kayhan.ir

کد خبر: ۲۰۸۷۳۷
تاریخ انتشار : ۲۸ دی ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۳
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا:
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه حضور دانش‌آموزان در مدارس اجباری نیست، گفت: در مناطق آبی و زرد خانواده‌ها می‌توانند دانش‌آموزان پایه‌های اول و دوم را از اول بهمن به صورت اختیاری به مدرسه بفرستند.

به گزارش وبدا، علیرضا رئیسی اظهارداشت: اروپا در ارتباط با شیوع بیماری در وضعیت بسیار نابسامانی به سر می‌برد، مرگ و میر ناشی از بیماری در انگلیس طی یکی دو روز گذشته از مرز هزار و 500نفر و در آمریکا از مرز چهار هزار و 400 نفر عبور کرده است.
رئیسی با اشاره به اینکه شیب ابتلا در اروپا طی یک ماه گذشته همچون آمریکا شده که این موضوع بسیار نگران‌کننده است، افزود: جهشی که در ویروس صورت گرفته در انتقال بیماری و میزان مرگ و میر بسیار موثر بوده و به همین دلیل نیاز است مرزها را بیشتر مراقبت
کنیم.
روند ابتلا و مرگ و میر کرونا
در کشور همچنان نزولی است
وی ضمن تاکید بر این نکته که نمونه‌هایی از ویروس‌های جهش یافته در کشورهایی همچون ژاپن، برزیل و آفریقای جنوبی هم دیده شده است، به لغو بسیاری از پروازها در ایران همانند دیگر نقاط جهان اشاره و خاطرنشان کرد: خوشبختانه وضعیت بیماری، روند ابتلا و مرگ و میر در کشور نزولی است اما متاسفانه استان مازندران همچنان در وضعیت خوبی نیست و10شهر استان در وضعیت قرمز قرار
دارند.
10 شهر استان در وضعیت قرمز قرار دارند
معاون بهداشت وزارت بهداشت، وضعیت شیوع بیماری در استان‌های گیلان و گلستان را هم نامناسب دانست و گفت: خوشبختانه بندرگز و کردکوی که هفته گذشته در شرایط قرمز بودند این هفته در وضعیت نارنجی قرار گرفته‌اند. 10شهر بابل، آمل، تنکابن، جویبار، رامسر، ساری، سوادکوه، فریدونکنار، قائمشهر و نکا در استان مازندران در وضعیت قرمز قرار دارند که پروتکل‌های بهداشتی باید بیشتر در این شهرها رعایت شوند.
انتقاد از مسافرت‌های بسیار زیاد
به شمال و جزیره قشم
رئیسی با اشاره به عدم رعایت پروتکل‌ها در برخی نقاط کشور طی چند روز گذشته بیان کرد: متاسفانه سفر به جنوب کشور افزایش یافته است و مسافرت‌های بسیاری به شمال و جزیره قشم داشتیم. به مردم هشدار می‌دهیم در صورتی که دستورالعمل‌ها رعایت نشوند، موج چهارم در اواخر بهمن و اوایل اسفند، شکل خواهد گرفت که هر موج با مرگ بین 8 تا 10 هزار نفر بیشتر همراه خواهد بود.
وی افزود: گرچه اکنون به یک شرایط نسبی دست یافته ایم اما همواره باید بدانیم که کوچکترین کم توجهی و ساده انگاری منجر به شروع خیز بیماری خواهد شد؛ ما در اردیبهشت ماه شرایط خوبی داشتیم و پس از آن به دلیل عدم رعایت پروتکل‌ها پیک بسیار سهمگینی را شاهد بودیم. سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه مردم توجه داشته باشند که اگر دستورالعمل‌ها رعایت نشوند، مجدد محدودیت‌ها اعمال خواهند شد، یادآور شد: همه شهرهای نارنجی کشور در سه استان گیلان، گلستان و مازندران قرار دارند.
وضعیت بازگشایی مدارس
رئیسی درباره اما و اگرهای برگزاری حضوری مدارس گفت: مدارس به هیچ وجه به صورت اجباری، حضوری برگزار نخواهد شد، در مناطق آبی یا زرد پایه اول و دوم، خانواده‌ها به صورت اختیاری می‌توانند دانش‌آموزان را به مدرسه بفرستند؛ تعیین شرایط حضور کادر مدرسه بر عهده آموزش و پرورش است.معیار‌هایی که مدارس تعیین کرده‌اند، مشخص است؛ بر اساس معیار‌های آموزش و پرورش، مدارسی که تعداد دانش‌آموزان آن کمتر از ۵۰ نفر و کلاس‌ها کمتر از ۱۰ نفر است، برگزاری کلاس به صورت حضوری است که حداکثر دو روز در هفته و در چند ساعت انجام خواهد شد.
معاون بهداشت وزارت بهداشت همچنین در برنامه گفت‌و‌گوی ویژه خبری درخصوص بازگشایی مدارس پایه اول و دوم گفت: گرچه نگاه وزیر آموزش و پرورش در مورد بازگشایی‌ها درست است اما در شرایط کرونایی فعلی، حضور در مدارس به هیچ وجه اجباری نیست.
باید از زور و فشار برای اعمال محدودیت‌ها
استفاده کنیم
به گزارش خبرگزاری صداوسیما، رئیسی درخصوص اعمال نکردن ممنوعیت سفر به استان‌های جنوبی و شمالی کشور گفت: درست است که برای وضعیت زرد در کشور اعمال محدودیت تعریف نکرده‌ایم اما همین 40 هزار نفری که وارد قشم شده‌اند از آن دسته افرادی هستند که به هر بهانه اقدام به هنجارشکنی کرده و مهمانی و دورهمی راه می‌اندازند، اینجاست که باید طبق تجربه باید از زور و فشار برای اعمال محدودیت‌ها استفاده کنیم.
وی با بیان اینکه ایجاد هر موج بیماری مساوی با 10 هزار نفر مرگ بیشتر است، افزود: به این منظور از وزارت کشور خواسته ایم تا دوباره اعمال محدودیت‌های شدیدتر برقرار شود. سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درخصوص برخورد با ناقضان پروتکل‌های بهداشتی گفت: با اینکه میزان رعایت پروتکل‌ها در کشور به 83 درصد رسیده اما در برخی اماکن و شهرها عده‌ای پروتکل‌ها را زیر سؤال می‌برند از این رو وقتی حدود 10 شهر استان مازندران در وضعیت قرمز هستند باز هم شاهد صف کشیدن مردم برای ورود به این استان هستیم.
رئیسی تأکید کرد: با رصد به موقع و بی‌وقفه تعداد پلمب‌ها و ثبت تخلفات، با ناقضان پروتکل‌ها برخورد خواهد شد.
تولید 4 واکسن جدید ایرانی
وی از در دسترس قرار گرفتن چهار واکسن کرونا تولید ایران تا تابستان سال آینده خبر داد و افزود: هدف اصلی ما این است که اول برای گروه پر خطر (کادر درمان، سالمندان پر خطر و جانبازان شیمیایی) بتوانیم قبل از سال جدید تهیه واکسن را انجام دهیم.
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا از همکاری و ایجاد مسیر جدید تهیه و تولید واکسن میان ایران و کوبا خبر داد و گفت: واکسنی که تهیه آن با انعقاد قراردادی میان ایران و کوبا به تولید رسیده، فاز اول انسانی خود را در کوبا طی نموده بنابراین و طبق قرارداد فی مابین، تکنولوژی این واکسن از کوبایی‌هاست ولی این واکسن ایرانی محسوب می‌شود از این رو می‌توانیم فاز3 این واکسن را تا پایان سال جاری در کشور خودمان شروع کنیم.
احتمال ورود 2 میلیون و 600 هزار دوز واکسن
از روسیه و چین
رئیسی با اشاره به پرداخت 52 میلیون دلار برای خرید واکسن کواکس افزود: با پرداخت این مبلغ حدوداً 16 میلیون و 800 هزار دوز برای 8 میلیون و 400 هزار نفر واکسن خریداری شده که البته علیرغم کارشکنی‌های بسیار از سوی آمریکا این مبلغ انتقال و در حساب نشست و در حال حاضر در انتظار دریافت 16 میلیون و 800 هزار دوز واکسن تا 2 ماه آینده هستیم. این میزان دوز به ما کمک می‌کند تا قبل از تولید میزان مورد نیاز واکسن داخلی، پاسخگوی شبکه درمان کشورمان
باشیم. وی همچنین از احتمال ورود دو میلیون و 600 هزار دوز واکسن از روسیه و چین خبر داد و گفت: تهیه و دریافت این میزان دوز این امکان را فراهم می‌کند تا قبل از پایان سال جاري، واکسیناسیون را در کشورمان آغاز کنیم.
تصمیم گیری برای محدودیت‌های شدیدتر کرونایی
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: درخصوص بازگشت محدودیت‌های شدیدتر کرونایی، امروز (دوشنبه ۲۹ دی) تصمیم‌گیری می‌شود. رئیسی افزود: امروز جلسه‌ای درباره محدودیت‌ها داریم و مجددا تصمیم گیری خواهد شد قطعا مجبوریم، محدودیت‌های شدیدتری را اعمال کنیم. وی ادامه داد: واقعیت این است که در حال حاضر ۲۵۳ شهر با وضعیت بسیار مناسب داریم، اما شرایطشان شکننده است و اگر موارد بهداشتی رعایت نشود، قطعا بیماری بازمی گردد و متاسفانه درگیر موج چهارم کرونا می‌شویم.همه کادر بهداشت و درمان به شدت خسته هستند و نیاز به استرحت دارند. اگر موج چهارم ایجاد شود خبر بدی برای همه همکارانم خواهد بود.

نام:
ایمیل:
* نظر: