kayhan.ir

کد خبر: ۲۰۸۴۵۶
تاریخ انتشار : ۲۲ دی ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۹
وکیل مدافع خانواده‌های شهدای هسته‌ای:
وکیل مدافع خانواده‌های شهدای هسته‌ای در طرح دعوای حقوقی آنها علیه دولت آمریکا گفت: دولت آمریکا و مقامات این کشور مسئول ترور دانشمندان ایرانی هستند.


سمیه افضلی نیکو در نشست خبری تبیین دعوای حقوقی خانواده‌های شهدای دانشمندان هسته‌ای علیه دولت آمریکا به دلیل حمایت از اقدامات تروریستی رژیم ‌اشغالگر قدس گفت: دیروز پرونده را به عنوان دادخواست ترور دانشمندان هسته‌ای  در شعبه ۵۵ مجتمع قضایی شهید بهشتی علیه رژیم صهیونیستی دولت آمریکا ثبت کردیم.
وی افزود: ارتکاب اعمال مجرمانه و سازمان یافته علیه افراد بی‌گناه  با هر دلیل و انگیزه، اقدامی تروریستی و قابلیت تعقیب و البته مسئولیت‌آور برای افراد و دولت‌هاست. دنیا و ایران تاکنون ترورهای متفاوتی را مشاهده کرده است؛ البته جمهوری اسلامی ایران پس از انقلاب اسلامی جزو قربانیان اصلی اقدامات تروریستی بوده است و از ترور شهروندان عادی و زنان و کودکان و سالخوردگان تا به امروز که ترور صاحبان علم و دانش یا همان ترور دانشمندان علمی و هسته‌ای در دستور کار قرار گرفته است.
به گزارش ایسنا، این وکیل دادگستری افزود: این ترورها  ماهیت مشمئز‌کننده‌ای دارد؛ اول اینکه مثل سایر ترورها افراد بی‌گناه به صورت ناجوانمردانه مورد هدف قرار می‌گیرند و دوم اینکه رعب و وحشت عمومی ایجاد می‌کند و مهم‌تر از همه این است که ترورها کیفی شده است و افرادی هدف قرار می‌گیرند که طیف وسیعی از اعضای یک جامعه یا کل جهان می‌تواند از وجود و خدمات آنها بهره‌مند شوند و  اگر هر تروری در اذهان جامعه بشری قوی هست ترور دانشمندان و محققین دانشگاهی ۱۰۰ برابر قوی‌تر و قابل سرزنش‌تر است.
این وکیل دادگستری ادامه داد: چنین جنایاتی نه از باب مسئولیت کیفری و نه از باب مسئولیت مدنی نباید بدون اقدام قضایی و پیگیری قرار گیرد و بی‌کیفیت بماند و  تلاش جامعه حقوقی کشورها باید به سمت جلوگیری از چنین اقدامات و هزینه‌دار کردن این جنایات برای عاملان و مجریان این اقدامات تروریستی باشد. باید تمام ظرفیت‌های داخلی و خارجی برای مقابله حقوقی به خدمت گرفته شود تا چنین جنایاتی که علیه جامعه بشری طراحی و اجرا می‌شود متوقف شود و  عوامل اجرایی آنها به دست عدالت سپرده شود.
افضلی نیکو تصریح کرد:  با پیگیری و مطالبه خانواده‌های حاضر شهدای هسته‌ای کشور اولین اقدام ما مستندسازی حقوقی ترورهای طراحی‌شده و سازمان‌یافته مجرمانه بود. در زمان هر اقدام تروریستی علیه دانشمندان علمی کشور اقدامات خوبی توسط ضابطین قضایی و دستگاه قضایی در آن زمان انجام شده بود ولی نیاز بود این مستندات به صورت متمرکز در قالب یک پرونده سازماندهی و جمع‌آوری شود. دومین اقدام صورت‌گرفته استخراج عوامل سیاستگذار و مجری و اقدام‌کننده این اقدامات تروریستی بوده است و در نهایت ظرفیت‌سنجی برای اقدامات حقوقی در سطح داخلی و بین‌المللی می‌باشد. در حال حاضر قانونگذار بر اساس قانون صلاحیت دادگستری جمهوری اسلامی ایران برای رسیدگی به دعاوی مدنی علیه دولت‌های خارجی به ما اجازه داده تا علیه دولت آمریکا و مقامات و افرادی که مبادرت به حمایت از تروریسم می‌نمایند و در این پرونده به دلیل حمایت و مساعدت دولت آمریکا،  با پیگیری و مطالبه خانواده‌های حاضر شهدای هسته‌ای کشور، اولین اقدام ما مستندسازی حقوقی ترورهای طراحی‌شده و  سازمان‌یافته مجرمانه بود.
وی افزود: در زمان هر اقدام تروریستی علیه دانشمندان علمی کشور اقدامات خوبی توسط ضابطین قضایی و دستگاه قضایی در آن زمان انجام شده بود ولی نیاز بود این مستندات به صورت متمرکز در قالب یک پرونده سازماندهی و جمع‌آوری شود و دوم این اقدام صورت گرفته استخراج عوامل سیاستگذار و مجری و اقدام‌کننده این اقدامات تروریستی بوده است و در نهایت ظرفیت‌سنجی برای اقدامات حقوقی در سطح داخلی و بین‌المللی می‌باشد در حال حاضر قانونگذار بر اساس قانون صلاحیت دادگستری جمهوری اسلامی ایران برای رسیدگی به دعاوی مدنی علیه دولت‌های خارجی به ما اجازه داده تا علیه دولت آمریکا و مقامات و افرادی که مبادرت به حمایت از از تروریسم می‌نمایند و در این پرونده به دلیل حمایت و مساعدت دولت آمریکا خواندگان این پرونده به رژیم ‌اشغالگر قدس  طرح دعوا‌ نماییم البته این آغاز راه است و هرجا ظرفیتی پیدا کنیم پیگیری حقوقی و قضایی در دستور کار قرار دارد.

نام:
ایمیل:
* نظر: