kayhan.ir

کد خبر: ۱۹۰۲۷۱
تاریخ انتشار : ۲۰ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۹


*  اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان اروپا طی بیانیه‌ای اقدام وحشیانه پلیس آمریکا و قتل مرد سیاه پوست در مینه سوتا را محکوم کردند، متن کامل بیانیه به شرح زیر است:
امام رضا(ع) فرموده‌اند: «هر کس از کاری راضی باشد مثل کسی است که آن ‌را انجام داده، و اگر کسی در مشرق کشته شود و دیگری در مغرب از این قتل راضی باشد، نزد خدا با قاتل شریک خواهد بود.»
آموزه‌های اسلام همواره سخن از برابری و برادری انسان‌ها به میان می‌آورد. آیات و روایات متعددی به تشریح به این مهم می‌پردازد که انسان‌ها علی‌رغم تفاوت رنگ، زبان، و نژاد همگی در برابر خداوند یکسان هستند، و تنها دلیل برتری افراد را ایمان آنها بر می‌شمرند. این تعالیم علاوه‌بر بازداشتن انسان‌ها از نژادپرستی و خودبرتربینی، توصیه می‌کند که در برابر ظلم سکوت نکرده و مظلومین را در سراسر دنیا حمایت کنند.
امروزه در جهان شاهد دولت‌هایی هستیم که با شعار‌ها و ادعا‌های دروغین داعیه‌دار دفاع از حقوق بشر هستند و خود را پرچمدار حمایت از مظلومین در سراسر جهان می‌دانند. در حالی که در همین کشورها، شاهد حوادث و صحنه‌های دلخراشی هستیم که در آن به راحتی اساسی‌ترین حقوق شهروندان زیر پا گذاشته می‌شود. همین حوادث است که نقاب از چهره کریه این دولت‌ها بر می‌دارد تا جهانیان بار دیگر در پس چهره‌های اتوکشیده باطن وحشی دولت‌هایی را ببینند که بویی از انسانیت نبرده‌اند و همچون همیشه با اقدامات نژادپرستانه خود نفرت جهانیان را برانگیخته‌اند.
جنایت اخیر پلیس آمریکا در مینه سوتا و حادثه بی‌رحمانه‌ای که منجر به قتل سیاه‌پوست آمریکایی، شد نمونه بارز این ظلم و نژادپرستی حاکم بر جامعه آمریکا است. اگرچه این مورد تنها یکی از صد‌ها اقدام نژادپرستانه‌ای است که در طی سال‌ها بار‌ها و بار‌ها علیه اقلیت آفریقایی‌تبار آمریکا تکرار شده است، اقداماتی که با وجود شعار‌های دروغین دفاع از حقوق بشر؛ تبعیض نژاد، خشونت و بی‌رحمی ‌در جامعه آمریکا را به معرض دید همگان گذاشته است. قتل یک سیاه‌پوست در مینه سوتا بیانگر استمرار نژادپرستی دولتی در جامعه آمریکاست. آنجا که هنوز انسان‌ها تنها به‌خاطر رنگ پوستشان در معرض تهدید و خشونت هستند. جایی که مقامات دولتی به جای توبیخ و محکومیت چنین فجایعی با تهدید و ارعاب سعی در ساکت کردن معترضان دارند.
اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا ضمن همدردی با آفریقایی تباران دردمند و آزاده آمریکا، تأسف عمیق و انزجار خود از مسببان این سانحه دردناک را اعلام می‌دارد. ما بر محاکمه و مجازات افسران پلیس دخیل در این جنایت دردناک تأکید می‌کنیم. همچنین ضروری است سازمان ملل متحد و سایر سازمان‌های حمایت از حقوق بشر به وظایف خود در قبال این واقعه و وقایع مکرر مشابه آن در آمریکا عمل کنند و مانع از ادامه این قبیل خشونت‌های نژادپرستانه شوند.
*  جامعه اسلامی دانشجویان نیز با صدور بیانیه‌ای رفتارهای نژادپرستانه حکومت آمریکا در جنایت قتل سیاه‌پوستان آمریکایی را شدیداً محکوم کرد. متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:
سال‌هاست که نظام سرمایه‌داری، با استثمار و بهره‌کشی از ملت‌های دیگر، بنای تمدنی خود را برپا نموده است. امّا آنچه که تا به امروز در ادوار گذشته؛ شاهد آن هستیم، موضوع حقوق بشر، به ابزاری برای بهره‌برداری‌های سیاسی در سطح بین‌المللی تبدیل و از معنای واقعی خود فاصله گرفته است. در طول نیم قرن گذشته، هرجا که در میان ملت‌های آزاده، عده‌ای مزدور و متجاوز به حقوق مردم، به سزای اعمال خود می‌رسند و یا سیاست‌های یک کشور در جهت مبارزه با ‌تروریسم قرار می‌گیرد، کانون فعلی نظام‌های آزادی‌خواهِ غرب، در مجامع جهانی به بهانه واهی حقوق بشر ندای اعتراضی و حمایتی خود را بلند می‌کند.
تا چند سال پیش گمان ناظران جهانی بر آن بود که باد نژادپرستانه آمریکا، فروکش می‌کند لکن، راه‌یابی «دونالد ‌ترامپ» به کاخ سفید، جامعه آمریکا را بار دیگر در معرض درگیری‌های نژادی جدیدی قرار داده است. در حالی که رئیس‌جمهوری آمریکا، هر روز به بهانه عدم رعایت حقوق بشر، یکی از کشورهای مستقل جهان را مورد نکوهش قرار می‌دهد، رفتار‌های وحشیانه دولت آمریکا برای خاموش کردن اعتراضاتی که خواهان حقوق برابر برای همه شهروندان هستند، نشان از بی‌اعتنایی به قوانین بین‌المللی و تناقض با ادعای صیانت از حقوق بشر دارد. تدابیری که با تهدید دستور تیراندازی یا بازداشت از سوی ‌ترامپ، بر وخامت اوضاع افزوده است.
گسترده‌تر شدن اعتراضات در پی قتل یک سیاه‌پوست و به آتش کشیده شدن پرچم ایالات متحده؛ توسط معترضان در شرایطی که صدای شکستن استخوان‌های فلسفه اجتماعی غرب، بیشتر از پیش به وضوح شنیده می‌شود، برگ دیگری در عرصه نمایش اخلاق عمومی را بر کارنامه شکست خورده این کشور، افزود. رخداد‌های اخیر حاکی از آن است که برخلاف فضاسازی‌های غیر واقع در میان افکار عمومی جهان مبنی بر قدرت و عظمت آمریکا در همه زمینه‌ها، آمریکا در منحط‌ترین دوران خود و نقطه زوال قرار گرفته است. از شرمساری آمریکا در موشک باران پایگاه عین‌الاسد توسط غیورمردان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، تا استیصال و درماندگی آمریکا از حضور مقتدرانه نفتکش‌ها با پرچم جمهوری اسلامی ایران در دریای کارائیب و همچنین مشکلات داخلی آمریکا در عرصه‌های اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و غیره همگی گواه بر افول تمدن غربی می‌باشد. واقعیت‌هایی از قبیل غارت فروشگاه‌ها و مواد غذایی و بهداشتی و همچنین مصادره و توقیف اقلام بهداشتی دیگر کشورها که از دل بحران کرونا نمایان گشت، بر توحش غربی‌ها صحه گذاشت. نکته حائز اهمیت آن است که جدال امروزی تمدن‌ها به خوبی ماهیت متوحشانه و نژادپرستانه نظام‌های غربی و دروغ رسانه‌های همسو را در مقابل عدالت محوری و مساوات انسانی فارغ از هر رنگ و نژاد در دین مبین اسلام ‌ترسیم کرده است. مُهر تایید این وضعیت فعلی را در بیانات و پیش‌بینی‌های حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبری معظم انقلاب مبنی بر افول غرب، می‌توان دید.
اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان، ضمن ابراز تأسف از قتل سیاه پوستان، تبعیض نژادی مرگ‌آور در آمریکا را محکوم کرده و خواهان اجرای عدالت درخصوص رسیدگی به این قتل‌ها از سوی مقامات آمریکایی بوده و می‌بایست برای شنیده شدن صدای معترضان و آمریکایی‌های رنج دیده، محدودیت رسانه‌ها سریعاً متوقف گردد.
نام:
ایمیل:
* نظر: