kayhan.ir

کد خبر: ۲۰۸۴۳۶
تاریخ انتشار : ۲۲ دی ۱۳۹۹ - ۲۱:۱۱
خطیب زاده:
سخنگوی وزارت امور خارجه درباره بیانیه کشورهای اروپایی درباره غنی‌سازی ۲۰ درصد ایران، گفت: کشورهای اروپایی به عنوان مشارکت‌کننده در برجام نه تنها به وظایف خود عمل نکردند بلکه شریک نقض برجام توسط آمریکا شدند.

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه صبح دیروز (دوشنبه) در نشست خبری با بیان اینکه در روزهای گذشته موضوع نفتکش کره‌ای و سفر هیئت کره جنوبی برای مذاکره درخصوص بدهی‌های کره و پول‌های بلوکه شده ایران در بانک‌های کره‌ای مهم‌ترین بخش تحولات سیاست خارجی بوده است. سفر هیئت کره‌ای در راستای بدهی این کشور انجام شده است، ما می‌خواهیم پول‌های بلوکه شده ایران به سرعت بازگردد. در حال حاضر در این زمینه تحول خاصی رخ نداده است و امیدواریم کره جنوبی بیش از این منتظر ۲۰ ژانویه ننشیند. زیرا نگاه ما و ارزیابی ما بعد از ۲۰ ژانویه به روابط کشورها متفاوت خواهد بود.
خطیب‌زاده ادعای کشورهای غربی از جمله فرانسه و آمریکا مبنی بر گروکشی ایران با توقیف نفتکش کره جنوبی، گفت: من فرانسه را به رعایت حقوق بین‌الملل دعوت می‌کنم. محیط‌زیست دریایی باید صیانت شود. کشتی کره‌ای به خاطر آلوده کردن خلیج‌فارس با اخطار قبلی و حکم قضایی توقیف شده است.
وی با بیان اینکه کسانی که می‌خواهند ماجرا را سیاسی کنند، راه غلطی می‌روند، گفت: برخی کشورهایی که در این باره مداخله می‌کنند، جایگاه خود را فراموش کرده‌اند. ما موظفیم از محیط‌زیست دریایی حفاظت کنیم. به طرف کره‌ای و کسانی که مداخله کرده‌اند، مکررا گفته‌ایم هرچقدر این مسئله را سیاسی کنند، کمکی به حل مسئله نخواهد کرد. کمک کنسولی و غیرکنسولی کرده‌ایم تا سرنشینان در آرامش و سلامت باشند.
خطیب‌زاده درباره خرید واکسن کرونا اظهار داشت: مرجع خرید واکسن کرونا وزارت بهداشت است. از وزارت بهداشت درخواست می‌کنم مسائل فنی را برای آگاهی جامعه بیان کنند. هر زمان برای ما هدفی تعیین کردند ما همکاری کردیم از جمله در زمینه واکسن‌های مشارکتی همچون همکاری با کوبا که در پی سفر ظریف به هاوانا حاصل شد.
وی درباره بیانیه کشورهای اروپایی درباره غنی‌سازی ۲۰ درصد ایران، گفت: کشورهای اروپایی به عنوان مشارکت‌کننده در برجام نه تنها به وظایف خود عمل نکردند بلکه شریک نقض برجام توسط آمریکا شدند. اروپایی‌ها بهتر از هر کسی می‌دانند اقدامات ایران در چارچوب و وفق برجام و برای حفظ توافق است.
سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه با تاکید بر اینکه سه کشور اروپایی بهتر می‌دانند آنچه در ایران رخ می‌دهد، نشانه یک بیماری است که ریشه آن در رفتار طرف‌های مقابل و نقض عهد آمریکاست، گفت: آن بیماری، نقض مکرر برجام توسط آمریکا و سه کشور اروپایی است. اقدامات ایران به سرعت برگشت پذیر است و اگر آنها می‌خواهند بیماری را درمان کنند، به تعهداتشان عمل کنند.
وی در پاسخ به سؤال دیگری درباره تحولات آمریکا، گفت: تحولات هفته اخیر آمریکا خود داستانی کامل بود. شرم‌آورترین دولت آمریکا به شرم‌آورترین شکل ممکن در حال اخراج است و اقداماتی که علیه کشورهای دیگر با زور و قلدری جلو می‌برد، لخت و عریان در خانه خود دید. همان اتاقی که دستور شهادت سردار سلیمانی و جنگ تمام عیار علیه ایران را داد، همان اتاق دستور جنگ علیه دموکراسی در آمریکا را داد.
سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه این وعده تاریخ است که هیج اقدامی نمی‌کنیم مگر آنکه خودتان نتیجه‌اش را مشاهده کنید، گفت: آنچه در یک سال اخیر در آمریکا اتفاق افتاد و اقدامات فراوانی که رژیم ترامپ از خود نشان داد، به دنیا ثابت کرد که چه کسی چه اقداماتی کرده است. چهار سال هر کاری توانستند علیه ایران انجام دادند. خون‌های نابحقی در منطقه از افغانستان و عراق و شرق دور و آفریقا ریختند. اتفاق آمریکا سندی است که ما با چه رژیمی مقابله کردیم.
نام:
ایمیل:
* نظر: