kayhan.ir

کد خبر: ۲۰۸۷۶۳
تاریخ انتشار : ۲۸ دی ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۰
جلد اول روزشمار سی‌و‌هشتم از مجموعه بزرگ روزشمار جنگ ایران و عراق با عنوان «تشکیل نیروهای سه‌گانه سپاه» توسط مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس رونمایی شد.

مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در چهلمین سالگرد آغاز دفاع مقدس، از جلد اول کتاب سی‌و‌هشتم روزشمار جنگ ایران و عراق با عنوان «تشکیل نیروهای سه‌گانه سپاه» رونمایی کرد. قابل‌ ذکر است مراسم رونمایی با توجه ‌به وضعیت ناشی از شیوع ویروس کرونا بدون حضور رسانه‌ها
برگزار شد.
حجت‌الله کریمی ‌مدیر گروه مطالعات تاریخی و روزشمار مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس با بیان اینکه کتاب سی‌و‌هشتم روزشمار در دو جلد منتشر خواهد شد، اظهار کرد: در طراحی اولیه، دوره زمانی این کتاب از 31 مردادماه تا 15 آبان‌ماه سال 1364 در نظر گرفته شده بود، اما با توجه ‌به حجم انبوه مطالب و داده‌ها، مقرر شد کتاب سی‌وهشتم نیز در دو جلد منتشر شود؛ براساس نقاط عطف تاریخی موجود در این دوره، جلد اول کتاب سی‌وهشتم مشتمل بر وقایع 31 مردادماه تا 7 مهرماه 1364 با عنوان «تشکیل نیروهای سه‌گانه سپاه» می‌باشد و جلد دوم هم با عنوان «پیگیری مقدمات اجرای عملیات در فاو؛ تداوم حملات هوایی عراق به خارک» به رخدادهای 8 مهرماه تا 15 آبان‌ماه سال 1364 می‌پردازد.
در ادامه این گفت‌وگو حمیدرضا فراهانی نویسنده جلد اول روزشمار سی‌وهشتم، پرواز هواپیمای دی.سی۸ آمریکایی از فرودگاه تبریز و سپس فرود اضطراری آن در فرودگاه بن‌گورین اسرائیل را از دیگر حوادث مهم در این دوره برشمرد و گفت: ماجرای این هواپیما تقریباً در صدر اخبار و تفاسیر و تحلیل رسانه‌های جهانی قرار گرفت. بر اساس شواهد این سلاح‌های قدیمی ‌آمریکایی در اختیار اسرائیل بوده که با دسیسه و نیرنگ این اقدام را انجام داده و این سلاح‌ها را با مهر اسرائیل جایگزین سلاح‌های اصلی در این هواپیما کرده و به سمت ایران ایران فرستاده است. بعد از لو رفتن این موضوع، گمانه‌زنی‌های متعددی مبنی بر اینکه هواپیمای مذکور حامل تسلیحات برای ایران در قبال آزادی تعدادی از گروگان‌های آمریکایی در لبنان بود، مطرح شد. 
نام:
ایمیل:
* نظر: