kayhan.ir

کد خبر: ۲۰۸۷۵۴
تاریخ انتشار : ۲۸ دی ۱۳۹۹ - ۲۰:۵۹
در ادامه اقدامات خصمانه علیه مردم ایران
مقام‌های رژیم تروریست آمریکا در آخرین تکاپوی سیاست شکست‌خورده فشار حداکثری، چند تحریم نمایشی را تصویب کردند؛ همچنین معاون رئیس‌جمهور آمریکا در سخنانی به اقدام تروریستی و بزدلانه کشورش در به شهادت رساندن سرداران مقاومت افتخار کرد.

دولت «دونالد ترامپ» در واپسین روزهای حضور در کاخ سفید و در راستای سیاست شکست‌خورده «فشار حداکثری» بر دامنه تحریم‌های جدید علیه ایران افزوده است. در این میان این رژیم فقط به ایران بسنده نکرده و سوریه، چین، هنگ‌کنگ و... نیز در دایره تحریم‌های جدید آمریکا قرار گرفته‌اند.
وزارت خزانه‌داری آمریکا سه‌شنبه ۲۳ دی‌ماه پنج نفر را در ارتباط با ایران به لیست تحریم‌های خود اضافه کرد. این افراد عبارتند از: «محمد آباتای» شهروند مغربی، «احمد اسماعیل فؤاد رسول» شهروند عراقی، «العارف سلطان یوسف حسن» شهروند سعودی، «الشاخان فؤاد احمد نوری علی» شهروند عراقی، «شریف نیامت حما رحیم حما» شهروند عراقی.
علاوه بر این، وزارت خزانه‌داری آمریکا چهارشنبه ۲۴ دی‌ماه اسامی ۲ فرد و ۱۶ نهاد ایرانی را به فهرست «اتباع و افراد خاص تحریم‌شده» (SDN) این وزارتخانه اضافه کرد.
آستان قدس رضوی(ع) و موسسه دانش‌بنیان برکت از جمله نهادهایی هستند که در این فهرست قرار گرفته‌اند. موسسه دانش‌بنیان برکت تولیدکننده اولین واکسن ایرانی کرونا است. «احمد مروی»، تولیت آستان قدس رضوی و رئیس ستاد اجرایی فرمان امام دو شخصی هستند که در این فهرست قرار گرفته‌اند.
همچنین شامگاه جمعه ۲۶ دی‌ماه وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که واشنگتن سازمان صنایع دریایی، سازمان صنایع هوا و فضا و سازمان صنایع هوایی ایران را به لیست تحریم‌های خود اضافه کرده است. پمپئو در بیانیه خود مدعی شد که اشاعه تسلیحات متعارف ایران تهدیدی برای امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی بوده و بر اساس شواهد، ایران همچنان به حمایت نظامی و انتقال تسلیحات به سوریه، لبنان، عراق، یمن و دیگر مناطق ادامه می‌دهد.
لفاظی‌های مقامات رژیم آمریکا
همچنین «مایک پنس» نفر دوم دولت آمریکا در فاصله چند روز مانده به پایان کار این دولت در سخنرانی برای نظامیان پایگاه هوایی کالیفرنیا اقدام به ایراد سخنانی تند و اتهام‌زنی علیه ایران و چین کرد. مایک پنس سپس به تمجید از مواضع خارجی دولت ترامپ به‌ویژه در قبال ایران پرداخت و از اقدامات غیرقانونی این دولت در قبال فلسطینیان و رژیم صهیونیستی تعریف کرد. همچنین او در یک تناقض‌گویی مضحک هم مدعی از بین بردن خلافت داعش توسط نیروهای آمریکایی شد و هم از اعمال ترور علیه سردارانی که علیه داعشی‌‌ها می‌جنگیدند (شهید سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس) تمجید کرد.
مایک پنس در ابتدا ضمن تکرار ادعای نخ‌نما شده مقام‌های آمریکایی درباره «حمایت ایران از تروریسم»، از اقدام تروریستی و غیرقانونی واشنگتن در به شهادت رساندن سردار سپهبد شهید قاسم سلیمانی تمجید کرد.
در آخرین اقدام نیز «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا در بیانیه‌ای از توسعه گستره تحریم فلزات ایران خبر داد. در بیانیه وزیر خارجه آمریکا آمده است: «برنامه‌های نظامی، موشکی و هسته‌ای ایران تهدیدی مستمر برای امنیت جهان به شمار می‌آید. با هدف مقابله با این تهدیدات، من محدوده تحریم‌های مرتبط با فلزات ایران در وزارت خارجه را گسترش می‌دهم. امروز وزارت خارجه ۱۵ ماده به‌خصوص که در برنامه‌های هسته‌ای، نظامی و موشک‌های بالستیک ایران استفاده می‌شود را شناسایی کرده است. کسانی که دانسته به انتقال این مواد به ایران می‌کنند تحت تحریم قرار می‌گیرند.»
حقارت‌بارترین دوره آمریکا
نکته جالب‌ توجه این است که از نظر یک تحلیلگر ارشد آمریکایی روزهای حضور «مایک پمپئو» در مقام وزیر خارجه این کشور شکست کامل و «یک فصل طولانی از حقارت» بوده است.
«فرد کاپلان» در نشریه «اسلیت» یادداشتی انتقادی درباره عملکرد مایک پمپئو منتشر و او را بدترین وزیر خارجه تاریخ این کشور توصیف کرد. این تحلیلگر آمریکایی در این یادداشت نوشت: «اینکه ترامپ شاید در موضوع لقب بدترین رئیس‌جمهور تاریخ آمریکا رقیب داشته باشد، یک سؤال باز است اما پمپئو در موضوع اطلاق لقب بدترین وزیر خارجه تاریخ آمریکا سرتر از هر فرد دیگری است.»
به باور او، «دوران تصدی‌گری او (پمپئو در مقام وزیر خارجه آمریکا) با ذلت خردکننده در حال پایان است.»
این تحلیلگر آمریکایی نوشت: «(دوران تصدی وزارت خارجه آمریکا) برای پمپئو یک فصل طولانی از حقارت‌ها بوده است. او در ماه آگوست به شورای امنیت سازمان ملل فشار آورد تا طرح ممنوعیت فروش تسلیحات متعارف علیه ایران را تصویب کند. فقط جمهوری دومینیکن یکی از اعضای شورای امنیت در این ممنوعیت به ایالات‌متحده ملحق شد.»
نام:
ایمیل:
* نظر: