kayhan.ir

کد خبر: ۱۸۵۵۶۳
تاریخ انتشار : ۲۴ فروردين ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۳
عضو هیئت مدیره سازمان بورس:
در شرایطی که زمزمه‌هایی در خصوص توقف عرضه سهام دولت در بورس شنیده می‌شد، عضو هیئت مدیره سازمان بورس اعلام کرد: شایعات مطرح‌شده در مورد توقف عرضه‌های اولیه کاملاً تکذیب می‌شود.
به گزارش خبرگزاری مهر، فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی پس از برگزاری جلسه شورای عالی بورس اعلام کرد که عرضه اولیه سهام شرکت‌های دولتی به حال تعلیق درآمده است. با این حال، کمتر از ۲۴ ساعت پس از سخنان وزیر اقتصاد و انتشار گسترده فیلم مصاحبه دژپسند با صداوسیما، معاون سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام کرده که عرضه‌های اولیه همچون روال قبلی پیش
خواهد رفت.
در این زمینه، حسن امیری در گفت‌وگو با فارس، اظهار داشت: هیئت مدیره سازمان بورس مصوبات متعددی دارد که شورای عالی بورس صرفاً در مورد یکی از مصوبات هیئت‌مدیره با موضوع اصلاح ریزساختارهای بازار تصمیم به تعلیق گرفت.
وی افزود: این مصوبه شامل توقف و تعلیق ناشی از 20 درصد و یا 50 درصد نوسان قیمت سهام و بازگشایی با محدودیت نوسان قیمت ـ حجم مبنا در بازگشایی نمادها و گره معاملاتی بود که کلیه موارد فوق به عنوان بند یک مصوبه شماره 636 مورخ 20/01/99
تعلیق شد.
این مقام مسئول ادامه داد: به عبارتی تعلیقی که فعلا صورت گرفته در مورد مصوبه خاص تا زمانی است که شورای عالی بورس، سیاست جدید در مورد ریزساختارهای بازار را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ارائه کند و بعد از آن هیئت مدیره سازمان اتخاذ تصمیم خواهد نمود، لذا بقیه مصوبات هیئت مدیره پابرجاست و شایعات مطرح‌شده در مورد توقف عرضه‌های اولیه کاملاً تکذیب می‌شود.
امیری در پاسخ به این پرسش که آیا این در شأن شورای عالی بورس است که وارد ریز تصمیمات و جزئیات مصوبات هیئت مدیره سازمان بورس شود، گفت: اینها همه از اختیارات هیئت مدیره سازمان بورس است و شورای عالی بورس هم قبول دارد که مصوبات یاد شده از اختیارات هیئت مدیره است.
وی در مورد واگذاری سهام دولت از طریق بورس نیز اظهار داشت: بر اساس تکلیف قانون بودجه 99 کل کشور بحث واگذاری سهام دولت در شرکت‌های بزرگ از طریق واحدهای صندوق‌ قابل معامله بورسی موسوم به ETF صورت می‌گیرد.
انتقاد از تکثر تصمیمات در سازمان بورس
در این زمینه، حسین سلاح‌ورزی، عضو شورای عالی بورس در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر، با بیان اینکه تعدد و تکثر تصمیمات و تغییر مکرر رویه‌ها در شأن بازار سرمایه ایران نیست، گفت: وضع مکرر مقررات جدید در این بازار و صدور دستورالعمل‌ها، بخشنامه‌ها و طرح رویه‌های متعدد، زیبنده بازار سرمایه ایران نیست. وی افزود: یکی از انتقادات و ایرادات این است که علاوه بر تعداد زیاد مقررات و رویه‌های مربوط به بازار سرمایه که این روزها به شکل متناوب دچار تغییر می‌شوند، نحوه ابلاغ، انتشار و اطلاع‌رسانی آنها نیز صحیح نیست؛ به نحوی که ابلاغ تصمیمات و انتشار آنها در پایان هفته (زمان تعطیلی بازار) و تعیین موعد اجرا در اولین روزهای شروع مجدد فعالیت بورس، باعث دلخوری و افزایش انتقادات ذی‌نفعان و فعالان این حوزه شده است.

نام:
ایمیل:
* نظر: