kayhan.ir

کد خبر: ۱۸۵۱۸۴
تاریخ انتشار : ۱۸ فروردين ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۸
رئیس‌قوه قضائیه:
رئیس‌قوه قضائیه گفت: تمام تدابیر و اقدامات باید در جهت کاهش آسیب‎ها و خسارات جانی کرونا باشد.

به‎گزارش روابط عمومی قوه قضائیه، آیت‎الله سید ابراهیم رئیسی در جلسه شورای عالی قوه قضائیه،حق سلامت را از حقوق مسلّم مردم دانست و تأکید کرد: نظام و دستگاه‎های اداری باید از سلامت مردم در همه زمینه‎ها، از سلامت جسم و جان تا سلامت روح و سلامت اقتصاد و کسب‎وکار آنها صیانت کنند.
رئیسی با بیان این‎که امروز جان مردم در خطر تهدید ابتلا به ویروس کرونا قرار دارد، افزود: در میان انواع سلامت، سلامت جسم و جان مردم اولویت دارد و در تزاحم بین انواع سلامت‎ها، باید تدبیر و مدیریت ما مبتنی بر تأمین سلامت جانی مردم باشد.
وی خاطرنشان کرد: همه بخش‎ها باید برای پیشگیری از شیوع هرچه‎بیشتر کرونا و تأمین بهداشت و درمان آحاد مردم بسیج شوند و تمام تدابیر و اقدامات باید در جهت کاهش آسیب‎ها و خسارات جانی باشد.
*اقلام پزشکی کشف شده از محتکران، تحویل شبکه بهداشت کشور شده است
رئیس‌قوه قضائیه اظهارداشت: اقلام پزشکی کشف و ضبط شده از محتکران، برای توزیع بین مردم تحویل شبکه بهداشت کشور شده و در این خصوص دستور اکید داده شد که شبکه مستقلی برای توزیع این اقلام ایجاد نشود.
کاری که برای حفظ
 حق سلامتی زندانیان انجام شد، در دنیا نمونه است
رئیسی با‌اشاره به بیانیه ستاد حقوق بشر قوه قضائیه درباره حفظ «حق سلامتی زندانیان» گفت: امروز کاری که در ایران برای حفظ این حق از زندانیان انجام شد، در سطح دنیا نمونه و مایه‎ افتخار است؛ در حالی که این بحران نشان داد کشورهایی که همواره خود را مدعی حفظ حقوق بشر می‎دانند، اهمیت چندانی برای این موضوع قائل نشدند اما جمهوری اسلامی نشان داد حفظ حقوق و کرامت و سلامت انسان در هر شرایطی حتی اگر یک فرد زندانی باشد، مهم است.
ادعای رئیس‌جمهور آمریکا
 برای کمک‌رسانی به ایران
 نشانه بی‎خردی اوست
وی در ادامه با‌اشاره به ادعای رئیس‌جمهور آمریکا برای کمک‌رسانی به ایران در صورت درخواست جمهوری اسلامی، این سخنان را نشانه بی‎خردی ترامپ دانست و تأکید کرد: نه ایران از دشمن خود کمک می‎خواهد و نه آمریکا انگیزه‎ای برای این کار دارد و نه به دلیل تحریم‎های ظالمانه‎ای که علیه ملت ما اِعمال کردند، امکانش وجود دارد.
رئیس‌قوه قضائیه افزود: آمریکا امروز دست به راهزنی اقلام بهداشتی کشورهای اروپایی می‎زند و مردم خودشان هم از نظر اقتصادی و معیشتی و هم از نظر درگیری با کرونا سخت گرفتارند. اگر در کشورهای اروپایی مردم به سوپرمارکت‎ها هجوم می‎آورند، در آمریکا علاوه‌بر سوپرمارکت‎ها و داروخانه‎ها، به اسلحه‎فروشی‎ها هم هجوم می‎آورند.
رئیسی با بیان این‎که هجوم به اسلحه‎فروشی در مواجهه با بحران‎‌ها از پدیده‎هایی است که در آمریکا وجود دارد، ادامه داد: ناامنی در آمریکا به حدی است که حتی زندگی و جان مردم در خطر است اما مقامات این کشور حرف‎هایی می‎زنند و ادعاهایی مطرح می‎کنند که دنیا را به خنده می‎اندازد.
باید دادرسی‎های الکترونیکی
و غیرحضوری با فوریت
 در دستور کار قرار گیرد
وی با تقدیر از زحمات و خدمات سال گذشته همکارانش در دستگاه قضایی اظهار داشت: در سال جدید که با مسئله کرونا مواجه شدیم، باید دادرسی‎های الکترونیکی و غیرحضوری با فوریت در دستور کار قرار گیرد و فعالیت‎های قضایی به نحوی پیگیری شود که هم جان مردم و هم جان همکاران ما حفظ شود.
رئیس‌قوه قضائیه با تأکید بر تدوین دستورالعملی برای انجام مأموریت‎ها در نظام قضایی کشور در شرایط کرونا افزود: حضور مردم در دادسراها و شعب مهم است اما حضور آنها در برخی محاکم مانند دیوان عالی و دیوان عدالت اداری ضروری نیست و می‎توان با استفاده از ابزارهای نوین ارتباطی به پرونده‎ها رسیدگی کرد. رئیسی در همین راستا بر لزوم فعال‎تر شدن سامانه‎های ارتباط الکترونیک برای اقداماتی چون تبادل لوایح و ادعاهای طرفین دعوا نیز تأکید کرد و گفت: با استفاده از این سیستم می‎توان هم دادرسی‎ها را عادلانه انجام داد و هم از مراجعات و تجمعات غیرضروری مردم جلوگیری کرد.

نام:
ایمیل:
* نظر: