kayhan.ir

کد خبر: ۲۰۸۸۵۵
تاریخ انتشار : ۲۹ دی ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۰
سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل در نیویورک گفت: برجام در وضعیت خوبی نیست. دلیلش هم این است که برخی از اعضای برجام به تعهدات خود پایبند نبودند.


مجید تخت‌روانچی، سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل در نیویورک درخصوص سیاست خصمانه آمریکا در قبال ایران اظهار داشت: آمریکایی‌ها باید از خصومت دست بردارند و بفهمند ایران کشور قدرتمند منطقه است که می‌خواهد در چارچوب مقررات بین‌المللی با همسایگانش در صلح و آرامش باشد.
نماینده دائم ایران در سازمان ملل افزود: برجام در وضعیت خوبی نیست. دلیلش هم این است که برخی از اعضای برجام به تعهدات خود پایبند نبودند. نه تنها این تعهدات را انجام ندادند بلکه از اجرای تعهدات برجامی و قطعنامه ۲۲۳۱ توسط بقیه کشورها هم جلوگیری می‌کنند.
وی ادامه داد: روابط تجاری ایران باید با دنیا عادی شود و کشورها، روابط تجاری ایران با دنیا را تسهیل کنند. این تعهد، تعهد اعضای برجام نیست بلکه تعهد همه کشورهای ملل متحد است.
تخت‌روانچی با بیان اینکه آمریکا با خروجش از برجام، نقض فاحش انجام داد، اضافه کرد: آمریکا از اجرای تعهدات دیگر کشورها که می‌خواستند کار خود را انجام دهند، جلوگیری کرد و مانع از اجرای تعهدات آنها شد.
این دیپلمات ارشد کشورمان تصریح کرد: وقتی موضوعی در مجلس به قانون تبدیل می‌شود، باید اجرا شود. در NPT درصدی برای سقف غنی‌سازی وجود ندارد. مشخص است سوختی که برای یک نیروگاه لازم دارید و یا سوختی که برای یک زیردریایی لازم دارید، چقدر و با چه درصدی است. تا زمانی که فعالیت‌ها صلح‌آمیز باشد، مشکلی براساس NPT نداریم.
درمورد غنی‌سازی
 سقفی برای خودمان قائل نیستیم
تخت‌روانچی گفت: اسم ۲۰ درصد را نیاوردیم، ولی گفتیم سقفی برای خودمان قائل نیستیم بنابراین چیزی که الان در حال انجام آن هستیم، براساس مصوبه مجلس اقدام جدیدی نیست؛ یعنی قبلاً ما این کار را اعلام کرده بودیم.
سفیر دائم ایران در نیویورک تأکید کرد: موضع جمهوری اسلامی ایران نسبت به برجام روشن است. ما به تعهدات خود عمل می‌کنیم. کاهش تعهدات هم براساس خود برجام بوده است.

نام:
ایمیل:
* نظر: