kayhan.ir

کد خبر: ۲۰۸۳۸۶
تاریخ انتشار : ۲۲ دی ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۴

 
  محققان در روشی جدید آنزیمی مصنوعی تولید کرده‌اند که از انتشار آلفا-سینوکلئین جلوگیری می‌کند و می‌تواند پایه‌ای برای درمان جدید بیماری پارکینسون باشد.
به گزارش فارس به نقل از نوروساینس‌نیوز، محققان آنزیمی مصنوعی تولید کرده‌اند که از انتشار آلفا-سینوکلئین جلوگیری می‌کند. این یافته‌ها می‌تواند پیامدهای مثبتی در درمان بیماری پارکینسون داشته باشد. این یافته می‌تواند پایه‌ای برای درمان جدید بیماری پارکینسون باشد.
بخشی از یک تحقیق در حال گسترش نشان داده است که آلفا-سینوکلئین معیوب و کژتابیده، پروتئین مسئول در بیماری پارکینسون و مشخصه‌های آن، از روده به مغز می‌رود، در آنجا گسترش می‌یابد و در توده‌های کشنده معروف به «اجسام لویی» (توده‌های دایره شکل که باعث جابه‌جایی دیگر اجزا سلولی می‌شوند) به هم می‌چسبد و زمانی که این توده‌ها روی‌هم انباشته شوند، باعث مرگ سلول‌های مغزی می‌شوند. اکنون، محققان پزشکی دانشگاه جان هاپکینز ایالات‌متحده، آنزیم مصنوعی تولید کرده‌اند که از انتشار آلفا-سینوکلئین کژتابیده  جلوگیری می‌کند و می‌تواند پایه‌ای برای درمان جدید بیماری پارکینسون باشد.
گروه تحقیقاتی، آنزیم‌های مصنوعی، ترکیب نانومتری (یک نانومتر برابر با یک میلیاردم متر) از ترکیبات پلاتین و مس به نام نانو آلیاژهای دوفلزی PtCu  را به‌دلیل خواص آنتی‌اکسیدانی قوی ایجاد کردند که قابلیت این آنتی‌اکسیدان تا حد زیادی به ترکیب آلیاژ بستگی دارد. محقق ارشد این تحقیق، زیاوبو مائو، استادیار عصب‌شناسی در دانشکده پزشکی دانشگاه جان هاپکینز می‌گوید: «استرس اکسیداتیو ناشی از گونه‌های اکسیژن واکنشی غیرقابل‌اجتناب است و با افزایش سن به‌دلیل کاهش مکانیکی فرایندهایی مانند تخریب پروتئین، افزایش می‌یابد. این مورد اهمیت آنتی‌اکسیدان‌ها را نشان می‌دهد، زیرا در بیماری پارکینسون، گونه‌های اکسیژن واکنشی در حال گردش، انتشار آلفا-سینوکلئین کژتابیده را گسترش می‌دهند و منجر به علائم بدتر می‌شوند».
وقتی نانوزیم‌ها به مغز تزریق می‌شوند، گونه‌های  اکسیژن واکنشی را از بین می‌برند و آن‌ها را قطع و از آسیب رسیدن به سلول‌های عصبی در مغز جلوگیری می‌کنند. نانوزیم‌ها از کاتالاز و سوپر اکسید دیسموتاز تقلید می‌کنند، دو آنزیمی که در بدن ما یافت می‌شوند و گونه‌های اکسیژن واکنشی را تجزیه می‌کنند. با افزودن نانوزیم‌ها، پاسخ بدن ما به آنها تقویت می‌شود.
نام:
ایمیل:
* نظر: