردم بگذارید؛ این موضوع را مشورت گرفته‌ایم و البته مشخص هم هست.
رئیس نهاد قانونگذاری کشور گفت: حرفمان این است که وقتی سیاست دولت بر این بوده که مردم رونق اقتصادی را به‌گونه‌ای ببینند که دیگر ۴۵ هزار تومان را طلب نکنند و این آرزوی ما است ولی این وعده دولت تحقق پیدا نکرده، ما در مجلس پای این ایستاده‌ایم. حالا که این موضوع محقق نشده و قیمت مرغ گران‌تر شده است. مابه‌التفاوت ارز مال مردم است. بنابراین اجازه نمی‌دهیم که دولت آن را خرج شرکت‌های دولتی کند و تا ۶۰ میلیارد در این زمینه به این شرکت‌ها کمک شود و البته خدماتی را که تولید می‌کنند نیز گرانتر برای دولت تمام شود لذا ما جلوی این را می‌گیریم پس اگر این گران شد باید یارانه هم افزایش پیدا کند.
نام:
ایمیل:
* نظر: