kayhan.ir

کد خبر: ۲۰۱۸۴۶
تاریخ انتشار : ۰۷ آبان ۱۳۹۹ - ۲۰:۵۴

بررسی 300 ساعته FATF دولتمردان گفتند تضمین نمی‌دهیم با FATF اوضاع بهتر شود  حجت‌الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: من از کسانی که مدعی هستند اگر به FATF بپیوندیم اوضاع اقتصادی‌مان بهتر می‌شود یا قیمت دلار کاهش پیدا می‌کند سؤال می‌کنم آیا اگر ما به FATF بپیوندیم بانک‌های کشورهای دیگر با ما همکاری خواهند کرد و با ما مبادلات ارزی خواهند داشت؟ بانک‌های کشورهای اروپایی، آسیایی، بانک‌های چین، روسیه ، هند و.... با ماهمکاری خواهند داشت؟ به نظرم خیلی روشن است که این اتفاق نخواهد افتاد. آنها خواهند گفت ما از تحریم‌های آمریکا می‌ترسیم و چون از تحریم‌های آمریکا می‌ترسند هیچ بانکی در هیچ کجای دنیا، نمی‌تواند به افراد و شرکت‌های ایرانی سرویس بدهد در غیر این صورت با جریمه‌های سنگینی از سوی آمریکا مواجه می‌شود.
39 مورد از 41 دستور اجرا شد
مصباحی مقدم افزود: پس این موضوع که ما تصور کنیم برای نپیوستن به FATF بانک‌ها با ما همکاری نمی‌کنند یک توهم است. طرف دیگر مسئله این است که FATF حدود 41 توصیه داشته که ما  39 توصیه آن را عملیاتی کرده‌ایم و اگر به دو کنوانسیون CFT و پالرمو بپیوندیم در واقع متعهد شده ایم که هیچ داد و ستد غیر شفاف و پوششی نداشته باشیم یعنی تمام داد و ستدهای ما باید شفاف باشد. سؤال من این است که در شرایطی که ما تحت تحریم‌های آمریکا هستیم می‌توانیم معاملاتی را با شرکت‌های خارجی آن هم بدون پوشش و دور زدن تحریم‌ها منعقد کنیم؟ آیا می‌توانیم نفت، بنزین یا گازوئیل و... همین مقداری را که در حال حاضر صادر می‌کنیم صادر کنیم؟ مطمئنا پاسخ خیر است چرا که وقتی معامله ما پوششی شود اینجا دیگر خود FATF مدعی ما خواهد بود.
وی در ادامه گفت: شورای اجرایی FATF که آمریکا، رژیم صهیونیستی و عربستان نیز جزو آن هستند روی تمام مبادلات خارجی ما زوم کرده و یکی یکی تبادلات ما را تحت سؤال و کنکاش قرار می‌دهند و از شرکت‌های مختلف می‌پرسند این شرکتی که طرف معامله شماست چه شرکتی است؟ بنابراین توجه کنیم آنچه مسئله اول است تحریم‌های آمریکا است.آمریکا اعلام کرده بانک‌ها و شرکت‌های دنیا بدانند یا باید با آمریکا و یا با ایران مبادله کنند؟ یعنی اگر با آمریکا مبادله می‌کنند نباید با ایران مبادله کنند پس اگر مبادله کردند مشمول تحریم‌های آمریکا می‌شوند. در این شرایط طبیعتا تصویب FATF تهدیدی علیه خودمان خواهد بود.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: سال گذشته ما حدود 41.5 میلیارد دلار صادرات و حدود 43 میلیارد دلار واردات داشتیم. عمده صادرات ما نیز صادرات غیر نفتی بوده است. این مقدار واردات و صادرات در کنارصادرات خدمات فنی و مهندسی بوده است. اگر می‌خواهیم همین هم تعطیل شود به FATF یپیوندیم.
مصباحی مقدم اظهار داشت: زمان بررسی دو کنوانسیون پالرمو و سی اف تی در مجمع تشخیص مصلحت نظام یکسال پیش پایان یافت. درباره کنوانسیون پالرمو، مجلس شورای اسلامی این موضوع را تصویب کرد اما شورای نگهبان ایراداتی گرفت و موضوع به مجلس بازگشت. مجلس ایرادات شورای نگهبان را برطرف کرد اما هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص از این جهت که این کنوانسیون خلاف مصالح امنیتی ماست آن را متوقف کرد.
صدها ساعت بررسی کارشناسی
وی تصریح کرد: هر دو کنوانسیون در مجمع تشخیص مصلحت مطرح شدند. البته ابتدا لایحه پالرمو در مجمع تشخیص و کمیسیون‌هایش مطرح و بحث‌های خیلی مفصل روی آن صورت گرفت. به نحوی که شخصا حدود 300 ساعت  وقت گذاشتم و هم متن کنوانسیون و هم گزارش‌های مختلف از نظرات موافقان و مخالفان را با دقت خواندم.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: نهایتا جمع‌بندی اکثریت اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام این شد که اگر در صحن رای‌گیری شود این لایحه رای نخواهد آورد. تا قبل از فروردین سال قبل وزیر اقتصاد و رئیس‌کل بانک مرکزی در جلسات مجمع تشخیص حضور پیدا می‌کردند.
مصباحی مقدم افزود: آنها خطاب به اعضای مجمع می‌گفتند اگر می‌خواهید این کنوانسیون‌ها را رد کنید این کار را الان انجام ندهید. ما هم در مجمع این موضوع را قبول کردیم. آنها نگران این بودند که اگر این لوایح رد شود با توجه به اینکه مردم و بازار نسبت به این کنوانسیون‌ها شرطی شده بودند موجی از نگرانی در بازار ایجاد می‌شود و تبعا قیمت ارز و سکه و... افزایش پیدا می‌کند لذا از مجمع خواستند تا دو کنوانسیون CFT و پالرمو رد نشود. ما هم اصلا این موضوع را مطرح نکردیم.
وی خاطرنشان کرد: چند ماهی گذشت و زمان پایان آن فرصتی بود که FATF برای تصویب این دو کنوانسیون به ایران داده بود نزدیک شد. قرار بود ما در این باره یک تصمیم واحد بگیریم. باز هم به اعضای مجمع گفته شد اگر کنوانسیون را رد نکنید و اجازه بدهید زمانش بگذرد بهتر از این است که آن را رد کنید. چرا که رد کردن یک اثر روانی منفی دارد.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه گفت: منتهی مجمع یکسال بیشتر وقت نداشت. از طرفی بر اساس آیین نامه مجمع اگر طرح یا لایحه‌ای یکسال در مجمع باقی بماند و به نتیجه نرسد از دستور کار خارج می‌شود. در واقع معنایش این است که آن طرح یا لایحه مصوب نشده و مصلحت تشخیص داده نشده است.
مصباحی مقدم اظهار داشت: لذا الان نتیجه این است که لایحه CFT و پالرمو هر دو رد شده‌اند. دلیل آن هم کاملا روشن است چون مجمع تشخیص بدون اینکه بخواهد سیاسی کاری کند تشخیص داده که اگر ما به این دو کنوانسیون بپیوندیم کار بدتر می‌شود و در واقع پیوستن به این کنوانسیون‌ها یک نوع خود تحریمی است.
وی در ادامه تاکید کرد: در هر دو کنوانسیون قید شده است که پولشویی هر نوع معامله‌ای است که مشکوک باشد. معامله مشکوک هم  معامله‌ای است که یک یا دو طرف آن پوششی باشد این در حالی است که ما به واسطه شرایط تحریمی دایما پوششی عمل می‌کنیم و تحریم‌ها را دور می‌زنیم. برای مثال وزیر نفت صراحتا اعلام کرد ما نفت را صادر می‌کنیم و درآمد آن را نیز جابه جا می‌کنیم و همه این کارها با دور زدن تحریم‌ها صورت می‌گیرد. این بهترین دلیل است که ما در حال دور زدن تحریم‌ها هستیم.
تضمین نمی‌دهیم
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: در واقع خود تحریم‌های آمریکا مانع اصلی از پیوستن ما به FATF است. به علاوه اینکه ما در مجمع تشخیص از وزرای خارجه و اقتصاد و رئیس‌کل بانک مرکزی سؤال کردیم که اگر ما این کنوانسیون‌ها را تصویب کنیم چیزی فرق می‌کند و اوضاع داد و ستدهای ما بهتر می‌شود؟ اما آنها گفتند ما چنین تضمینی در این باره نمی‌دهیم.
مصباحی مقدم اظهار داشت: ما به این نتیجه رسیدیم که اگر ما به این دو کنوانسیون بپیوندیم اوضاع ما در داد و ستدهای بین‌المللی بدتر می‌شود. الان هم من آمادگی این را دارم که اگر کسی بخواهد در این باره مناظره کند در این باره مناظره کنم.
منبع: بصیرت