kayhan.ir

کد خبر: ۲۰۷۳۳۳
تاریخ انتشار : ۰۹ دی ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۷
یک هفته مانده به جلسه نمادین کنگره برای تأیید آرای الکترال کالج، «جو بایدن» از عدم همکاری و سنگ‌اندازی در مسیر انتقال قدرت، انتقاد کرد.

یک هفته بیشتر تا تائید نتیجه آرای الکترال در کنگره آمریکا زمان باقی نمانده است. برخی رسانه‌ها هشدار داده‌اند که علیرغم نقش تشریفاتی سنا و رئیس‌آن« مایک پنس» در تائید نتایج الکترال کالج، اما تهدید در خیابان‌های آمریکا بسیار جدی است و ممکن است طرفداران ترامپ در این روز(6 ژانویه 17 دی) آشوب به پا کنند. دیروز همچنین خبر رسید که بایدن از عدم همکاری دولت «دونالد ترامپ» در روند انتقال قدرت انتقاد کرد و گفت که دولت او برخی از اطلاعات لازم را در اختیارش قرار نداده است.
بایدن گفت: چهار سال پیش ما از تیم ترامپ-پنس که قرار بود روی کار بیایند استقبال و دسترسی آنها به هر آنچه داشتیم، را تسهیل کردیم.از بعضی دستگاه‌ها شاهد همکاری‌های مثال‌زدنی در روند انتقال قدرت بودیم. در بعضی از دستگاه‌ها به خصوص وزارت دفاع با کارشکنی مواجه شدیم». وی در ادامه تصریح کرد: «در حال حاضر دولت فعلی همه اطلاعاتی که ما در حوزه‌های کلیدی امنیت ملی لازم داریم را در اختیار ما قرار نمی‌دهد. از نظر من، این چیزی کمتر از عدم مسئولیت‌پذیری نیست.» حدود 11 روز پیش نیز یک رسانه آمریکایی گزارش داده بود، «کریستوفر میلر»،  سرپرست وزارت دفاع آمریکا، دستوری برای توقف همکاری با تیم انتقال قدرت بایدن (رئیس‌جمهور منتخب آمریکا) در سراسر پنتاگون صادر کرده است. منابع آگاه در آن زمان گفتند، هنوز مشخص نیست «کریستوفر میلر» این تصمیم را به چه دلیل گرفته است و آیا این تصمیم، مورد تأیید ترامپ هم هست یا خیر.اقدام میلر که باعث تعجب مقامات آمریکایی در پنتاگون شده، جزو بزرگترین نشانه‌های بی‌اعتمادی به تیم بایدن در سطوح بالای دولت ترامپ است.
درخواست جمهوری خواهان
همزمان«لویی گومرت»، نماینده تگزاس و چندین نماینده دیگر جمهوری‌خواه در مجلس نمایندگان آمریکا از «مایک پنس»، معاون ترامپ خواستند برای لغو پیروزی انتخاباتی بایدن اقدام کند. به گزارش پایگاه خبری هیل، این درخواست بر نقش پنس، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا در جلسه ششم ژانویه کنگره برای شمارش آرای الکترال ایالات و نهایی شدن پیروزی بایدن بر ترامپ تمرکز دارد.این در حالی است که به طور سنتی، نقش معاون رئیس‌جمهوری آمریکا در مدیریت این جلسه، نمادین است و طبق قانون فدرال ۱۸۸۷ موسوم به قانون شمارش الکترال، انجام می‌شود.اما جمهوری‌خواهان با درخواستی که تنظیم کرده‌اند، از یک قاضی فدرال در تگزاس خواسته‌اند تا این قانون را مغایر قانون اساسی آمریکا اعلام کند. شاکیان جمهوری‌خواه همچنین پا را فراتر گذاشته و از دادگاه خواسته‌اند تا به پنس این اختیار را بدهد که در ششم ژانویه شکست ترامپ در ایالت‌های سرنوشت‌ساز کلیدی را باطل اعلام کند.کارشناسان قانون انتخابات، چشم‌انداز موفقیت این شکایت‌نامه را بسیار‌اندک می‌دانند.«ادوارد فولی»، پروفسور حقوق در دانشگاه ایالتی اوهایو گفت: این ایده که معاون رئیس‌جمهوری تنها مقام مسئول برای تعیین این است که آیا آرای الکترالی که ایالت‌ها تحویل می‌دهند باید شمارش شوند یا خیر و یا اینکه کدام یک از آراء قابل شمارش است، با درک مناسب از قانون اساسی مطابق نیست.
لغو وتوی ترامپ
سن ان ان نیز گزارش داد، مجلس نمایندگان آمریکا با لغو وتوی ترامپ درباره لایحه بودجه دفاعی موافقت کرد. ۳۲۲ قانون‌گذار مجلس نمایندگان با لغو وتوی ترامپ موافقت کرده و ۸۷  قانون‌گذار نیز با آن مخالفت کردند.برای لغو وتوی ترامپ، به رای دو سوم نمایندگان مجلس نمایندگان و مجلس سنا نیاز است و در صورت تحقق آن، لایحه بودجه دفاعی آمریکا بدون موافقت رئیس‌جمهوری تصویب خواهد شد. هنوز معلوم نیست سنا هم لغو وتو را تائید خواهد کرد یا نه. ترامپ به دلیل تغییر نام برخی پایگاه‌های ارتش از چهره‌های کنفدراسیون (چهره‌های طرفدار برده‌داری در زمان جنگ‌های داخلی آمریکا) با این لایحه مخالفت کرده بود و از دموکرات‌ها به دلیل عدم لغو برخی محافظت‌های حقوقی برای شرکت‌های فنی خشمگین است.ترامپ گفته است که تاسیسات نظامی باید همچنان اسامی کنفدراسیون را داشته باشند و برخی شرکت‌ها همچون «فیس بوک» و «توئیتر» دارای ملاحظات حقوقی هستند و این ملاحظات باید لغو شوند.

نام:
ایمیل:
* نظر: