kayhan.ir

کد خبر: ۲۰۶۹۰۳
تاریخ انتشار : ۰۵ دی ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۴
نماینده مردم چابهار در مجلس گفت: گشایش مرز رسمی ریمدان ظرفیت و توانمندی مناسبی برای صادرات و واردات کالا بین دو کشور ایران و پاکستان را فراهم می‌کند و در توسعه مبادلات اقتصاد ملی و محلی بسیار حائز اهمیت است.
«معین‌الدین سعیدی» گفت: در حال حاضر میزان تبادلات تجاری ایران و پاکستان یک و نیم میلیارد دلار است، در حالی که ظرفیت روابط دو کشور حدود ۵ میلیارد دلار است.
نماینده چابهار با ‌اشاره به بازگشایی مرز ریمدان اظهار کرد: این گذرگاه در نقطه استراتژیکی قرار دارد به طوری که از یک طرف نزدیک‌ترین مسیر دسترسی به کشورهای آسیای میانه است، گشایش این مرز می‌تواند تراز تجاری دو کشور ایران و پاکستان را به ۵ میلیارد دلار برساند.
 عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با‌ اشاره به تاثیرات مستقیم بازگشایی مرز بر معیشت مرزنشینان هر دو سوی مرز خاطرنشان کرد: با توجه به جایگاه استراتژیک ریمدان، این منطقه در اولویت وزارتخانه‌های خارجه، کشور و اقتصاد قرار گرفت.
سعیدی با بیان اینکه بالفعل شدن این نقطه از مرز، بخش عظیمی از مشکلات اقتصاد محلی و ملی را حل می‌کند، ‌ بیان داشت: علاوه ‌بر بحث تبادلات تجاری در این نوار مرزی، در بحث گردشگری و زیارتی هم می‌توان از این معبر استفاده کرد، زیرا تنها مسیری است که آن سوی مرز مشکلات امنیتی ندارد.
وی افزود: مرز ریمدان ظرفیت‌های مناسبی برای صادرات و واردات کالا، انتقال زائران پاکستانی و گردشگران و مسافران دارد و از آنجایی که فاصله آن تا بندر گوادر پاکستان حدود ۷۰ کیلومتر است اتباع کشور همسایه می‌توانند از این مسیر به دشتیاری و چابهار و سپس از طریق ناوگان زمینی و هوایی به شهرهای مذهبی و مناطق تفریحی و گردشگری ایران سفر کنند.
سعیدی خاطرنشان کرد: از طرف ایران آمادگی برای بازگشایی و رونق نقاط مرزی همانند کوهک، سراوان و مرز زابل وجود دارد، در صورتی که کشور مقابل استقبال چندانی نمی‌کرد، اما مرز ریمدان شرایط متفاوتی داشت و بسیاری از زیرساخت‌های آن سوی مرز ایجاد شده بود و با اولویت پیگیری و افتتاح شد.
نماینده چابهار با ‌اشاره به اهمیت بحث اقتصاد محلی و معیشت مرزنشینان گفت: امیدواریم بازارچه‌های محلی در این بخش تقویت شود و در کنار مرز رسمی، محلی برای تبادلات اقتصادی مردم منطقه باشد.
نام:
ایمیل:
* نظر: