kayhan.ir

کد خبر: ۱۸۶۱۳۳
تاریخ انتشار : ۳۱ فروردين ۱۳۹۹ - ۲۱:۱۰
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان:
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران گفت: امضا فروشی معضل جدی در حوزه مهندسی ساختمان است که به زودی بساط آن برچیده می‌شود.
سعید سعیدیان در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، به امضافروشی توسط برخی از مهندسان اشاره کرد و افزود: این موضوع در بخش‌هایی از حوزه‌های ساخت‌وساز وجود دارد که در مقایسه با سال‌های گذشته بسیار کاهش داشته است اما باید با اصلاح بخشنامه‌ها به صورت کامل ریشه‌کن شود. او ادامه داد: یکی از مهمترین برنامه‌ها و اولویت‌های سازمان نظام مهندسی رفع امضافروشی است که سعی داریم به صورت جدی با آن برخورد کنیم.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با اشاره به اینکه سازمان نظام مهندسی به تنهایی قادر به برخورد جدی با این معضل در حوزه مهندسی کشور نیست، افزود: جلوگیری از امضا فروشی باید با همکاری تمامی دستگاه‌ها از جمله وزارت راه و شهرسازی انجام شود که این امر در ابتدا نیازمند اصلاح دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌هایی است که از گذشته در این حوزه وجود داشته است.
سعیدیان توضیح داد: بسیاری از مسائلی که هم اکنون در حوزه امضا فروشی مشاهده می‌شود مربوط به دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌هایی است که از قبل وجود داشته است و این آیین نامه‌ها و دستورالعمل‌ها اجازه می‌دهند که یک فرد و یا مهندس اقدام به فروش امضا کند و یا از طریق خرید و فروش پروانه‌ها و نقل و انتقالات آنها به چنین اقداماتی دست بزند.
او اظهار کرد: این بخشنامه‌ها نیاز به اصلاحات گسترده‌ای دارند و باید اصلاحات آن توسط وزارت راه و شهرسازی انجام شود و در صورتی که این موضوع به فراموشی سپرده شود، باعث ایجاد مشکلات بسیار زیادی در حوزه ساخت و سازهای کشور خواهد شد، بنابراین باید این اقدامات در حوزه نظام مهندسی به صورت کامل رفع شود. رئیس سازمان نظام مهندسی استان تهران افزود: یکی از مهمترین برنامه‌های این سازمان در شرایط کنونی کشور ارائه خدمات غیرحضوری به مهندسان و یا سازندگان مسکن است تا از این طریق شاهد ایجاد مشکلات در حوزه مهندسی کشور نباشیم.
سعیدیان بیان کرد: صدور شناسنامه فنی و ملکی ساختمان برای متراژهای زیر دو هزار متر و اصلاح آیین نامه‌ها و شیوه‌های اجرای قانون نظام مهندسی کشور و همچنین رفع معضلی به نام امضافروشی از مهمترین برنامه‌هایی است که در حوزه نظام مهندسی در دستور کار قرار خواهد گرفت.
وی گفت: ممکن است امضافروشی تنها در یک یا دو بخش انجام شود و ما نمی‌توانیم این موضوع را به تمامی مهندسان ارجاع دهیم اما باید همان یک یا دو موردی که در برخی از بخش‌ها دیده می‌شوند به صورت کامل برطرف شوند.

نام:
ایمیل:
* نظر: