kayhan.ir

کد خبر: ۱۹۲۷۲۴
تاریخ انتشار : ۱۸ تير ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۳
پس از کش و قوس‌های فراوان
اعتبارنامه تاجگردون، با رای نمایندگان رد شد و با این حساب او دیگر نماینده مجلس یازدهم نخواهد بود، نمایندگان معترض به اعتبارنامه تاجگردون می‌گویند اسناد و مدارکی دارند که نشان می‌دهد این فرد به مفاسد اقتصادی، رانت‌خواری، دست بردن در لایحه بودجه، سوءاستفاده از موقعیت نمایندگی و... مبادرت کرده است.
اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون منتخب مردم گچساران در مجلس یازدهم دیروز رد شد؛ موضوعی که در تاریخ مجالس ایران رخ داده ‌اما به ندرت، آن هم نه به‌دلیل مشکلات و مسائل اقتصادی. رد این اعتبارنامه نشان داد که مبارزه با فساد راهی سخت اما ممکن است.
از زمان آغاز به کار مجلس یازدهم یکی از پرحاشیه‌ترین رخدادها، موضوع اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون بود؛ فردی که مستندات و اخبار زیادی از اتهامات سوءاستفاده‌ها، رانت‌ها و مفاسد اقتصادی و اداری، دست بردن در بودجه‌های سالانه درباره او وجود داشت و سال‌ها در کسوت نماینده مجلس و مسئولیت‌های دولتی دیگر توانسته بود موقعیت خود را حفظ کند و ریاست کمیسیون بودجه مجلس هم جایگاه اختصاصی او در مجلس قبل بود.
دستکاری در بودجه سال 99 از مهم‌ترین حواشی اخیری بود که در‌باره این نماینده سابق مجلس مطرح بود و بارها با تذکر نمایندگان در همان دوره قبل همراه شد اما به هر حال بنای مجلس پیشین عبور از این مسئله مهم و نادیده گرفتن آن بود.
اعتبارنامه تاجگردون در مجلس یازدهم مورد اعتراض علیرضا زاکانی، علی‌اکبر کریمی، روح‌الله نجابت، علی خضریان، سیدنظام‌الدین موسوی، مجتبی رضاخواه، اقبال شاکری، احمد نادری و مالک شریعتی قرار گرفته بود اما در جلسه  20 خرداد شعبه 12 مورد رسیدگی قرار گرفت و با 9 رای موافق در مقابل 7 رای مخالف تصویب شد، به این ‌ترتیب در روز 21 خردادماه سال جاری در صحن مجلس مطرح و در نهایت به کمیسیون تحقیق ارجاع شد.
بعد از آنکه در نشست علنی گزارش شعبه 12 بررسی اعتبارنامه‌های منتخبان قرائت شد این گزارش با اخطار علیرضا زاکانی نماینده مردم قم مواجه شده و با رای مثبت به آن اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون منتخب گچساران همچنان تایید نشده باقی ماند.
او معتقد بود که مجلس باید درباره اعتبارنامه آقای تاجگردون تصمیم‌گیری کند و موضوع استماع نیست و اگر این رویه اصلاح نشود پایه غلطی گذاشته می‌شود که در مجالس آینده هر فردی می‌تواند نهایتاً با تامین نظر 10 نفر اعتبارنامه خود را تصویب کند که در این شرایط مجلس مسلوب‌الید می‌شود.
«محمدباقر قالیباف» رئیس مجلس شورای اسلامی هم این اخطار را پذیرفت و تصمیم گرفت که پس از رأی‌گیری از نمایندگان، مسیر تصویب اعتبارنامه آقای تاجگردون مشخص می‌شود. البته غلامرضا تاجگردون منتخب مردم گچساران بعد از این تصمیم رئیس مجلس خطاب به وی اظهار داشت: انتظار داشتم که قبل از رأی‌گیری عنایتی داشته باشید اما اراده شما به رأ‌ی گذاشتن اخطار بود که این موضوع برخلاف اظهارنظر سخنگوی هیئت‌رئیسه بوده است اما تا امروز توکل به خدا کردم و حرفی نزدم.
حاشیه‌سازی‌ها
پاسخ قالیباف و اکثریت نمایندگان به تاجگردون دعوت به پذیرش قانون بود و با رای مثبت نمایندگان به اخطار زاکانی این‌بار اعتبارنامه به کمیسیون تحقیق سپرده شد، این کمیسیون هم از حداکثر زمانی که می‌توانست برای بررسی اعتبارنامه استفاده کند، استفاده کرد و روز سوم تیرماه اعلام کرد که اعتبارنامه تاجگردون در کمیسیون تحقیق تأیید شد. مدت زمانی که کمیسیون تحقیق مشغول رسیدگی به اعتبارنامه منتخب گچساران بود، هم روزهای بی‌حاشیه‌ای نبود.
در این مدت شخص تاجگردون هم در گفت‌وگویی حتی به رسانه‌هایی که اخبار مربوط به اعتبارنامه‌اش را پوشش می‌دادند هم واکنش نشان داد و با انتقاد از برخی رسانه‌ها حرف‌هایی زد که در واقع اتهامش را تایید می‌کرد. او تائید می‌کرد که در مقام رئیس کمیسیون بودجه با اعمال نظرات شخصی و تخصیص بیت‌المال برای خود پوششی برای اهداف شخصی و ناصوابش ایجاد کرده است.
از سوی دیگر نمایندگان معترض به اعتبارنامه تاجگردون خبر از عدم بررسی مدارک ارائه شده از سوی معترضان در کمیسیون تحقیق می‌دادند که البته کمیسیون تحقیق در این مورد بیانیه صادر و اعلام کرد که مدارک بررسی شده است.
در این مورد علیرضا زاکانی نماینده مردم قم گفته بود: کمیسیون تحقیق به وظیفه خود عمل نکرد و ما حدود یک ساعت تیترهای مفسده‌های آقای تاجگردون را بیان کردیم و اسنادمان که بیش از ۲۰۰ صفحه بود را به کمیسیون تقدیم کردیم. هرچه ما اصرار کردیم که می‌خواهیم بیاییم توضیح دهیم و حداقل ۵ ساعت به ما فرصت دهید تا ابعاد مختلف اسناد را با حضور خود آقای تاجگردون توضیح دهیم که امکان فراهم نشد.
دیروز، چهارشنبه 18 تیر ماه روز سرنوشت‌سازی بود؛ هم برای تاجگردون که در مجلس یازدهم بماند یا برود و هم برای مجلس یازدهم که آیا اعتبارنامه منتخبی را با آن میزان از حواشی، مستندات، اتهامات مربوط رانت و فامیل‌بازی و دست بردن در بودجه‌های سالانه تصویب می‌کند یا رد.
به گزارش خبرگزاری فارس، دیروز ابتدا نمایندگان در یک نشست غیرعلنی حدودا یک ساعته این موضوع را بررسی کردند؛ محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی بعد از پایان این نشست و در آغاز نشست علنی مجلس گفت: جلسه دیروز مجلس شورای اسلامی از ساعت 8 و 10 دقیقه صبح آغاز شده و تا زمانی که جلسه به‌صورت رسمی ‌شکل بگیرد پیرامون اعتبارنامه آقای تاجگردون ما بحث مطرح شد.
وی توضیح داد: در این جلسه نمایندگانی که به موضوع اعتراض داشتند در 15 دقیقه وقت خودشان مطالبشان را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بیان کردند و آقای تاجگردون نماینده مردم گچساران هم به مدت 30 دقیقه نکاتی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ که لازم بود نمایندگان در جریان آن باشند، مطرح کردند.
بعد از این توضیحات، گزارش کمیسیون تحقیق در تائید اعتبارنامه تاجگردون قرائت شد و به رای مجلس گذاشته شد؛ وکلای ملت نهایتا با 102 رای موافق، 128 رای مخالف و 21 رای ممتنع از مجموع 251 رای ماخوذه با گزارش کمیسیون تحقیق که اعتبارنامه وی را تایید کرده بود، مخالفت کردند؛ براین اساس اعتبارنامه تاجگردون رد شد و وی به مجلس یازدهم راه نیافت.
نام:
ایمیل:
* نظر: