kayhan.ir

کد خبر: ۱۹۶۵۵۸
تاریخ انتشار : ۰۱ شهريور ۱۳۹۹ - ۲۱:۱۹
نوبخت:

شرمنده مردم هستیم که طبق برنامه پیش نرفتیم

رئیس سازمان برنامه و بودجه ضمن تشریح وضعیت کنونی دولت، اظهار کرد: در شرایط کنونی نه تنها نفت را در ازای غذا که حتی در ازای دارو هم نمی‌توانیم بفروشیم.به گزارش روابط عمومی ‌سازمان برنامه و بودجه کشور، محمدباقر نوبخت با حضور در یک برنامه تلویزیونی، از شرایط حاکم بر آخرین سال دولت سخن گفت که در تاریخ معاصر ایران کم نظیر است. اینکه از دو سال قبل در تحریمی کم‌نظیر به سر می‌بریم و اگر قبلا «نفت در برابر غذا» را به عنوان یک مجازات سنگین برای ایران اسلامی پذیرفته بودند؛ اما در شرایط کنونی نه تنها نفت را در ازای غذا که حتی در ازای دارو هم نمی‌توانیم بفروشیم.
وی با اشاره به شرایط حاکم بر آخرین سال دولت سخن بیان کرد: سال پایانی دولت همزمان شد با اتفاقاتی نظیر تحریم که بی‌سابقه و کم‌نظیر بود. تفاوت تحریم‌های گذشته با این تحریم موضوع نفت در برابر غذا بود.
رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور افزود: اما در تحریم‌های جدید حتی اجازه فروش نفت برای تهیه غذا هم برای ما امکان‌پذیر نبود. حال با این فشار به ورود ویروس کرونا هم برخوردیم. با این تفاسیر سال پایانی باید جمع‌بندی کنیم. منابع دولت تقلیل پیدا کرده و ما باید با برنامه‌ریزی هزینه‌های خود را مدیریت کنیم.
نوبخت تأکید کرد: ارز چهار هزار و 200 تومانی را دو سال است وارد بازار کردیم و پای آن ایستاده‌ایم، البته دولت از اخذ مابه‌التفاوت ریالی ارز دولتی صرف‌نظر کرد تا بتواند بازار را کنترل کند.
وی ادامه داد: نمی‌توانیم سختی‌ها را به‌طور واضح بیان کنیم، اما در تلاشیم که شرمنده مردم نشویم. همکاران دولتی دوران سخت و غیررفاه کشور را تجربه کرده‌اند. شرمنده مردم هستیم که آن‌طور که باید طبق برنامه پیش نرفتیم.
این مسئول با اشاره به پیش‌بینی یک و نیم میلیون بشکه نفت در سال 99 بیان کرد: پیش‌بینی‌ها مشخص کرده بود که برخی از کشور‌ها می‌توانند از ما نفت خریداری کنند.
نوبخت یادآور شد: طرحی را که تحت عنوان طرح گشایش اقتصادی از آن نام برده می‌شود هنوز به‌طور رسانه‌ای و دقیق مطرح نکرده‌ایم و از نمایندگان مجلس هم خواسته‌ایم که فعلاً راجع به مباحث مطرح ‌شده در جلسات مصاحبه و اظهار نظری نداشته باشند که اذهان عمومی دچار سردرگمی شوند.
وی عنوان کرد: در بحث تجارت و فروش نفت می‌توانستیم موفق‌تر باشیم. در جلسه سران قوا مواردی مطرح و برای تأیید رهبری به ایشان مراجعه شد، رهبری فرمودند «اگر سه قوه موافق باشند می‌توانند اجرا کنند.»
رئیس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه «آیا قیمت چند قلم از اقلام اساسی را می‌دانید؟»، گفت: خرید‌ها در منزل توسط همسرم انجام می‌شود و فعلاً حضور ذهنی راجع به قیمت‌ها ندارم، همسرم از قیمت‌ها به بنده غُر می‌زند.