kayhan.ir

کد خبر: ۱۹۰۸۵۲
تاریخ انتشار : ۲۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۹
سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق:
سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد با بیان اینکه ما اعلام کردیم که برای همه انواع همکاری آماده‌ایم و اطمینان داریم که روابط دوجانبه میان ایران و عراق، گسترده‌تر و مستحکم‌تر خواهد شد، گفت: رویکرد دولت جدید عراق در قبال ایران مثبت است و ما نیز به همکاری تمایل داریم.

ایرج مسجدی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق، طی یک مصاحبه تلویزیونی با شبکه خبری «العراقیه» اظهار داشت: رویکرد جمهوری اسلامی ایران، همکاری و پشتیبانی و حمایت از دولت مصطفی الکاظمی است زیرا ما آن را دولتی می‌دانیم که بر اساس خواست ملت عراق تشکیل شده و از سوی پارلمان نیز به آن رأی اعتماد داده شده است.
به گزارش فارس، وی گفت: ما اعلام کردیم که برای همه انواع همکاری آماده‌ایم و اطمینان داریم که روابط دوجانبه میان دو کشور، گسترده‌تر و مستحکم‌تر خواهد شد، گفت: رویکرد دولت جدید عراق در قبال ایران مثبت است و ما نیز به همکاری تمایل داریم.
مسجدی در پاسخ به این سوال که آیا میان زمان‌بندی سفر اخیر آقای قاآنی فرمانده نیروی قدس سپاه به عراق در آستانه آغاز گفت‌وگو میان بغداد و واشنگتن ارتباطی وجود دارد، بیان داشت: آقای قاآنی هر بار که به عراق تشریف می‌آورند، با دعوت رسمی و هماهنگی با مقامات عراقی صورت می‌گیرد و هر ملاقاتی که انجام می‌دهد، در راستای تقویت روابط میان دو کشور ایران و عراق است. سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق توضیح داد: درباره مذاکرات عراق و آمریکا نیز باید بگویم که این موضوعی داخلی است و بستگی به خود عراق دارد که چه تصمیمی بگیرد و چه توافقی کند. شما مطمئن باشید هر توافقی که دولت عراق ببندد و پارلمان این کشور آن را تأیید کند، ایران نیز از آن حمایت خواهد کرد. ممکن است در صورت درخواست مشورت، ما مشورت ارائه دهیم. خروج آمریکا از عراق مصوب پارلمان است به ما ربطی ندارد. پارلمان تصویب کرده که نیروهای خارجی باید از عراق خارج شوند و ما نیز آن را تایید می‌کنیم و می‌گوییم که نه تنها از عراق که باید از کل منطقه خارج شوند.
وی تاکید کرد: سفر اخیر آقای قاآنی ارتباطی با این گفت‌وگوها نداشته و پیش از آن نیز ایشان به عراق سفر کرده بودند و زمان آن نیز ارتباطی با این امر نداشته و پس از این نیز ممکن است ایشان یا هر یک از مسئولان ایرانی در راستای منافع داخلی دو کشور و روابط دو جانبه میان ایران و عراق، به این کشور سفر کنند، حال می‌خواهد مذاکراتی باشد یا خیر.
مسجدی خاطرنشان کرد: نباید فراموش کنیم که سردار قاآنی یکی از فرماندهان و مسئولان ارشد جمهوری اسلامی ایران به شمار می‌رود و من شاهد هستم که وی در میان مقامات عراقی نیز همان جایگاه را دارد و من مشکلی در این زمینه احساس نکردم. سطح دیدارهای سردار قاآنی در سطح دیدارهای سردار سلیمانی است و ایشان نقش مهمی در راستای تقویت روابط دو کشور دارد. هر چند ممکن است برخی از این دیدارها رسانه‌ای نشود اما این امر طبیعی است و تمامی دیدارها با اطلاع مسئولان عراقی انجام  می‌شود.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق تصریح کرد: چه کسی اجازه داده که ترامپ برای دیگران تصمیم بگیرد؟ آمریکا باید به اختیارات دیگران احترام بگذارد. این پایگاه‌های آمریکایی در منطقه برای چیست؟ این‌ها برای مبارزه با تروریسم نیست، این‌ها برای دخالت در کشورهای منطقه و حمایت از امنیت رژیم اسرائیل است، این همان دخالت واقعی است. بنابراین پایگاه‌های آمریکا در منطقه مرکز شرّ هستند.
وی با اشاره به توافق میان ایران و عراق درباره صدور رایگان روادید برای شهروندان دو کشور گفت که این امر ادامه خواهد یافت و درباره لغو روادید نیز تهران پیشنهاد تمدید شش ماهه لغو ویزا را داده است. در صورتی که مقامات عراق با این پیشنهاد موافقت کنند بعد از محدودیت‌های کرونا، این امر اجرا خواهد شد. اما اگر عراق نظر دیگری داشته باشد، رایگان بودن ویزا به قوت خود باقی خواهد ماند.

نام:
ایمیل:
* نظر: