kayhan.ir

کد خبر: ۱۸۶۱۷۰
تاریخ انتشار : ۳۱ فروردين ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۵
نخستین نشاء مکانیره شالی برنج از نوع ارقام طارم محلی با تدبیر ستاد پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا با هدف افزایش سطح زیرکشت مکانیزه با ۱۰ روز تاخیر نسبت به فصل زراعی گذشته در آمل آغاز شد.


ساری- خبرنگار کیهان:

مراسم کشت مکانیزه شالی برنج به‌صورت محدود در زمین حدود پنج  هکتاری  در روستای « فیروزکلا» بخش دشت‌سر شهرستان آمل برگزار شد. 
تا سال گذشته نشاء برنج حدود ۳۵ درصد اراضی شالیزاری مازندران به صورت مکانیزه انجام شد، اما امسال به‌دلیل وجود شیوع ویروس کرونا  و ضرورت انجام نشاکاری مکانیزه، با استقبال شالیکاران و حمایت دولت در پرداخت تسهیلات، کشت نشاء مکانیزه برای ۱۰۰هزار هکتار برابر با نیمی از زمین های شالیزاری استان برنامه‌ریزی شده است.
 با مصوبه استانداری و تخصیص اعتبار و تسهیلات ارزان‌قیمت از ۲ هفته پیش تاکنون ۳۰۰ دستگاه نشا کاری تحویل متقاضیان شده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت که  به اندازه کافی دستگاه نشاکار در استان تهیه و تدارک شده است و از شالیکاران می خواهیم که در انجام نشاکاری سنتی عجله نکنند و تا جایی که می توانند از ظرفیت دستگاه نشاکار فراهم شده، بهره بگیرند.
عزیزالله شهیدی‌فر خطاب به شالیکاران گفت که از نظر کارشناسی تاخیری در کشت برنج صورت نگرفته است.
شهیدی‌فر گفت: با شروع نشاکاری دغدغه شیوع ویروس کرونا جدی است و اگر موارد مهم در رعایت پروتکل‌های بهداشتی از جمله  تردد، اسکان، تهیه غذا و صرف آن و مهمتر از همه بکارگیری کارگران مورد بی‌توجهی قرار بگیرد، ممکن است با خطر امنیت غذایی مواجه شویم.نام:
ایمیل:
* نظر: