kayhan.ir

کد خبر: ۱۸۵۳۶۴
تاریخ انتشار : ۲۲ فروردين ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۵
هشدار سازمان هواشناسی درباره بالا آمدن آب رودخانه‌ها و آبگرفتگی معابر
سازمان هواشناسی کشور نسبت به تداوم فعالیت سامانه بارشی در کشور تا روز یکشنبه (۲۴ فروردین) و بارش باران، وزش باد شدید موقت، بارش تگرگ و بارش برف در مناطق سردسیر هشدار داد.
به گزارش ایسنا، در هشدار سازمان هواشناسی آمده است؛ روز شنبه (۲۳ فروردین) در استان‌های خراسان شمالی، خراسان رضوی، شمال خراسان جنوبی، قزوین، البرز، تهران، قم، مرکزی، همدان، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، اصفهان، نیمه شمالی فارس، شرق خوزستان بارش باران همراه با رعد و برق و وزش باد شدید موقت خواهیم داشت.
بر این اساس، بارش‌ها در کشور تا روز یکشنبه (۲۴ فروردین) در استان‌های خراسان شمالی، خراسان رضوی، شمال خراسان جنوبی، برخی نقاط استان‌های یزد، فارس و نیمه شمالی کرمان ادامه دارد.
از این‌رو احتمال بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها، آبگرفتگی معابر عمومی و لغزندگی جاده‌های مواصلاتی وجود دارد بنابراین از تردد غیر ضروری و توقف و تردد در کنار رودخانه‌ها اجتناب شود.
 مدیریت سدها، اتخاذ تمهیدات لازم برای عبور سیلاب احتمالی، اقدامات پیشگیرانه برای حفظ محصولات کشاورزی، آمادگی دستگاه‌های اجرایی ازجمله شهرداری‌ها و فرمانداری‌ها برای اجرای تمهیدات لازم در جهت جلوگیری از خسارات احتمالی سیلاب و آب‌گرفتگی معابر از توصیه‌های دیگر سازمان هواشناسی است.
سازمان هواشناسی همچنین با صدور هشداری دیگر از افزایش ارتفاع موج در خلیج‌فارس ،تنگه هرمز ونواحی غربی دریای عمان طی امروز(شنبه)خبر داد.
سازمان هواشناسی توصیه کرده است که از هرگونه تردد قایق‌های سبک و تفریحی ممانعت و انجام فعالیت‌های پشتیبانی صنایع فراساحل بااحتیاط انجام شود. محدود کردن حضور افراد در مجاورت خط ساحلی از توصیه‌های دیگر سازمان هواشناسی است.
تداوم افزایش بارش‌ها و هوای خنک
تا نیمه اول اردیبهشت ماه
رئیس‌مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی از افزایش بیش از ۲۲درصدی بارش‌ها نسبت به میانگین کشور خبر داد و افزود: افزایش بارش‌ها وهوای خنک تا نیمه اول اردیبهشت در کشور ادامه خواهد داشت.
احد وظیفه در گفت‌و‌گو با ایسنا با‌اشاره به اینکه بارش‌های اخیر در کشور سبب شده است که مقداری از کمبود بارش‌ها در غرب و جنوب غرب جبران شود، اظهارداشت: برای مثال پیش از این در استان چهار محال و بختیاری که سرشاخه زاینده‌رود است حدود ۲۸ درصد کمبود بارش نسبت به میانگین بلندمدت داشتیم که این رقم در حال حاضر به حدود ۱۹ درصد رسیده است. در استان کهگیلویه و بویراحمد نیز با وجود بارش‌های اخیر در حال حاضر حدود ۱۶ درصد کمبود بارش نسبت به میانگین بلندمدت داریم.
 بارش در حد نرمال و بالاتر
در بیشتر نقاط کشور طی امسال
وظیفه با بیان اینکه در برخی دیگر از استان‌ها از جمله اصفهان، کرمانشاه، کردستان و یزد بارش‌ها تا حدودی کمتر از نرمال است، ادامه داد: به جز این استان‌ها بارش در سایر نقاط کشور در حد نرمال تا بالای نرمال نسبت به میانگین بلندمدت است همچنین ما در سال آبی جاری در استان‌های مرکزی کشور از جمله تهران، البرز، زنجان، قزوین، قم و مرکزی بارش‌های خوبی داشتیم.
 کاهش بارش‌ها نسبت به سال گذشته
وی در ادامه با‌اشاره به اینکه در سال آبی جاری بارش‌ها در کل کشور حدود ۴۲ میلیمتر یعنی بیش از ۲۲ درصد بیشتر از حد نرمال است، گفت: با این وجود بارش‌ها تقریبا در تمام مناطق کشور نسبت به سال گذشته کاهش پیدا کرده است. طی سال آبی گذشته حدود ۲۶۳ میلیمتر بارش در کل کشور داشتیم که حدود ۴۱ درصد نسبت به حد نرمال بیشتر بود.
هنوز خشکسالی‌های بلندمدت جبران نشده است
رئیس‌مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی با بیان اینکه در بیشتر مواقع خشکسالی‌ها از بعد هواشناسی زود برطرف می‌شوند، گفت: آنچه که دغدغه و نگرانی ماست خشکسالی‌های هیدرولوژیک است. برای مثال در سال‌هایی که با خشکسالی در کشور مواجه بودیم فشار بسیار زیادی به چاه‌های آب زیرزمینی وارد شد که کاهش سطح‌ آب ‌های زیرزمینی را به دنبال داشت. باتوجه به شاخص خشکسالی 10 ساله می‌توان گفت که باوجود بارش‌های دو سال اخیر هنوز بخش زیادی از کشور در شرایط خشکسالی شدید و متوسط قرار دارد.
به گفته وظیفه، ممکن است که در حال حاضر رودخانه‌ها پرآب باشند یا پشت سدها حجم قابل قبولی از آب وجود داشته باشد اما نباید فراموش کنیم که همچنان باید مراقب خشکسالی‌های انباشته در کشور و آب‌های زیرزمینی باشیم.
 پیش‌بینی بارش‌های بیش از نرمال در اردیبهشت
وی درباره روند بارش‌ها در کشور طی هفته پیش رو و اردیبهشت ماه توضیح داد: خوشبختانه بارش‌های خوبی طی هفته پیش رو تا نیمه اول اردیبهشت در راه کشور است و بر اساس مدل‌های اقلیمی پیش‌بینی می‌شود که این بارش‌ها نیز فراتر از حد نرمال باشد. امیدواریم که این سامانه‌ها کمبود بارش در برخی استان‌های غربی و جنوب‌غربی کشور را جبران کند.
 تداوم حاکمیت هوای خنک در کشور
رئیس‌مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی همچنین درباره دمای هوا در کشور طی روزهای آینده گفت: پیش‌بینی می‌شود که هوای خنک در کشور تا سه هفته آینده تداوم داشته باشد و دما در مناطق مختلف از جمله استان‌های جنوبی البرز مانند تهران، البرز، سمنان و شرق کشور حدود یک تا چهار درجه پایین‌تر از حد نرمال باشد البته دمای هوا در جنوب کشور در حد نرمال تا کمی بیش از نرمال خواهد بود.
به گفته وی، کاهش دمای هوا در استان‌های مختلف سبب می‌شود که بارش برف در ارتفاعات کشور همچنان ادامه داشته باشد.
  آماده‌باش برای سیل تا دوشنبه
رئیس‌سازمان امداد و نجات هلال‌احمر کشور ضمن هشدار به ساکنین مناطق نزدیک به رودخانه‌ها از تداوم آماده‌باش تا روز دوشنبه خبر داد.
به گزارش برنا، مرتضی سلیمی با ‌اشاره به بارانی بودن کشور در روزهای آینده گفت: در استان تهران با توجه به بارش‌های ممتد نیروها در وضعیت هشدار قرار دارند و آماده امدادرسانی به مناطق در صورت نیاز هستند و این وضعیت تا فردا نیز ادامه دارد و در برخی مناطق کشور نیز نیروها تا روز دوشنبه در حالت آماده‌باش خواهند بود.
وی تاکید کرد: مردم می‌توانند در صورت وقوع اتفاق اضطراری با شماره 112 حتی بدون وجود سیم کارت بر روی تلفن همراه تماس گیرند تا نیروهای امدادی به محل اعزام شوند.
نام:
ایمیل:
* نظر: