kayhan.ir

کد خبر: ۱۸۵۷۱۲
تاریخ انتشار : ۲۶ فروردين ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۹
دکتر مرندی، رئیس فرهنگستان علوم پزشکی:
رئیس فرهنگستان علوم پزشکی در نامه‌ای به به مراجع عظام تقلید و مسئولان در مورد روزه در شرایط بحران کرونا اعلام کرد: روزه‌داری در شرایط کرونا عارضه‌ای برای افراد سالم ندارد.
به گزارش کیهان، در این نامه علیرضا مرندی رئیس فرهنگستان علوم پزشکی به مراجع عظام تقلید و مسئولان در مورد روزه در شرایط کرونایی آمده است: «با احترام، موضوع روزه‌داری در بحران ویروس کرونا در جلسه‌ای با حضور اساتید متدین دانشـگاه‌ها از تخصص‌ها و فوق تخصص‌های مختلف و با مشارکت حجت‌الاسلام فلاحزاده رئیس موسـسه موضوع‌شناسـی فقهی در محل فرهنگستان علوم پزشـکی مورد بحث قرار گرفت و جمع بنـدی نظرات پس از مشورت بـا وزیر محـترم بهداشت، و برخی از مسـئولان محترم ستاد مبارزه با کرونا و تائید آنان به پیوست جهت استحضار و هرگونه اقدام مقتضی تقدیم می‌شود.
روزه‌داری ماه مبارک رمضان یکی از ارکان پنجگانه اسلام است که با قصد قربت و بندگی آفریدگار برای تکامل انسان فریضه واجب برای تمام مسلمانان است. در سال جاری علاوه‌بر بیماران و مسافرینی که از روزه‌داری معذورند، با توجه به بحران ویروس کرونا موضوعات خاصی در مورد سلامت انسان در روزه‌داری ماه مبارک رمضان مطرح می‌شوند که پرداختن به آنها برای امت اسلامی کشور عزیزمان ضروری است.
لازم بذکر است تبعیت محض از توصیه‌های ستاد مبارزه با بیماری کرونا لازم و ضروری است. پزشکان متفق‌القول هستند که نخوردن غذا به طور متناوب مانند روزه‌داری اسلامی نه تنها عارضه‌ای در افراد سالم ایجاد نمی‌کند بلکه سبب تقویت ایمنی بدن، کاهش پاسخ‌های التهابی زیان‌بار و بهبود واکنش بدن در موارد استرس می‌شود. لذا کلیه افراد سالم کمتر از ۶۵ سال با رعایت موارد زیر می‌توانند روزه بگیرند:
۱-  رعایت کلیه توصیه‌های بهداشتی به منظور پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا مانند رعایت فاصله‌های اجتماعی، شستشوی مکرر دست‌ها، پرهیز از نزدیک شدن به بیماران کرونایی.
۲-  نوشیدن ۸ تا ۱۰ لیوان آب در فاصله افطار تا سحر.
۳-  استفاده از نبولایزر و یا جوشاندن آب در ظروف در باز به منظور مرطوب نگهداشتن نسبی محیط منزل.
۴-  کاهش مصرف چای و قهوه و مواد شیرین و افزایش مصرف سبزیجات و میوه جات در فاصله افطار تا سحر.
۵-  پرهیز از محیط‌های گرم و خشک در افراد سالمند (۶۵ سال و بیشتر).
 عوامل مساعد‌کننده ابتلا به بیماری کرونا به‌ویژه دیابت قندی، افزایش فشار خون چاقی مفرط، بیماری‌های قلبی عروقی، سرطان و بیماری‌های مزمن ریوی شایع هستند و درصد قابل توجهی از سالمندان به علت کمی‌مراقبت‌های سلامت، از وجود این بیماری‌ها در خود بی‌اطلاعند.
از طرف دیگر بر اساس شناخت کنونی ما از ویروس کرونا به‌نظر می‌آید که افراد مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای نظیر فشار خون بالا، بیماری قلبی، سرطان و یا دیابت بیش از دیگران در معرض ابتلای شدید به این ویروس هستند. نظر به اینکه در افراد مسن ابتلا به این ویروس ممکن است باعث نوع شدید بیماری شود لذا با احتمال ضرر برای آنها توصیه می‌شود در صورتی که دسترسی به پزشک ندارند علاوه‌بر رعایت توصیه‌های بهداشتی به منظور پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا آنهایی که مطمئن نیستند روزه برای آنها ضرر ندارد احتیاطاً از انجام این فریضه الهی پرهیز نموده و آنرا پس از اطمینان از اتمام همه‌گیری این بیماری قضا نمایند، مگر اینکه با نظر پزشک متخصص اطمینان از بی‌ضرر بودن روزه برای آنها حاصل شود.
افراد دچار لاغری بسیار شدید و چاقی مفرط نیز در فاصله‌گذاری‌ها و رعایت توصیه‌های بهداشتی احتیاط بیشتری نمایند بیماری دیابت عامل مساعد‌کننده عمده برای ابتلا به ویروس کرونا است و لذا توصیه می‌شود فقط آن گروه از بیماران دیابتی اقدام به روزه‌داری نمایند که سن کمتر از ۶۵ سال داشته و تحت درمان و مراقبت نزد یک پزشک باشند با رژیم غذایی با متفورمین، آکاربوز، گلوتازون، و گروه گلیپتینها (مهارکننده‌های DDP- 4)  بوده، قند خون ناشتای کمتر از ۱۴۰ میلی گرم در دسی لیتر و با هموگلوبولین A1c کمتر از ۷ دارند و آموزش‌پذیر و متعهد به پایش منظم قند خون هستند و اصول حفاظتی و پیشگیری توصیه شده ستاد بحران کرونای کشوری را به دقت رعایت می‌نمایند.
بیماران دچار فشار خون در صورتی روزه بگیرند که فشار خون آنها در کنترل مطلوبه، یعنی فشار بالا (سیستولیک) کمتر از ۱۴۰ میلیمتر جیوه و فشار پائین (دیاستولیک) کمتر از ۸۰ میلیمتر جیوه باشد بیمارانی که پیوند اعضاء شده‌اند نباید روزه بگیرند، روزه گرفتن برای بیماران پیوند قرنیه بلامانع است در بیمارانی که مبتلا به سایر بیماری‌ها هستند و قبلاً روزه‌داری برای آنها منعی نداشته است، روزه‌داری در شرایط بحران ویروس کرونا متفاوت از سال‌های دیگر نیست و در موارد خاص با نظر پزشک متخصص اقدام نمایند در مورد بیمارانی که مبتلا به ویروس کرونا شده و بهبود یافته‌اند توصیه می‌شود حداقل تا ۶ هفته اقدام به روزه‌داری نکنند.»
نام:
ایمیل:
* نظر: