kayhan.ir

کد خبر: ۲۰۷۰۰۱
تاریخ انتشار : ۰۶ دی ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۵
رئیس‌کمیسیون صنایع و معادن مجلس:
رئیس ‌کمیسیون صنایع و معادن مجلس از دولت خواست با جلوگیری از واردات کالاهای مشابه داخلی از تولید ملی به صورت عملی حمایت کند.
عزت‌الله اکبری تالارپشتی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در رابطه با واردات کالاهایی که تولید مشابه داخلی دارند، اظهار داشت: رقابت با برخی از کشورهای به دلیل تولید انبوهی که دارند برای تولیدکنندگان داخلی کار آسانی نیست، این نکته هم نباید فراموش شود که بعضی از کشورها مانند چین در برخی از اقلام دست به دامپینگ می‌زنند. این مبارزه علنی با تولید کشورهاست. سیاست‌های بالادستی و قوانین ما می‌گوید در این شرایط باید از تولید داخلی حمایت کنیم.  
وی افزود: تصمیم‌گیری در رابطه با اینکه یک کالا وارد کشور شود یا نه برعهده وزارت صمت است و این وزارتخانه  باید در این حوزه تصمیمی در راستای حمایت از تولید بگیرد.
رئیس ‌کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با تاکید بر حمایت مجلس از تولید داخلی تصریح کرد: اینکه به زبان بگوییم حمایت می‌کنیم، کفایت نمی‌کند بلکه باید مجموعه‌ای از اقدامات‌ حمایتی باشد که تولیدکنندگان در قبال تمام کارشکنی‌هایی که انجام می‌شود مقاوم بمانند و بتوانند به تولید ادامه دهند. وقتی که تحریم و قدرت‌های خارجی به دنبال ضربه زنی به تولید ما هستند باید رویکردمان تولید باشد نه اینکه طرفدار واردات باشیم.
تالارپشتی درباره اجازه یکباره ترخیص تمام کالاهای دپو شده در گمرک بدون تایید منشا ارز اظهار داشت: اینکه در پشت گمرکات چه کالاهایی موجود است و چه سیاستی در این زمینه باید اجرا شود در اختیار وزارت صمت است اما نباید ‌تر و خشک با یکدیگر بسوزند. برخی کالاها مورد نیاز تولید است که باید هرچه زودتر ترخیص شود اما وزارت صمت باید جلوی واردات کالاهایی که مورد نیاز نیست و در صورت ورود به تولید ضربه می‌زند را بگیرد.
وی تصریح کرد: رئیس‌جمهور گفتند هول نشوید. ما هم به دولتشان پیشنهاد می‌کنیم هول نشوند، وقتی که برای ترخیص کالاها قریب به شش ماه معطل کردند و حالا قرار است به یکباره تمام این کالاها ترخیص شود مراقب باشند کالاهایی ترخیص نشود که تراز تولید کشور را بهم بزند.


نام:
ایمیل:
* نظر: