kayhan.ir

کد خبر: ۲۰۷۲۲۵
تاریخ انتشار : ۰۸ دی ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۳
خانواده‌های قربانیان کووید-۱۹ در ایتالیا در تلاش برای گرفتن غرامت ۱۰۰ میلیون یورویی از دولت این کشور در یک پرونده سهل‌انگاری هستند.

 به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، شبکه تلویزیونی راشاتودی گزارش داد ۵۰۰ خانواده ایتالیایی از دولت این کشور به سبب سوء مدیریت بحران کرونا شکایت کرده‌اند.
بر اساس این گزارش، خانواده‌های قربانیان کووید-۱۹ در ایتالیا در تلاش برای گرفتن غرامت ۱۰۰ میلیون یورویی از دولت این کشور در یک پرونده سهل انگاری هستند که علیه نخست‌وزیر و وزیر بهداشت ایتالیا و همچنین رئیس‌منطقه لومباردی تنظیم کرده‌اند.
کنسولو لوکاتی وکیل خانواده‌های قربانیان در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی راشاتودی گفت: موکلان من در جریان ویروس به شدت خطرناک و مسری در ایتالیا قرار نگرفته بودند. به ما گفته شد تا ماه مارس شمار کمی از افراد به این ویروس مبتلا شده‌اند و به افراد گفته شده بود زندگی عادی خود را از سر بگیرند. ایتالیا نخستین کشور در اروپا بود که با چنین موارد مرگ و میری مواجه شد. آن‌هایی که به این اقدام مدنی پیوسته‌اند تنها اهل منطقه برگامو یا لومباردی نیستند بلکه آنها از سراسر ایتالیا هستند.
۵۰۰ خانواده قربانیان یک دادخواست کیفری را برای دریافت ۱۰۰ میلیون یورو غرامت از دولت ایتالیا ارائه کرده‌اند. آنها ادعا کرده‌اند مقامات ایتالیایی برنامه ملی همه گیری را به‌روز‌رسانی نکردند و اینکه مقامات ایتالیایی در نشان دادن واکنش به شیوع این ویروس در منطقه لومباردی و دیگر مناطق به کندی اقدام کردند و مدت‌ها طول کشید تا آنها حالت فوق‌العاده اعلام کنند.
ایتالیا در اوایل سال ۲۰۲۰ بخش عمده بار ناشی از شیوع این همه گیری در اروپا را به دوش کشید. نخستین مورد مرگ ناشی از ابتلا به ویروس کرونا در این کشور در ماه فوریه گزارش شد و سپس این ویروس سریعا در سراسر این کشور شیوع یافت. در ماه مارس، دولت ایتالیا با تعطیلی سراسری در این کشور به منظور مقابله با ویروس کرونا مخالفت کرد. از زمان آغاز شیوع این همه‌گیری، بیش از هفتاد هزار نفر در این کشور جان خود را از دست داده‌اند و بیش از دو میلیون نفر نیز به این ویروس مبتلا شده‌اند. جوزپه کُنته نخست‌وزیر ایتالیا پیش‌تر اتهامات در این باره را رد کرد که این بحران را دست کم گرفته بود.
وکیل معترضان در سخنانی گفت دولت ایتالیا در واکنش نشان دادن به این بحران به شدت کند عمل کرد.
لوکاتی افزود: برای جلوگیری از گسترش شیوع ویروس کرونا کاری انجام نشد. واضح بگویم ما آماده نبودیم. ما بخش مراقبت‌های بهداشتی اضطراری، اکسیژن و ماسک در اختیار نداشتیم. بنابراین، صرف نظر از اینکه این ویروس از کجا شیوع پیدا کرد، ایتالیا برای مواجهه با آن آماده نبود. تاکنون حتی یک سیاستمدار هم در مقابل کمیته پاسخگو نبوده است. هیچ کسی هنوز به خانواده‌ها و نمایندگان ۱۰ هزار قربانی توضیح نداده است.مقامات لومباردی توضیحی در این باره ارائه نکرده‌اند.

نام:
ایمیل:
* نظر: