kayhan.ir

کد خبر: ۲۰۷۵۳۱
تاریخ انتشار : ۱۲ دی ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۳
پلیس نژادپرست آمریکا در جنایتی دیگر، یک شهروند سیاهپوست را در شهر مینیاپولیس به قتل رساند و در پی این اتفاق، معترضان در این شهر بار دیگر به خیابان‌ها آمدند و علیه نژادپرستی پلیس، شعار دادند.

کشتار سیاهان توسط پلیس نژادپرست آمریکا تمامی ندارد.حدود هشت ماه بعد از قتل «جورج فلوید» شهروند سیاهپوست آمریکایی به دلیل فشار بر گردن در شهر مینیاپولیس، پلیس این شهر یک مرد را چهارشنبه شب به ضرب گلوله کشت. خرداد گذشته نیز «جورج فلوید» شهروند سیاهپوست آمریکایی در این شهر کشته شد، که اعتراضات سراسری علیه نژادپرستی را در پی داشت. «مداریا آرادوندو» رئیس‌پلیس این شهر در یک کنفرانس خبری مدعی شد، اظهارات شاهدان نشان می‌دهد مرد کشته شده بعد از آنکه پلیس خودرویش را متوقف کرد، ابتدا به سمت پلیس شلیک کرد. این اتفاق در کمتر از یک مایلی محل قتل جورج فلوید رخ داد. به گزارش «نیویورک پست»، آرادوندو در این کنفرانس مطبوعاتی از مردم خواست آرامش خود را حفظ و به صورت مسالمت‌آمیز اعتراض کنند.وی وعده داد تصاویر دوربین لباس افسران پلیس به زودی منتشر خواهد شد. هنوز مشخص نیست چند افسر پلیس در این حادثه مشارکت داشتند و اداره جرایم ایالتی در حال انجام تحقیقات در این خصوص است. بلافاصله بعد از این جنایت مردم این شهر در اعتراض به این جنایت، خارج یک پمپ بنزین نزدیک محل تیراندازی تجمع کردند.
پاکسازی سرویس مخفی
خبر دیگر از آمریکا اینکه، رسانه‌های این کشور گزارش دادند، «جو بایدن»، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا، قصد دارد بعد از ورود به کاخ سفید، سرویس مخفی را از طرفداران
« دونالد ترامپ»، پاک‌سازی کند. روزنامه واشنگتن‌پست و وبگاه شبکه خبری سی‌ان‌ان روز پنجشنبه این خبر را منتشر کرده‌اند. سرویس مخفی آمریکا وظیفه محافظت از جان رئیس‌جمهور آمریکا و خانواده او را به عهده‌دارد. واشنگتن‌پست به نقل از دو منبع مطلع نوشته تصمیم بایدن در شرایطی اتخاذ می‌شود که درباره وابستگی سیاسی اعضای فعلی سرویس مخفی آمریکا به دونالد ترامپ نگرانی‌هایی وجود دارد. طبق این گزارش، بایدن قصد دارد مجموعه‌ای از مأمورانی را که ۴ سال پیش وظیفه حفاظت از او در کسوت معاون رئیس‌جمهور آمریکا داشته‌اند به سرویس مخفی آمریکا بیاورد. یک منبع به شبکه خبری سی‌ان‌ان گفته تغییر مأموران سرویس مخفی از سوی رؤسای جمهور جدید اقدام غیرمعمولی نیست. با وجود این، سی‌ان‌ان نوشته این تصمیم‌ در بحبوحه تنش‌های سیاسی بی‌سابقه‌، به دلیل امتناع دونالد ترامپ از پذیرش نتیجه انتخابات و طرح ادعاهایی درباره تقلب گرفته شده است.
نگرانی جمهوریخواهان
همزمان رهبر جمهوری‌خواهان سنا در تماسی فوق‌العاده با سناتورهای این حزب درباره تصمیم یکی از سناتورها برای اعتراض به تایید پیروزی بایدن در رای‌گیری روز ششم ژانویه(17 دی) در کنگره صحبت کرده و این رای را مهم‌ترین رای دوران کاری خود خوانده است. بنابر گزارش وبگاه خبری «آکسیوس» به نقل از منابع مطلع، این تماس فوق‌العاده بعد از آن برقرار شده که «جاش‌هالِی»، سناتور جمهوریخواه ایالت میسوری روز چهار‌شنبه در مخالفت با خواسته مک‌کانل در بیانیه‌ای گفت در جلسه ۶ ژانویه(17 دی) که قرار است آرای الکترال انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا تایید شوند، به نتایج آرای الکترال جو بایدن در پنسیلوانیا و شاید در ایالت‌های دیگر اعتراض خواهد کرد..بنابر این گزارش، این سناتور قصد ندارد از تصمیمش برای اعتراض به تایید پیروزی جو بایدن عقب بکشد، طرحی که گفته می‌شود شکست خواهد خورد. سناتور جمهوری‌خواه میسوری در حال جمع‌آوری کمک مالی به دلیل دنبال کردن این طرح است و در ایمیلی به همکارانش درباره دلایل این تصمیم خود توضیح داده است.پیشتر تیم جو بایدن در بیانیه‌ای گفته بود روند تأیید ریاست‌جمهوری جو بایدن در جلسه کنگره در تاریخ ۶ ژانویه(17 دی) باید صرفاً اقدامی تشریفاتی باشد.«جن ساکی»، سخنگوی آتی کاخ سفید درباره این جلسه گفت: «این جلسه، صرفاً جلسه‌ای تشریفاتی است و کسانی که دارند آن را پوشش می‌دهند هم باید همین رفتار را با آن داشته باشند. صرف‌نظر از اقدامات مضحکی که عده‌ای برای روز ۶ ژانویه در سر دارند، رئیس‌جمهور منتخب ۲۰ ژانویه سوگند یاد خواهد کرد».
نام:
ایمیل:
* نظر: