kayhan.ir

کد خبر: ۱۸۶۱۹۱
تاریخ انتشار : ۳۱ فروردين ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۲
حجت‌الاسلام و المسلمین موحد نژاد کارشناس برجسته رؤیت هلال و دبیر علمی ستاد استهلال دفتر رهبر معظم انقلاب نظر معظم‌له را برای آغاز ماه مبارک رمضان امسال اعلام کرد.به گزارش خبرگزاری حوزه، با فرارسیدن ماه مبارک رمضان یکی از سؤالات جدی در جامعه این است که این ماه چه روزی شروع می‌شود؟
آغاز و پایان ماه مبارک رمضان (و به طور کلی ماه‌های قمری) به علت تفاوت مبنای فقهی مراجع معظم تقلید لزوماً یکسان نبوده و شاهد یک روز اختلاف در آغاز ماه بوده‌ایم.
در همین زمینه حجت‌الاسلام و المسلمین علیرضا موحد نژاد کارشناس برجسته رویت هلال و دبیر علمی ستاد استهلال دفتر رهبر معظم انقلاب ،نظر معظم‌له را برای آغاز ماه مبارک رمضان امسال بیان کرد که به این شرح است:
بر اساس آخرین فتاوای رهبر معظم انقلاب (شرط هم افق بودن، کافی بودن رؤیت بوسیله تجهیزات و اعتبار رؤیت هلال در روز برای اثبات اول ماه بودنِ فردای آن روز) ، شیوه تعیین اول ماه مبارک رمضان ۱۴۴۱ به شرح ذیل ارائه می‌شود:
۱- در تمام جهان،اگر روز پنجشنبه ۲۳ آوریل ۲۰۲۰ [چهارم اردیبهشت] اقدام به استهلال کنند در صورت توفیق در رؤیت هلال، جمعه اول ماه مبارک رمضان خواهد بود.
۲- در صورتی که در ایران روز شنبه ۲۵ آوریل به عنوان اول ماه رمضان اعلام شود، همه جهان از این اعلام تبعیت می‌کنند مگر در مکانهایی که از راه‌های معتبر شرعی جمعه به عنوان اول ماه ثابت شود.
تبعیّت مذکور در این بند به دلیل اولویت مکان مورد نظر از جهت رؤیت پذیری هلال نسبت به ایران یا بواسطه گذشتن سی روز از ماه شعبان است.
۳- کارشناسان رؤیت هلال پیش‌بینی می‌کنند که این هلال در روز پنجشنبه، تنها در آمریکای شمالی و جنوبی ، قابل رؤیت خواهد بود و در مناطق دیگر روز جمعه رؤیت خواهد شد.
 با توجه به استفتائی که از رهبر معظم انقلاب (مدّ ظلّه) شده است در صورتی که از گفته کارشناسان برای فرد مکلّف، اطمینان به قابل رؤیت بودن هلال حاصل شود ، عمل بر طبق آن شرعاً مانعی ندارد.
بر این اساس و باتوجه به اینکه طبق نظر کارشناسان ایرانی و خارجی، امکان رویت هلال با چشم مسلح و غیرمسلح در غروب پنجشنبه در ایران بسیار بعید است طبق فتوای رهبر انقلاب و آیت‌الله سیستانی اول ماه مبارک رمضان شنبه ۶ اردیبهشت خواهد بود.

نام:
ایمیل:
* نظر: