kayhan.ir

کد خبر: ۲۰۸۱۳۱
تاریخ انتشار : ۱۹ دی ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۲
معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد
معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه صرفا با مطرح شدن قانون جدید مالیات بر خانه‌های خالی، عرضه مسکن استیجاری به بازار ۳۰ درصد افزایش یافته، پیش‌بینی کرد: برای فصل اجاره سال آینده، حتماً اثر میدانی اجرای این قانون را خواهیم دید.محمود محمودزاده در گفت‌و‌گو با خبرگزاری مهر در پاسخ به این پرسش که چه زمانی شاهد اثربخشی اجرای قانون مالیات بر خانه‌های خالی بر بازار مسکن خواهیم بود؟ خاطرنشان کرد: قطعاً تا نیمه سال آینده اثر قطعی این سامانه را خواهیم دید؛ پیش‌بینی ما این است که برای فصل اجاره سال آینده، حتماً اثر میدانی اجرای این قانون را خواهیم دید.
وی ادامه داد: در تابستان سال جاری بر اساس آمار رسمی اخذ شده از بنگاه‌های مشاور املاک، حدود ۳۰ درصد افزایش عرضه فایل‌های اجاره به بازار را شاهد بوده‌ایم.
معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با توضیح اینکه این فایل‌ها سابقه ارائه قبلی نداشته و از مجموعه همین خانه‌های خالی بوده‌اند، تأکید کرد که این افزایش عرضه روی کاهش اجاره بها هم می‌تواند اثرگذار باشد.
محمودزاده یادآور شد: برای تکمیل سامانه اسکان، از سایت‌ها و دستگاه‌های مختلف، اطلاعات را برداشت کردیم. تعدادی از مالکان، پاسخ پیامک‌های وزارت راه و شهرسازی را داده‌اند که یا تأیید کرده‌اند که واحد مورد ‌اشاره در پیامک خالی است یا اینکه مستنداتی در سامانه بارگذاری کرده‌اند که ملک خود را فروخته یا اجاره داده‌اند. تعدادی هم هنوز اطلاعات ملکی خود را در سامانه وارد نکرده‌اند.
وی درباره مدت زمانی که به مالکان واحدهای مسکونی خالی از سکنه داده شده تا اطلاعات ملکی خود را اعلام کنند، گفت: این مدت زمان برای آنهایی که پیامک ارسال شده، به اتمام رسیده و ناگزیر، به عنوان واحدها خالی به سازمان امور مالیاتی معرفی خواهند شد؛ چون راهی غیر از این برای صحت سنجی وجود نخواهد داشت.
دبیر شورای عالی مسکن در پاسخ به این پرسش که آیا قانون، دستگاه‌ها را مکلف کرده تا اطلاعات ملکی در اختیار خود را به سامانه املاک و اسکان اعلام کنند؟ بیان کرد: قبلاً بر اساس ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم این اتفاق می‌افتاد؛ به تازگی با توجه به ورود مجلس به این موضوع و اصلاح ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم، این قانون گسترده‌تر شد و نقاط ضعف آنکه تقویت بنیه اطلاعاتی سامانه اسکان و همچنین اعداد مالیاتی این پایه مالیاتی بود و در قانون سابق بازدارندگی نداشت، برطرف گردیده است.
محمودزاده افزود: یک موضوع قطعی در حوزه مالیات بر خانه‌های خالی این است که عزم جدی حاکمیتی برای اجرای آن وجود دارد و حتماً کسانی که همراهی لازم را برای اجرای آن نداشته باشند، بلافاصله با جرایم روبه رو می‌شوند که بر اساس قانون، اعمال می‌شود.
وی با‌اشاره به مهلت سه ماهه شروع این قانون در اصلاحیه مجلس، گفت: دیر یا زود اجرای آن به صورت جامع در کشور انجام می‌شود.
نام:
ایمیل:
* نظر: