kayhan.ir

کد خبر: ۱۹۰۵۳۵
تاریخ انتشار : ۲۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۶
همتی:
رئیس‌کل بانک مرکزی اعلام کرد پیگیری به موقع مطالبات بانک‌ها امری ضروری است، اما این امربه هیچ وجه نبایستی منجر به تعطیلی حتی یک واحدتولیدی بشود.عبدالناصر همتی در یادداشتی در صفحه خود در فضای مجازی بانک‌ها نوشت: نظر ریاست محترم قوه قضائیه در خصوص نحوه وصول مطالبات بانک‌ها، مورد تأکید و حمایت بانک مرکزی است. اصل پیگیری به موقع مطالبات بانک‌ها امری ضروری است، اما، این امربه هیچ وجه نبایستی منجر به تعطیلی حتی یک واحدتولیدی بشود. محاسبه بدهی آنها نیز بایستی برمبنای ضوابط اعلام شده از سوی بانک مرکزی باشد.
وی افزود: بانک‌ها به موجب قوانین و مقررات موظف هستند که محل اجرای طرح را وثیقه بگیرند و به عنوان وکیل سپرده‌گذاران درجهت صرفه و صلاح موکلان خود و استیفای مطالبات ناگزیز از اقدامات قانونی هستند. ولی، این نکته نیز مهم است که بایستی حداکثر همراهی با تولیدکنندگان داشته و از هرگونه اقداماتی که منجر به تعطیلی واحد تولیدی می‌شود، جداً ‌پرهیز نمایند.
رئیس‌کل بانک مرکزی ادامه داد: بانک مرکزی بیشترین تاکید و اقدامات را در حمایت از بنگاه‌های تولیدی و در جهت تحقق شعار رونق و جهش تولید، انجام داده و تلاش کرده است که با آسیب‌شناسی دقیق موضوع، بعضی از مقررات را که در این رابطه اثرگذاری داشته‌اند، تدوین یا اصلاح کند.
همتی اضافه کرد: از جمله آن‌ها، اصلاح مقررات نحوه امهال مطالبات غیرجاری بر مبنای مصوبه شورای فقهی بانک مرکزی برای اجتناب از اخذ سود مرکب، تسهیل تسویه بدهی بدهکاران (طرح مصوب مجلس و مجمع تشخیص)، و آخرین تصمیم، که مساعدت در امهال واحدهای تولیدی با دریافت صرفاً 7/5 درصد طلب و امهال پنج ساله آن بود، که به تصویب شورای پول و اعتبار رسید. ازبانک‌ها می‌خواهم دستورالعمل‌ها را به جد اجراکنند.
به گفته وی، حمایت از تولید مستلزم داشتن بانک‌هایی سالم، باثبات، مستحکم می‌باشد. تسهیلات اعطائی بانک‌ها متعلق به سپرده‌گذاران است. لذا، برگشت به موقع این منابع، بانک‌ها را درتأمین مالی تولید یاری می‌کند.

نام:
ایمیل:
* نظر: