kayhan.ir

کد خبر: ۲۰۷۴۴۷
تاریخ انتشار : ۱۰ دی ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۲
مدیرمسئول کیهان در برنامه بدون توقف:
مدیرمسئول روزنامه کیهان اظهار کرد: آن‌هایی که به دنبال رفراندوم هستند ببینند جمعیتی که در راهپیمایی 9 دی و مراسم تشییع شهید سلیمانی شرکت کردند، به رفراندوم جواب دادند.
حسین شریعتمداری، مدیرمسئول کیهان در برنامه «بدون توقف» که بخش دیگری از آن سه‌شنبه‌شب از شبکه سه سیما پخش شد، در خصوص تفاوت بین اغتشاش و اعتراض گفت: اعتراض فرمول خاص خودش را دارد. شما می‌آیید در یک بستر قانونی نظرتان را مطرح می‌کنید و یا از طریق تجمع و یا از طریق روزنامه و سایت به گوش مسئولان می‌رسانید اما اغتشاش این است که شما دیگر نظری مطرح نمی‌کنید بلکه دست به آشوب می‌زنید و آن‌وقت از نظرتان دور می‌شوید.
وی در پاسخ به این سؤال که در زمینه اعتراضات به گرانی بنزین عده‌ای به حق اعتراض داشتند اما افرادی بعداً وارد شدند که ماجرا به اغتشاش کشیده شد، چطور باید این گروه‌ها را از هم جدا کرد، یادآور شد: در همان ماجرای بنزین یک عده نظراتی داشتند، اما اگر به شعارها دقت کرده باشید می‌بینید آن‌هایی که بعداً آمدند دیگر مسئله‌شان بنزین نبود، این دیگر اعتراض نیست، نکته مهم این است که صف اغتشاشگران باید از مردم جدا شود که خود مردم می‌توانند در این زمینه کمک کنند و نیروی انتظامی هم باید به کمک بیاید یعنی این‌طور نباشد که عده‌ای سوار بر موج شوند و خواسته‌هایی داشته باشند که با خواسته اصلی متفاوت است.
این تحلیلگر سیاسی در ادامه افزود: در زمینه گرانی بنزین این انتقاد به مسئولان وجود داشت که چرا قانون را نگه داشتند و یک شبه اجرا کردند، خوب معلوم است که این حرکت، اعتراض عده‌ای را در پی دارد، مثلاً در ابتدا که دولت آمد کارت سوخت را حذف کردند بعد از مدتی دیدند که تنها راه کنترل بنزین کارت سوخت است، پس تکلیف این‌همه سوختی که قاچاق شد و این‌همه فشاری که به مردم آمد چیست؟
وی افزود: این رفتارها قابل انتقاد است، اتفاقاً من معتقدم اگر در این زمینه خود مجلس آن زمان وارد می‌شود و مثل مجلسی که الان هست مشکلات را مطرح می‌کردند زمینه‌ای برای بروز چنین مسائلی به وجود نمی‌آمد.
مدیرمسئول کیهان در پاسخ به اینکه «چرا شما معترضین داخلی را اغتشاشگر می‌نامید ولی معترضین به دولت آمریکا را اعتراضیون؟» عنوان کرد: فکر می‌کنید اعتراض به قتل‌عام سیاهان و نژادپرستی و آپارتاید، آشوب است؟ اتفاقاً بیشترین فشار را پلیس آمریکا در این مدت داشت، تانک به خیابان آوردند و حتی ترامپ در برخی ایالت‌ها دستور حکومت نظامی داد، وقتی نفس کاری را درست می‌دانید از آن کار دفاع می‌کنید، مثل تظاهراتی که مردم کرانه باختری دارند نفس کار درست است اما آتش زدن و چنین کارهایی را درست نمی‌دانیم.
اعتراض با اغتشاش متفاوت است
شریعتمداری در پاسخ به اینکه «پس شما اعتراض به رأی دزدیده شده را قبول دارید؟» بیان کرد: اعتراض با اغتشاش متفاوت است. اگر رأی دزدیده شده باشد، بله، نفس انتقاد و اعتراض به اینکه تقلب شده درست است، اما این چه ربطی به آتش زدن ماشین و مغازه دارد، مگر کسی گفت چرا اعتراض می‌کنید؟ ما خودمان بارها به این پرداختیم که چرا به فروشگاه‌ها حمله می‌شود؟ یا ماشین رهگذران را آتش می‌زنید؟ مثلاً اعتراض آمریکایی‌ها اعتراض بجایی بود، اما اگر رفتند آتش زدند چیزهایی است که به خودشان مربوط است ما هم هیچ‌وقت از این حرکت‌ها دفاع نکردیم، اینجا هم اگر کسانی دست به آشوب زدند وظیفه پلیس است که از مردم دفاع کند، دلیلی ندارد که چهار نفر بیایند امنیت همه را تحت‌الشعاع قرار دهند.
وی در ادامه به برخورد رسانه‌های اصلاح‌طلب به اعتراضات آمریکا اشاره کرد و گفت: رسانه‌های اصلاح‌طلب مردم را محکوم کردند اما هیچ‌وقت پلیس آمریکا را محکوم نکردند، اما اینجا در میدان شوش دوچرخه گم می‌شد صدای آمریکا و بی‌بی‌سی، شب خبرش را می‌دادند! این آقایان هم تبدیل شده بودند به ستاد برای آنها.
مدیر مسئول کیهان همچنین اضافه کرد: می‌خواهم به این نکته اشاره کنم که طبیعتاً وقتی کسانی اعتراضی دارند اگر به اعتراض‌شان توجه شود باید حامی افرادی باشند که به این اعتراض توجه کردند، پس معترضین به نتایج انتخابات باید پشت سر کسی بایستند که می‌گوید بیایید صندوق‌ها را بشماریم نه کسانی که اعتراض می‌کنند ولی نمی‌آیند به صورت قانونی اعتراض را پیگیری کنند، اتفاقاً در آن زمان شعور مردمی که گفتند رأی ما گم شده خیلی بالا بود دلیلش هم این است که به مجرد اینکه دیدند سردمداران ساز خودشان را می‌زنند و این طرف درست عمل می‌کند پا پس کشیده و خودشان را کنار کشیدند.
این کارشناس سیاسی با اشاره به اینکه مردم آن‌هایی هستند که وقتی واقعیت را می‌بینند به سمت آن حق سوق پیدا می‌کنند، اظهار کرد: من مطمئنم کسانی که به میدان آمدند اتفاقاً اکثریت هم بودند ولی وقتی دیدند حق با آن‌طرف نیست خودبه‌خود کنار آمدند، در واقع مردم ایران هوشمند و آگاه هستند و به‌موقع کاری که درست است انجام می‌دهند که نمونه آن حماسه 9 دی و حضور در مراسم تشییع پیکر سردار بزرگ قاسم سلیمانی است، آن‌هایی که به دنبال رفراندوم هستند ببینند تجمعی که در مراسم تشییع شهید سلیمانی شرکت کردند، به رفراندوم جواب دادند.
ترامپ بسیار بهتر از موسوی و خاتمی
با نتیجه انتخابات برخورد کرد
شریعتمداری در پاسخ به این سؤال که «نظر شما در خصوص رفتار ترامپ نسبت به نتایج انتخابات آمریکا چیست» تصریح کرد: به نظر من ترامپ بسیار بهتر از موسوی و خاتمی با این مسئله برخورد کرد، همه آن کارها که در اینجا اتفاق افتاد کرد، چه کرد؟ مثل اینجا قبل از اعلام نتایج اعلام پیروزی کرد که یکی از عناصر فرمول فتنه است، ترامپ هم طرفدارانش را دعوت به تظاهرات خیابانی کرد که در اینجا هم کردند اما یک تفاوتی است ترامپ نهایتاً مجبور است که به آن قانون اصلی پایبند باشد ولی اینها نه، چون ترامپ مال خودشان است اما اینها پادو هستند، به اینها اجازه نمی‌دهند ولی آنها اجازه‌شان دست خودشان است.
وی در پایان یادآور شد: من حتی یک یادداشتی نوشتم با این عنوان که فتنه 88 به زادگاه خودش برگشت، یعنی همان سناریویی که برای ما تدارک دیده بودند به خودشان بازگشت که اینها همه از الطاف الهی است، چه کسی فکر می‌کرد در آمریکا چنین اتفاقی بیفتد، عمری برای دنیا آقایی کردند و امروز دچار یک سیستم فشل هستند، ما امروز در اوج قدرت هستیم و آنها در قوس نزول سیر می‌کنند.
مدیرمسئول کیهان همچنین در بخش دیگری از برنامه «بدون توقف» شبکه سه سیما که دوشنبه‌شب پخش شد، در پاسخ به اینکه «چرا در انتخابات 88 به اعتراضات مدنی مجوز داده نشد» گفت: برای اینکه بعد از انتخابات افرادی برای شورش آمده بودند. آن‌ها آمده بودند تا اغتشاش کنند. چگونه می‌شود به عده‌ای که از قبل دعوت به اعتراض و اغتشاش کرده بودند مجوز داد؟ آن‌ها مغازه و بانک آتش زدند و به بیت‌المال خسارت وارد کردند، به ‌عبارت ‌دیگر مجوز داشتن یا نداشتن برای آن‌ها که برای اغتشاش آمده بودند فرقی نداشت.
شریعتمداری افزود: برخلاف آنچه که مطرح می‌شود و هیچ‌وقت هم برایش سندی نمی‌آورند هیچ‌وقت درخواست مجوز نکردند، جز یک درخواست برای تجمع 25 بهمن علیه بشار اسد، آن‌هم در شرایطی که رئیس‌جمهور سوریه در طیف کشورهای عربی همسو با اسرائیل قرار نگرفته بود.
وی گفت: وقتی‌که عده‌ای دست به آشوب می‌زنند، به اموال بیت‌المال و به افراد آسیب می‌زنند، باید با آن‌ها چه برخوردی صورت بگیرد؟ اگر برخورد کنند که می‌گویند چرا برخورد شده؟ اگر برخورد نکنند می‌گویند چرا پیشگیری‌های لازم نشد!
مدیرمسئول روزنامه کیهان همچنین اظهار داشت: در همین اعتراضات 98 هم رد پایی از اغتشاشات را دیدیم، جز تجمعاتی که اعتراض مردمی به افزایش قیمت بنزین بود، بخش‌های قابل‌توجهی به اغتشاش کشیده شد. این در حالی است که اتفاقاً در زمان شهید رجایی در دوره‌ای قیمت بنزین بالا رفت و تعدادی از تاکسی‌داران اعتصاب کردند اما شهید رجایی آمدند و توضیحاتی دادند و در نهایت ماجرا تمام شد. در آبان‌ماه 98، در بسیاری از نقاط کشور، کسانی که خود را معترض جا زده بودند آمدند و به مردم و اموال عمومی آسیب زدند. بنابراین مقوله اعتراض مدنی با اغتشاش و فتنه‌گری متفاوت است.
شریعتمداری با اشاره به اینکه یک اصلی در جامعه‌شناسی هست با عنوان «انبوه جمعیت»، اظهار کرد: این اصل به این معناست که یک عده‌ای می‌آیند و یک کاری را شروع می‌کنند و یک عده هم در ابتدا به‌نوعی با آن‌ها همخوانی می‌کنند و از رهگذر همین انبوه جمعیت، موضوع و اهداف اصلی به موضوع و اهداف دیگری بدل می‌شود. همین فرایند در فتنه‌های 88 و 98 هم رخ داد.
وی افزود: حامیان آشوب در سال ۹۸ از بخش‌هایی از آحاد جامعه، سوءاستفاده و صراحتاً اعلام کردند که ما ۶۱ مسجد آتش زدیم! این چیزی نبود که مطالبه و خواسته بخش‌های معترض جامعه باشد.
مدیرمسئول روزنامه کیهان با تأکید بر اینکه ما از نسخه دفاع می‌کنیم نه از عملکرد، تصریح کرد: ما راهی را می‌رویم که راه شهداست، وقتی می‌بینیم که ده‌ها میلیون نفر برای شهید قاسم سلیمانی به میدان می‌آیند یعنی این مکتب را قبول دارند و بالتبع همه آن‌هایی که در مقابل این مکتب هستند ناگزیر در مقابل توده‌های مردم قرار دارند.
آن‌ها که هنوز هم دم از مذاکره با آمریکا می‌زنند
یا احمق هستند یا خائن
وی در بخش دیگری از این برنامه با اشاره به نسبت فتنه‌گران و اغتشاشگران با طرح موضوعاتی مانند ارتباط با آمریکا گفت: معتقدم کسانی که الان باز هم داعیه مذاکره با آمریکا را دارند، یا احمق هستند یا خائن. این‌ها همان فتنه‌گرانند.
مدیرمسئول روزنامه کیهان تأکید کرد: اتفاقاً باید این مسائل مطرح و تبیین شود چراکه فتنه‌گری فقط به این اغتشاشات خیابانی نیست. به قول آن برادر شاعر «در سر هزار فتنه، نیرنگ‌های رنگی؛ اهل کدام مرزند این رومیان زنگی!» این‌ها باید برای مردم تبیین و مشخص شود که بالاخره این مدعیان و معترضان رومی‌اند، زنگی‌اند؟ به‌طرف آمریکایی‌ها هستند یا خیر، این‌ها باید مشخص شود.
فتنه‌گران بازشماری صندوق‌ها را هم
 قبول نکردند!
شریعتمداری در خصوص ادعای تقلب در انتخابات سال 88 نیز گفت: کسانی که ادعای تقلب داشتند حتی حاضر به شمارش آرا نشدند. از آن‌ها دعوت کردند و گفتند کجا تقلب شده؟ ولی آن‌ها چیزی نگفتند. فقط گفتند صندوق‌ها را می‌شماریم اما حاضر نشدند بیایند. چرا؟ برای اینکه اساساً ادعای تقلب در فرمول فتنه است و آن‌ها نمی‌توانند حرفشان را پس بگیرند، برای اینکه آن‌ها پادو و مأمورند. نکته جالب آنکه حتی شورای نگهبان برخلاف رویه خودش، زمان قبول اعتراض را چند روز عقب انداخت، اما باز هم آقایان نیامدند، چون می‌دانند چه کردند و می‌دانند که تقلب ممکن نیست!
چرا سران فتنه ۸۸ اعتراف نمی‌کنند؟
وی با اشاره به تناقض رفتاری مدعیان تقلب در فتنه 88 گفت: اگر می‌گویید تقلب شده همان نظام دوباره رأی‌گیری می‌کند، چرا دوباره رأی دادند؟ چرا گفتند دوباره رأی بدهید؟ چرا گفتند تکرار شود؟ اگر واقعاً این‌چنین است چرا نمی‌گویند اشتباه کردیم. پاسخ آن‌هم روشن است؛ به دلیل اینکه نمی‌توانند و اساساً دست خودشان نیست! و اجازه ندارند، آنها مأمور بوده‌اند و نزد دشمن گزک دارند.

نام:
ایمیل:
* نظر: