kayhan.ir

کد خبر: ۲۰۷۶۵۵
تاریخ انتشار : ۱۳ دی ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۶
خطیب‌زاده:
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت : این آخرین شانس برجام است؛ بایدن می‌تواند در روز اول کاری خودش، تمامی دستورات اجرایی ترامپ را برگرداند اما حتی آن امضا برای ما ملاک نیست؛ چون آمریکا نشان داده قابل اعتماد نیست؛ ما باید اثر آن امضا را ببینیم.

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه طی گفت‌و‌گویی درباره ترور سپهبد شهید قاسم سلیمانی به دست رژیم ایالات متحده گفت: آنچه در فرودگاه بغداد در آن سحرگاه اتفاق افتاد، چیزی نیست که ما فراموش کنیم.
وی افزود: فکر می‌کنم هر چه زودتر حکم عاملان، آمران و معاونان این جنایت صادر شود، برای وزارت خارجه پیگیری آن در محاکم و مراجع بین‌المللی راحت‌تر باشد.
خطیب‌زاده همچنین گفت: عراق به‌عنوان دولتی که این اتفاق در آن کشور رخ داده و میزبان ایشان بوده و آقای عادل عبدالمهدی نیز به صراحت ‌اشاره کرده است، مسئولیت کاملاً روشنی در این خصوص دارد.
سخنگوی وزارت امور خارجه در بخش دیگری از این گفت‌وگو عنوان کرد: رژیم صهیونیستی خوب می‌داند که اگر کسی به خطوط قرمز ایران نزدیک شود، جواب ایران کوبنده خواهد بود. ما در مورد امنیت ملی، امنیت و منافع ملت ایران نه مسامحه می‌کنیم و نه با کسی مصالحه.
خطیب‌زاده در مورد تحرکات آمریکا و برخی شیطنت‌ها و نشانه‌های اخیر تصریح کرد: به‌طور مستقیم و بدون هیچ‌گونه پرده‌پوشی گفتیم که مسئولیت عواقب هرگونه ماجراجویی با آمریکاست. ما قطعاً به دنبال تنش نیستیم، اما در عین حال در دفاع از منافع خود کاملاً جدی هستیم. این موضوع را از طریق مجاری خود به اطلاع واشنگتن رساندیم و به منطقه هم گفته‌ایم که باید مراقبت کنند در دام توطئه‌ها و شیطنت‌‌ها نیفتند.
وی گفت: ما برای هر سناریویی آماده‌ایم و در همه ابعاد سناریوهای مختلف بررسی شده است. ما آغازکننده هیچ چیزی نخواهیم بود اما پاسخ ما قطعی، یقینی و محکم خواهد بود.
این دیپلمات کشورمان همچنین گفت: زمانی که چکمه‌پوشان آمریکایی از عراق خارج شوند، روزی خواهد بود که مردم عراق می‌توانند امنیت بومی خود را برای کشور خودشان تأمین کنند.
وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو تصریح کرد که برای اروپا و برای کسانی که فکر می‌کنند برجام چارچوبی برای دیپلماسی بوده، آخرین شانس حفظ برجام است.
خطیب‌زاده تصریح کرد: آمریکا باید اعتماد ما را جلب کند، نه روی کاغذ، بلکه آمریکا باید در عمل نشان دهد که به تعهداتش عمل می‌کند و ما هم به‌عنوان کشوری که بارها ثابت کرده‌ایم، سخت مذاکره و سخت امضا می‌کنیم، ولی دقیق اجرا می‌کنیم، یک بار دیگر مجدد به دنیا نشان خواهیم داد آنچه را ما امضا می‌کنیم، پای آن هستیم، ولی مطلقا بدون اجرای کامل برجام از طرف آمریکایی‌ها، این طرف اتفاقی نخواهد افتاد.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین تصریح کرد: ما اصلا قوانین داخلی آمریکا را به رسمیت نمی‌شناسیم و نمی‌دانیم تگ و خزانه‌داری و اوفک چیست. ما فقط یک چیز می‌شناسیم، قطعنامه ۲۲۳۱ و برجام. گاهی اوقات به رسانه‌های داخلی می‌گویم اینقدر آمریکاشناس نباشید، چون آنها ایران‌شناس نیستند. وقتی درباره قوانین مجلس ما صحبت می‌کنند، فکر می‌کنند قوانین مجلس ما قوانین مدرسه است. مثلا امروز صادر می‌شود و فردا می‌شود اجرا نکرد، ولی زمانی درباره قوانین خود صحبت می‌‌کنند، انگار وحی منزل است.
وی که با فارس گفت‌وگو می‌کرد همچنین تاکید کرد که مطلقا هیچ پیامی بین آقای ظریف و بایدن نرفته و نیامده است. سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین گفت که انگلیس بدهی قطعی خود به ایران را تاکنون پرداخت نکرده و هر روز بهانه‌های واهی را علم می‌کنند.
نام:
ایمیل:
* نظر: