kayhan.ir

کد خبر: ۲۰۸۵۶۳
تاریخ انتشار : ۲۳ دی ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۶
عضو امنیت و دفاع پارلمان عراق:
عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق اعلام کرد که دولت واشنگتن صد‌ها میلیارد دلار خسارت به این کشور وارد و آن را ویران کرده است.«کاطع الرکابی» دیروز اعلام کرد، حجم خسارت‌هایی که آمریکا به عراق طی سال‌های متمادی وارد کرده، بیش از صد‌ها میلیارد دلار برآورد شده است.
او گفت: اگر آمار‌های دقیقی وجود می‌داشت که میزان ضرر‌های آمریکا پس از سال ۲۰۰۳‌، به عراق را نشان می‌داد، قطعا همه جهان را غافلگیر می‌کرد.
الرکابی افزود: حماقت‌های اشغالگران آمریکایی در همه جا به ثبت رسیده است؛ آنها با تیراندازی به سمت خودروها، مغازه‌ها و ساختمان‌های غیر نظامی، باعث قتل افراد شدند و برخی از مجروحان این حملات، هنوز هم رنج می‌برند.
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، او تصریح کرد: آمریکای اشغالگر در بسیاری از مناطق عراق، آثار ‌اندوه‌باری را بر جای گذاشته است. عفو جنایتکاران وابسته به شرکت «بلک واتر» از سوی رئیس‌جمهور آمریکا، نقض آشکار حقوق بشر از سوی کشوری است که مدعی دموکراسی و حمایت از قربانیان است.
این نماینده عراقی افزود: متأسفانه دولت‌های عراق، پیگیر خون‌های ریخته شده
نیست‌، اگر چنین می‌بود، کمیته تشکیل می‌داد یا در سازمان ملل شکایت می‌کرد و آمریکا را مجبور به پرداخت غرامت می‌کرد.
بر اساس گزارش رسانه‌های غربی، از سال 2003 تا کنون، تعداد قربانیان عراقی‌، بالغ بر ۹۰ هزار نفر بوده است.
تاکید نمایندگان بر خروج آمریکا
شماری از نمایندگان پارلمان عراق ضمن تاکید بر ضرورت خروج نظامیان آمریکایی از این کشور، خواستار پایان دخالت‌های واشنگتن در امور داخلی عراق شدند.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، نمایندگان پارلمان عراق از سکوت دولت این کشور در قبال ادامه حضور نظامیان آمریکا در عراق و دخالت‌های واشنگتن و تصمیمات غیرقانونی آن علیه شخصیت‌های ملی عراق انتقاد و بر ضرورت خروج نظامیان آمریکایی از عراق تاکید کردند.
«بدر صائغ» نماینده پارلمان و عضو ائتلاف «سائرون»، اظهار داشت: خروج نظامیان آمریکایی از عراق ضروری است. «مختار محمود»‌، «رعد الماس»، دو نماینده دیگر پارلمان، نیز اظهارات مشابهی را در مورد آمریکا، بر زبان آوردند.
«بهاء الاعرجی» معاون نخست‌وزیر اسبق عراق، نیز اعلام کرد که آمریکا نقش مفسده انگیزی را در عراق پس از سال 2003 ایفا کرده است.
الاعرجی بیان کرد: «جو بایدن» اهتمامی به عراق و خاورمیانه در دوره زمامداری خود نخواهد داشت؛ زیرا اولویتش آمریکاست، به ویژه اینکه آمریکا با بحران بزرگی رو‌به‌روست و ترامپ مشکلات زیادی در داخل آمریکا ایجاد کرده است.
نام:
ایمیل:
* نظر: