kayhan.ir

کد خبر: ۲۰۶۶۹۸
تاریخ انتشار : ۰۲ دی ۱۳۹۹ - ۲۰:۵۳
یک کارشناس:
یک کارشناس اقتصاد مسکن پیش‌بینی کرد بازار مسکن تا شش ماه آینده راکد خواهد بود.
مهدی روانشادنیا در گفت‌و‌گو با ایسنا اظهار کرد: طی سه سال گذشته در عین حال که قیمت مسکن در تهران ۵.۵ برابر شده قدرت خرید مصرف‌کننده افزایش نداشته است. در سه سال گذشته نرخ رشد اقتصادی منفی بوده، درآمد خانوار کاهشی شده و توان مصرف‌کننده واقعی پایین آمده است. از ماه‌ها قبل پارامتر تقاضای مصرفی، عاملی برای افزایش قیمت نبوده ‌اما نرخها بالا رفته است.
وی افزود: آنچه طی ماههای اخیر باعث افزایش قیمتها در بازار مسکن شد تقاضای سوداگرانه و سرمایه‌گذاری بود. البته این گروه با کاهش ارزش پول ملی به دنبال ایجاد یک سپر تورمی بودند. بعد از انتخابات آمریکا و با توجه به در پیش بودن انتخابات ریاست‌جمهوری کشورمان در بازه شش ماهه پیش رو بازار مسکن در حالت بلاتکلیفی به سر خواهد برد. مصرف‌کنندگان که از قبل حضور نداشته‌اند، سرمایه‌گذاران برای ورود تعلل میکنند.                                                   
این کارشناس بازار مسکن با بیان اینکه احتمالا تعداد معاملات در بازه زمانی شش ماهه آینده در مقایسه با میانگین ۱۰ ساله کمتر باشد گفت: درخصوص قیمتها با توجه به رفتار معمول بازار مسکن وارد دوره ثبات نسبی قیمتی شده‌ایم که از تورم عمومی جا می‌ماند. این به معنای کاهش ارزش واقعی قیمت مسکن است. مگر اینکه اتفاق ویژه‌ای در حوزه ارز بیفتد. اما اگر روند بازار همانند آنچه طی یک ماه اخیر اتفاق افتاده ادامه پیدا کند انتظار داریم تا سه ماهه اول سال ۱۴۰۰ شاهد ثبات نسبی قیمتها و کاهش معاملات باشیم.
روانشادنیا با‌اشاره به کاهش ۱۴ درصدی ساخت و ساز طی نیمه نخست سال جاری نسبت به شش ماهه اول سال ۱۳۹۸ گفت: به دلیل موانع زیاد محیط کسب و کار صنعت ساختمان از جمله طولانی بودن مدت زمان صدور پروانه‌های ساختمانی و دست و پاگیر بودن مقررات، به اندازه کافی سرمایه‌گذاران در این صنعت با ریسک مواجهند. اگر ریسک سیستماتیک مثل شوکهای سیاسی هم اضافه شود در سرمایه‌گذاری دست نگه می‌دارند تا وضعیت انتخابات سال آینده مشخص شود. لذا نمی‌توان به رشد محسوس ساخت و ساز در میان مدت امیدوار بود.
خانه در تهران متری ۲۷.۱ میلیون تومان
مطابق اعلام بانک مرکزی متوسط قیمت مسکن شهر تهران در آبان ماه ۱۳۹۹ بالغ بر ۲۷ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان در هر متر مربع بود که نسبت به ماه قبل ۱.۸ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱۱۸ درصد رشد نشان می‌دهد.
نام:
ایمیل:
* نظر: