kayhan.ir

کد خبر: ۲۰۸۲۲۰
تاریخ انتشار : ۲۰ دی ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۴
مردم:
برخلاف وعده‌های مسئولان برای کنترل قیمت‌ها این روزها نرخ کالاهای خوراکی از تخم‌مرغ گرفته تا گوشت و ماهی و میوه مدام افزایش می‌یابد مردم معتقدند سوءمدیریت عامل اصلی این گرانی‌هاست.


بررسی‌های خبرنگار فارس نشان می‌دهد با وجود کاهش قیمت مرغ در بازار اما قیمت قطعات مرغ از قبیل فیله، سینه، ران، جگر و دیگر موارد تا کیلویی 40 هزار تومان هم می‌رسد که بیش از دوبرابر قیمت مرغ است.
بارها مسئولان نظارتی به این تخلفات فروشندگان مرغ هشدار داده‌اند، اما چون قیمت مصوب برای این قطعات وجود ندارد آنها همچنان به تخلفات خود ادامه می‌دهند و ظاهرا دست ماموران نظارتی هم برای مقابله و کنترل اینها خالی از هرگونه مصوبه و مجوز نظارتی است.
با اینکه قیمت مرغ به زیر نرخ مصوب دولتی رسیده، اما هر کیلو فیله مرغ 40هزار تومان به فروش می‌‌رسد که بیش از دو برابر قیمت مرغ است، سینه کبابی 34500 تومان، کمر مرغ 30 هزار تومان، کتف و بال 25 هزار تومان به فروش می‌رود
تخم مرغ دانه‌ای 2هزار تومان!
برخلاف وعده‌های مکرر مسئولان دولتی مبنی بر کاهش قیمت تخم مرغ این روزها نرخ این کالا به دانه‌ای 2هزار تومان و شانه‌ای 55هزار تومان رسیده است!
این نرخ‌های عجیب در قیمت تخم‌مرغ در حالی است که قیمت این محصول پروتئینی طی سال جاری سه بار به‌طور رسمی توسط دولت گران شده اما بازهم بازار تخم مرغ آرام نشده و همچنان به نرخ شکنی ادامه می‌دهد.
قیمت گوشت هم در هفته‌های گذشته تحت تاثیر گرانی قیمت مرغ و روان شدن بخشی از تقاضا به این سمت، تا حدودی افزایش یافته بود اما با برگشتن قیمت مرغ هنوز این محصول پروتئینی مهم در سبد خانوار مردم از قیمت‌های خود بر نگشته است. هر کیلو ران و دست گوساله (مخلوط)به قیمت 108 هزار تومان و ران گوساله 120 هزار تومان به فروش می‌رود، قیمت گوشت چرخ‌کرده هم در مغازه و فروشگاه‌ها متفاوت و از کیلویی 85 تا 100 هزار تومان عرضه می‌شود.گوشت گوسفندی نیزهمچنان بالاست و کیلویی 145 هزار تومان به فروش می‌رسد.
منصور پوریان رئیس ‌تامین دام کشور در پاسخ به این سؤال که دلیل بالا بودن قیمت گوشت با وجود مازاد دام چیست؟ گفت: مهم‌ترین دلیل وجود دلالی و واسطه‌گری و عدم نظارت بر آنها است، شورای تامین دام بارها خودش به صورت مستقیم و بی‌واسطه برای خرید دام و عرضه به کشتارگاه‌ها اقدام کرده و تاثیر خوبی هم داشته است اما باید این کار در سطح کشور کنترل شود.
پوریان مسئله گرانی خوراک دام و طیور را هم عامل دوم گرانی عنوان کرد که دولت باید تلاش کند قیمت‌های کاذب و بازار سیاه شکل گرفته را کنترل کند.
وی با بیان اینکه قیمت دام زنده‌ای که دامدار می‌فروشد 35 تا 45 هزار تومان است گفت: براساس عرفی که شاید صدها سال بین مردم رایج است قیمت گوشت باید دو برابر دام زنده باشد اما قیمت‌های فعلی بازار بسیار فاصله دارد و نشان می‌دهد که هیچ نظارتی وجود ندارد.
سوءاستفاده برخی فروشگاه‌های زنجیره‌ای بزرگ از شرایط کرونا و فروش اینترنتی به قیمت بالا
گزارش فوق همچنین نشان می‌دهد که یک فروشگاه بزرگ زنجیره‌ای در منطقه 19 تهران و با سوءاستفاده از وضعیت کرونا و عدم استقبال مردم از خریدهای حضوری،با تبلیغات گسترده تخفیف خرید اینترنتی در حقیقت پول از جیب مردم برمی‌دارد.
این فروشگاه بزرگ که هزینه‌های زیادی را در سایت‌ها و خبرگزاری‌ها برای تبلیغات صرف کرده است،با افزودن به قیمت‌های اصلی و تخفیف دوباره در حقیقت محصول را به قیمت واقعی خود یا بعضا بیشتر از آن ،به صورت اینترنتی به فروش می‌رساند اما مردم به خاطر رعایت مسائل قرنطینه و خارج نشدن از منزل مجبور به این خریدها هستند البته برخی هم به‌خاطر درگیری‌های کاری این روزگار این نوع خریدها را ترجیح می‌دهند.
یکی از این فروشگاه‌های زنجیره‌ای قیمت گوشت را 15 هزار تومان بیشتر از قیمت بازار برچسب زده که با تخفیف به همان قیمت بازار عرضه می‌کند.
قیمت بالای ماهی
این گزارش حاکی است همچنین ماهی تیلاپیا که وارداتی است به کیلویی 115 هزار تومان به فروش می‌رود، واردات این نوع ماهی در حالی است که ایران جایگاه نخست تولید جهان در ماهی قزل‌آلا و جایگاه مناسبی در تولید سایر محصولات دریایی دارد. ماهی تیلاپیا در سال‌های مختلف مخالفانی داشت نخست اینکه برخی به‌دلیل لجن‌خوار و همه‌ چیزخوار بودن آن می‌گفتند مشکل شرعی دارد، دوم اینکه کارشناسان محیط زیست آن را برای گونه‌های دیگر آسیب‌زا می‌دانستند.
بنابراین تولید در داخل صورت نگرفت اما این ماهی همچنان وارداتی باقی ماند تا در کشور به چند برابر قیمت ماهی‌های داخلی خودمان عرضه شود.
قیمت ماهی قزل‌آلا هم کیلویی 44 هزار تومان است که اگرچه پایین نیست اما حداقل کمتر از نصف ماهی وارداتی تیلاپیا است.
مردم چه می‌گویند؟
یک خانم جوان در حال خرید از یک فروشگاه زنجیره‌ای در منطقه 19 تهران به خبرنگار گفت: قیمت‌ها آنچنان بالا است که مردم معمولی قدرت خرید ندارند، این وضعیت برای بی‌سرپرستان و بدسرپرستان هم بسیار اسفناک است که اگر افراد خیر به آنها کمک نکنند قادر به خرید گوشت شاید تا ماه‌ها نباشند باید قیمت‌ها کنترل شود و مردم کمتر تحت فشار باشد.
وی افزود: همه محصولات گران شده است قیمت مواد شوینده و چای سر به فلک کشیده، اما مردم برای تامین نیازهای اولیه غذایی خود حداقل به خاطر بچه‌های خودشان مجبورند خرید کنند، ولی دخل و خرج آنها با هم نمی‌خواند.
یک آقای میانسال دولت را مقصر این گرانی‌ها می‌داند و می‌گوید: دولت اگر بخواهد می‌تواند ارزان کند چطور توانست مرغ را در کمتر از دو هفته به قیمت قبل برگرداند اما بقیه کالاها را نمی‌تواند؟ سوء مدیریت در بین مسئولان است و باید به فکر مردم باشند.
نارضایتی از قیمت‌های گران بازار، به شکایت فراگیر مردمی تبدیل شده و این محدود به محصولات پروتئینی هم نیست بلکه مردم از قیمت میوه گرفته تا دیگر محصولات ضروری خانوارها ناراضی‌اند. آنها می‌گویند اگرچه برخی از این افزایش‌ها تحت تاثیر شرایط تحریم و مسائل کرونا است اما سهم اینها بسیار اندک است، سوءمدیریت در این گرانی و نابسامانی‌های بازار بسیار دخیل است که باید تدبیر عملی برایش اندیشیده شود.
نام:
ایمیل:
* نظر: