kayhan.ir

کد خبر: ۱۸۵۱۵۸
تاریخ انتشار : ۱۸ فروردين ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۲
مدیر دفتر نگهداری از تاسیسات آبی و برقابی شرکت آب منطقه‌ای تهران گفت: حجم آب ورودی به مخازن سدهای پنجگانه تهران از ابتدای فروردین ماه تاکنون در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۵۱ درصد کاهش داشته است.

به گزارش تسنیم، محمد شهریاری، درباره وضعیت سد‌های پنجگانه استان تهران اظهار داشت: حجم آب ورودی به مخازن سدهای پنجگانه تهران از ابتدای فروردین ماه تاکنون 90 میلیون متر مکعب بوده است که در مقایسه با 184 میلیون متر مکعب سال گذشته 51 درصد کاهش را شاهد هستیم.
وی افزود: در حال حاضر حجم ذخیره آب سدهای امیرکبیر، لتیان، لار، طالقان و ماملو به ترتیب 127، 45، 29، 310 و 174 میلیون مترمکعب است که امیدواریم با توجه به ذخیره برفی مناسب در سطح حوضه آبریز سدهای مذکور و بارش‌های بهاری بتوانیم آبگیری مناسبی را در سدهای تامین‌کننده آب شرب کلانشهرهای تهران و کرج داشته باشیم. وی به کاهش 12 درصدی ورودی سدها از ابتدای مهر 98 تا نیمه اول فروردین ماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته ‌اشاره کرد و افزود: در این بازه زمانی 563 میلیون مترمکعب آب ورودی به مخازن سدهای پنجگانه تهران داشتیم که این حجم در سال آبی گذشته 641 میلیون مترمکعب بوده است. شهریاری تصریح کرد: با توجه به حساسیت تامین آب شرب مطمئن و پایدار پایتخت و بخشی از نیاز آب شرب کلانشهر کرج، بهره‌برداری بهینه از سدهای تحت پوشش شرکت آب منطقه‌ای تهران از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده و در این راستا از بهمن ماه سال گذشته، با توجه به نتایج برف‌سنجی‌های انجام شده در حوضه آبریز سدها و پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی، مدیریت مخازن سدهای مذکور به‌منظور کنترل سیلاب‌های بهاری و آبگیری مخازن جهت اطمینان از تامین پایدار آب شرب، صنعت، کشاورزی و نیازهای زیست محیطی و تغذیه مصنوعی سفره‌های آب زیرزمینی در دشت‌های ورامین، کرج و قزوین آغاز شده و در دست اقدام است.
نام:
ایمیل:
* نظر: