kayhan.ir

کد خبر: ۲۰۸۷۸۷
تاریخ انتشار : ۲۸ دی ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۳
سخنگوی وزارت خارجه اعلام کرد
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ایران در یادداشتی رسمی به آمریکا اطلاع داد درصورتی‌که اقدامات غیرقانونی خود علیه دیپلمات‌های ایرانی در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در خاک آمریکا را متوقف نکند، آن کشور را به دیوان بین‌المللی دادگستری خواهد کشاند.سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه از صدور یک یادداشت رسمی هشدارآمیز و ارائه آن از طریق سفارت سوئیس (حافظ منافع آمریکا در تهران) به آمریکا خبر داد.
به گزارش فارس، وی دراین‌ارتباط افزود: در این یادداشت به طرف آمریکایی هشدار داده شده است، درصورتی‌که اقدامات غیرقانونی خود علیه دیپلمات‌های ایرانی در سازمان‌های بین‌المللی مانند سازمان ملل، بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول که مقر آنها در خاک آمریکا است را متوقف نکند، آن کشور را به دیوان بین‌المللی دادگستری خواهد کشاند.
خطیب زاده در توضیح این اقدام اظهار داشت: دولت آمریکا مدت مدیدی است که برخلاف حقوق بین‌الملل تضییقات زیادی برای دیپلمات‌های ایرانی و خانواده‌های آنان نزد سازمان‌های بین‌المللی در آمریکا ایجاد کرده و این اقدامات باعث ایجاد اختلال و ممانعت از کارکرد دیپلمات‌های ایرانی و چند کشور دیگر شده است.
سخنگوی وزارت امور خارجه در پایان افزود: دولت آمریکا علیرغم تعهدات خود به‌عنوان میزبان چندین سازمان بین‌المللی، هیچ‌گاه میزبان شایسته‌ای نبوده و در طول تاریخ سازمان ملل متحد سعی در آزار و اذیت دیپلمات‌ها و خانواده‌ها و فرزندان دیپلمات‌های کشورهایی داشته که از نظر دوجانبه با آنها دارای اختلاف است.
گفتنی است، دولت آمریکا از تابستان سال گذشته (۱۳۹۸) محدودیت‌های شدیدی برای تردد دیپلمات‌ها و وزرای ایرانی هنگام حضور در آمریکا اعمال و تردد مقام‌های ایران را به محدوده اطراف مقر سازمان ملل متحد در نیویورک محدود کرد.
در همین خصوص نیز رویترز، تیرماه سال گذشته از یادداشتی دیپلماتیک خبر داد که بر اساس آن آمریکا محدوده تردد دیپلمات‌های ایرانی مستقر در نیویورک و خانواده‌های آنها را به‌شدت محدود کرده است.
مجمع عمومی سازمان ملل متحد نسبت به این رویکرد آمریکا واکنش نشان داد و از دولت آمریکا به‌عنوان میزبان مقر این سازمان خواست محدودیت‌ها علیه دیپلمات‌های ایران را رفع کند.
نام:
ایمیل:
* نظر: