kayhan.ir

کد خبر: ۲۰۸۲۴۹
تاریخ انتشار : ۲۰ دی ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۵
به دنبال حمله طرفداران «دونالد ترامپ» به ساختمان کنگره آمریکا، منابع صهیونیستی اعلام کردند که احتمال تکرار این اتفاق در اسرائیل نیز وجود دارد.حمله طرفداران رئیس‌جمهور آمریکا به ساختمان کنگره در اواخر هفته گذشته باعث شده تا بسیاری این حمله را روزی سیاه در تاریخ آمریکا و آغاز گر دوران پسا آمریکا بدانند. اکنون ساکنان سرزمین‌های اشغالی نیز معتقدند که تکرار این سناریو در فلسطین اشغالی نیز وجود دارد. یک نظرسنجی که توسط روزنامه معاریو انجام شد، نشان می‌دهد که ۵۶ درصد از شهروندان اراضی اشغالی بر این باور هستند که رخدادی شبیه به یورش جمعی از تظاهرکنندگان به کنگره آمریکا در چند روز اخیرا، در اراضی اشغالی نیز رخ خواهد داد.
به گزارش ایسنا، با این وجود، ۲۳ درصد از کسانی که در این نظرسنجی شرکت کردند، اعلام کردند که اطمینان دارند رخدادی اینچنین در اراضی اشغالی نیز اتفاق می‌افتد. ۳۳ درصد دیگر نیز احتمال چنین رخدادی را پیش‌بینی کردند.
۷۷ درصد از رای دهندگان حزب‌های «میانه‌رو- چپ»و ۲۸ درصد از رای دهندگان حزب‌های راستگرا بر این باور هستند که رخداد مشابه با اتفاقات کنگره در کنست(پارلمان اسرائیل) صورت خواهد گرفت.
۴۴ درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی اعلام کردند که آشوب‌ها در اراضی اشغالی همانند آن چیزی که در اطراف کنگره آمریکا رخ داد، از سوی راست‌گراها صورت خواهد گرفت، اما ۳۴ درصد که اکثریت قاطع آنها از رای دهندگان راست گرا بودند، تاکید کردند که از جانب چپ گراها این رخدادها صورت خواهد گرفت.
«رون بن یشای» روزنامه نگار صهیونیست نیز در مقاله‌ای در روزنامه «یدیعوت آحارونوت» نوشته:« امکان تکرار سناریوی آشوب در آمریکا و انتقال آن به تل‌آویو وجود دارد.» وی افزود:« رفتار و عملکرد مسئولان سیاسی ما مانند عملکرد مسئولان آمریکایی است؛ مسئله‌ای که باعث به وجود آمدن این آشوب‌ها در آمریکا به شمارمی‌رود.» در این مقاله آمده است، سیاستمداران اسرائیلی باید از حمله به کنگره آمریکا و آشوب‌ها در این کشور درس بگیرند و متوجه باشند که ممکن است این سناریو در اسرائیل نیز تکرار شود.
انتقال نتانیاهو به مکانی امن
در این راستا، در پی تظاهرات اعتراضی علیه بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در نزدیکی محل سکونت رسمی وی در قدس، شاباک(سازمان اطلاعات و امنیت داخلی اسرائیل) و پلیس اخیراً گفت وگوهایی را درمورد تقویت و تحکیم حفاظت‌ها در اطراف منزل نتانیاهو انجام دادند و سیم‌های خاردار را در موانع اطراف محل سکونت رسمی نتانیاهو قرار‌دادند.
معاریو نیز اعلام کرد که پلیس این جزئیات را تایید کرده و گفته است که این اقدامات آمادگی‌های پیشدستانه است؛ اما ارتباطی میان این اقدامات با رخدادهای کنگره وجود ندارد. شاباک نیز نپذیرفت که در این خصوص اظهار نظر کند. با این حال رسانه‌های رژیم صهیونیستی اعلام کردند، نتانیاهو و همسرش شنبه گذشته بعد از نزدیک شدن معترضان به منزلش به یک مکان امن منتقل شدند.
به گزارش ایسنا، شبکه ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی اعلام کرد، شنبه گذشته نخست‌وزیر این رژیم و همسرش و افراد دیگری که در منزلش در قدس بودند برای ۳۰ الی ۴۰ دقیقه به یک اتاق امن تحت نظارت دقیق دستگاه شاباک منتقل شدند. این اقدام بعد از آن صورت گرفت که تعدادی از معترضان توانستند از ایست امنیتی که نیروهای اسرائیلی ایجاد کرده بودند، عبور کنند. بعد از اینکه هشت معترض بازداشت شده و اطمینان حاصل شد که منطقه امن است و تهدید امنیتی از بین رفته نتانیاهو و همسرش و بقیه افراد از محل مذکور
خارج شدند.
همچنین ایهود باراک نخست‌وزیر اسبق رژیم صهیونیستی روز جمعه پس از آشوب‌ها در آمریکا در صفحه توئیتر خود نوشت که حال نوبت ساکنین سرزمین اشغالی است که نتانیاهو را از قدرت برکنار کنند. او با مقایسه دونالد ترامپ و بنیامین نتانیاهو نوشت: «هر دوی آنها علیه قانون هستند و سیستم قضایی را به سخره گرفته‌اند. هر دوی آنها از یک خودشیفتگی شدید رنج می‌برند، هر دوی آنها به طرفداران خود اهانت می‌کنند، آمریکایی‌ها با تحمل هزینه سنگین، او را بیرون کردند، اکنون نوبت ماست.»
نام:
ایمیل:
* نظر: