kayhan.ir

کد خبر: ۱۹۰۳۰۶
تاریخ انتشار : ۲۰ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۸
نمایندگان مجلس:
اعلام طرح مجلس شورای اسلامی برای دریافت مالیات از عایدی سرمایه واکنش‌های متعددی را به‌همراه داشت ولی درنهایت مجلسی‌ها اعلام کردند که این طرح هنوز حتی اعلام وصول هم نشده است.
به گزارش خبرگزاری تسنیم،‌ بعد از آنکه احسان خاندوزی، نماینده مجلس روز دوشنبه در پیامی از جمع‌آوری امضا در صحن علنی مجلس شورای اسلامی برای طرح اخذ مالیات بر عایدی سرمایه، برای کنترل سوداگری ملک، خودرو و... خبر داد، واکنش‌های مختلفی از سوی فعالان بازار سرمایه مطرح شد. این خبر بعد از آن اعلام شد که قبلاً اخذ مالیات از سهام و سپرده‌های بانکی رد شده بود ولی طرح مجدد این طرح از سوی مجلسی‌ها باعث بروز نگرانی‌هایی برای سهامداران شد.
پس از انتشار واکنش‌های مختلف به این موضوع، برخی منابع به‌نقل از مسئولان سعی در تکذیب دریافت مالیات از سهام و سپرده‌های بانکی را داشتند؛ در همین رابطه، علی کریمی فیروزجایی، عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی بر لزوم ایجاد فضای اطمینان‌بخش در بازار سرمایه و حفظ ارزش سرمایه‌های مردم تأکید کرد و گفت: اخذ مالیات دوباره از سهام آثار زیانبار اقتصادی در پی دارد و خلاف سیاست‌های کلی نظام است.
نماینده مردم بابل تصریح کرد: هم‌اکنون از محل بورس، فروش سهام و اخذ مالیات بر سهام (که حین معامله دریافت می‌شود)، درآمد مناسبی نصیب کشور می‌شود و سیاستها نباید به التهاب‌آفرینی در این عرصه منجر شود.
احسان خاندوزی نیز بعد از تشدید واکنش‌ها به پیام توییتری قبلی‌اش درباره جمع‌آوری امضا برای دریافت مالیات بر عایدی سرمایه در پیامی دیگر نوشت: «آنها که نانشان در پایین آوردن قیمت سهام، خرید و بعد فروش آتی به‌قیمت بالاست، خوب می‌دانند چگونه یک خبر مجلس را بهانه قرار دهند (آن‌هم طرحی که از امضا تا اجرا مدت‌ها راه دارد). مالیات آتی (با نرخ کمتر در سهام) باید با کاهش مالیات و کارمزد فعلی بورس همراه شود. شوک به‌ضرر اقتصاد ماست».
محمدرضا پورابراهیمی، نماینده مجلس یازدهم نیز دوشنبه شب با حضور در گفت‌وگوی ویژه خبری به بیان توضیحاتی در این خصوص پرداخت و اعلام کرد:‌ دریافت مالیات بر عایدی سهام، از نظر ما منتفی است، نه‌تنها این کار را نخواهیم کرد بلکه تقویت بازار سرمایه را اولویت خود قرار خواهیم داد.
بر اساس این گزارش، مهدی طغیانی یکی دیگر از نمایندگان مجلس نیز در همین زمینه در صفحه شخصی خود نوشت: «احتمالاً جنجال بر طرح مالیات بر عایدی سرمایه و اثرش در بورس، هدفمند بود. این طرح حتی هنوز اعلام وصول نشده! تازه بعد از اعلام وصول اول باید در کمیسیون اقتصادی بحث شود و بعد به صحن بیاید، جزئیاتش هم هنوز کار زیادی دارد».
نام:
ایمیل:
* نظر: