kayhan.ir

کد خبر: ۲۰۸۸۹۵
تاریخ انتشار : ۳۰ دی ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۵
سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس:
سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس اظهارداشت: اینکه مصوبات ستاد کرونا در حکم قانون است و نیازی نیست که مجلس به آن وارد شود، امری درست است اما موضوع خرید واکسن می‌تواند بحثی حاکمیتی باشد.

زهرا شیخی درباره ویروس کرونا به خبرگزاری فارس گفت: جهش ویروس، نگرانی‌ها را تشدید کرده است، در حوزه درمان، هنوز الگوریتم دقیق و مشخصی وجود ندارد؛ یکی از مواردی که می‌تواند به کنترل بیماری کمک کند، واکسن است اما اینکه چه نوع واکسنی موثرست موضوع مهمی است.
شیخی با بیان اینکه یکی از شیوه‌های تولید واکسن mRNA است، افزود: اگر بخواهیم به فرمولاسیون تولید واکسن بپردازیم، فرمول‌های مختلفی وجود دارد اما آنچه برای ما قابل اعتمادترست، ویروس کشته شده یا ضعیف شده است. mRNA هنوز در دنیا امتحان خود را پس نداده است این در حالیست که در زمینه بیماری‌های خاصی مانند سرطان که توسط mRNA تست‌هایی را انجام می‌دهند هنوز نگرانی‌هایی در مورد عوارضی که در طولانی مدت ممکن است در بر داشته باشد، وجود دارد. وی ادامه داد: در حال حاضر توجیه مناسبی در زمینه مراحل انجام کار و فرمولاسیون تولید واکسن وجود ندارد با توجه به این موضوع، ما اگر چشم بسته به مرحله کارآزمایی بالینی ورود کنیم هیچ تضمینی هم به ما نمی‌دهند که در صورت بروز مشکل چه غرامتی پرداخت می‌شود!
سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس درباره خرید واکسن از کواکس گفت: براساس آنچه در رسانه‌ها درج شده، شنیده‌ایم که سازوکاری به نام کواکس وجود دارد. کواکس، واکسن‌هایی را در اختیار دارد که ایران نیز اقدام به خرید کرده ضمن اینکه مبلغی را به عنوان پیش خرید به ازای 16 میلیون و 800 دوز واکسن پرداخت کرده است؛ این امر در حالی ‌است که هیچ تفاهم‌نامه یا قرارداد و هر اسمی که بر آن می‌گذارند در مجلس در این خصوص بررسی نشده است.
شیخی درباره عدم وجود هماهنگی میان ستاد کرونا و مجلس شورای اسلامی در زمینه خرید واکسن اظهارداشت: اینکه مصوبات ستاد کرونا در حکم قانون است و نیازی نیست که مجلس به آن وارد شود، نیز امری درست است اما موضوع خرید واکسن می‌تواند بحثی حاکمیتی باشد و ما طبق قانون اساسی که مهم‌ترین سند کشور ماست مباحثی را به صورت بسیار دقیق مطرح کرده است مانند اینکه در اصل 77 و 125 قانون اساسی صراحتا اشاره شده است که توافق‌نامه‌ها، قراردادهای بین‌المللی و معاهده‌ها باید مورد تصویب مجلس شورای اسلامی قرار گیرند. خصوصا که خرید واکسن خرید معمولی نیست و بحث حاکمیتی است. این در حالیست که برخی از افراد مطرح می‌کنند، این امکان وجود ندارد که هر خریدی را در مجلس تصویب کنیم زیرا شرایط، اورژانسی و جان مردم در خطر است و دقیقا چون خطرات و عوارض آن را در نظر می‌گیریم اصرار داریم که شرایط کاملا شفاف باشد.
 وی افزود: باتوجه به اینکه جان مردم و سلامت آنها بسیار مهم است، تهیه واکسن مطمئن هم ضروری است ولی باید تمام جوانب آن را سنجید و مهم‌ترین نکته که باید مد نظر قرار بگیرد این است که در حال حاضر واکسن در تمام دنیا در مرحله تحقیقات است نه واکسیناسیون عمومی. همچنین سؤالات بی‌پاسخ بسیاری در زمینه بیماری، دارو و واکسن‌هایی که به مرحله کارآزمایی رسیده‌اند، وجود دارد؛ براین اساس قطعا باید دقت و تامل در اخذ تصمیم‌گیری‌ها وجود داشته باشد.
نام:
ایمیل:
* نظر: