kayhan.ir

کد خبر: ۱۹۰۵۰۵
تاریخ انتشار : ۲۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۳
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام:

برخی محدودیت‌های قبلی موثر در کاهش جمعیت کشور هنوز لغو نشده است

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: انتظار این است مسئله جمعیت با جدیت بیشتری از سوی دستگاه‌های اجرایی دنبال شود.

به گزارش ایسنا، حسین مظفر در برنامه رهیافت رادیو اقتصاد با بیان اینکه آژیر خطر مشکلات جمعیتی در کشور از سوی رهبر انقلاب به صدا درآمده است، اظهار داشت: این در حالی است که باید مسئله مزبور پیش‌تر از سوی مراکز ذی‌ربط انجام می‌‌شد.
مظفر افزود: کار رهبری این نیست که رصد کند، در این حد به مسائل جزئی وارد شود و مسئولیت مسئولان اجرایی کشور را بر عهده گیرد.
وی ادامه داد: کار مرکز آمار ایران فقط این نیست که آمار ارائه دهد بلکه باید آژیرها را هم به صدا درآورد. وقتی این مرکز متوجه می‌شود جمعیت کشور به سمت کهنسالی در حرکت است و نرخ رشد جمعیت رو به کاهش می‌رود باید آژیر خطر را به صدا در آورد بعد رهبری پیگیری و حمایت کند.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان داشت: این از تیزبینی‌های رهبر انقلاب است که بسیاری از کاستی‌های مسئولان اجرایی را خود جبران می‌کند. انتظار بر این بود مسئله جمعیت با جدیت بیشتری از سوی دستگاه‌های اجرایی دنبال شود.
مظفر گفت: مجمع تشخیص مصلحت نظام بلافاصله دغدغه رهبری مبنی بر کاهش نرخ باروری و پیر شدن جمعیت در کشور را در دستور کار خود قرار داد و در ضمن سیاست‌های کلی جمعیت، مسائل حمایتی و موانع را در این زمینه مطرح کرد.
وی افزود: هرچه گذشت مشاهده شد که این کار به نتیجه نمی‌رسد و تحقق پیدا نمی‌کند تا اینکه نظارت بر سیاست‌های کلی جمعیت را در سال گذشته در دستور کار خود قرار داد.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: سه تا چهار گروه پژوهشی از قبیل صدا و سیما، شورای عالی انقلاب فرهنگی و پژوهشکده‌ها و پژوهشگران در این زمینه کار کرده‌اند حتی کمیسیون‌های دیگر مجمع تشخیص مصلحت نظام مثل کمیسیون امنیت ملی نیز از جنبه‌های امنیتی روی مسئله جمعیت کار کرده است.
مظفر اظهار داشت: گزارش‌های واصله در هیئت عالی نظارت تجمیع و جمع‌بندی شد و متاسفانه در این زمینه خبر خوبی به گوش نمی‌رسد چرا که حداقل اقدامات برای جبران این کاستی‌ها در صحنه اجرا دنبال نشده است، البته مجمع در حال تدوین گزارشی در این زمینه است تا خدمت رهبر انقلاب تقدیم و از طرف معظم‌له به قوای مربوطه به خصوص قوه مجریه ابلاغ شود.
وی یادآور شد: با کمال تاسف برخی از محدودیت‌هایی که از گذشته‌های دور در مورد مسئله جمعیت مطرح بوده که منجر به کاهش جمعیت شده هنوز در کشور لغو نشده است.