kayhan.ir

کد خبر: ۱۸۵۱۱۲
تاریخ انتشار : ۱۷ فروردين ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۰


قیافه وحشی غرب را بپوشانید غربگراها ناراحت می‌شوند
یک غرب‌ستای سیاسی به جای توضیح و عذرخواهی نسبت به رفتارهای وحشیانه در نظام سیاسی غربی پس از بروز کرونا، فرار به جلو کرده و ادعا می‌کند منتقدان از دیدن اوضاع به‌هم‌ریخته آن کشورها خوشحالند!
صادق زیباکلام در روزنامه آرمان نوشت: «آنچه جای تامل دارد برخورد سیاسی و نگاه خاص به مسئله کرونا است که در برخی از جریانات سیاسی دیده می‌شود. بسیاری از پیامک‌هایی که توسط سایت‌های رسمی وابسته به بخش‌های مختلف می‌آیند پر از آمار تلفات مربوط به آمریکا یا انگلیس هستند. گویی ظاهرا اگر 350 میلیون آمریکایی یا 60 میلیون انگلیسی در نتیجه کرونا از بین بروند مشکلات ما حل می‌شود، در حالی که آرزوی مرگ و نیستی برای دیگران عاری از هرگونه فضیلت اخلاقی است».
زیباکلام در ادامه نوشت: «اینکه تلاش کنیم نشان دهیم دیگران چقدر مسئله، مصیبت و تلفات دارند، مردم در فروشگاه‌ها به دستمال‌های کاغذی حمله کردند یا قفسه‌های سوپرمارکت‌ها خالی شده، اگر واقعیت و عمومیت داشته باشند، باز همان سوال مطرح می‌شود که اگر دیگر کشورها نتوانند از پس کرونا برآیند، چه افتخار و عظمتی برای ما خواهد بود؟ آیا اگر آمار مبتلایان به کرونا در آمریکا افزایش یابد در ایران کاهش می‌یابد؟ اگر تعداد فوتی‌ها در انگلیس در نتیجه کرونا خیلی زیاد شود، باعث خواهد شد که این آمار در ایران کاهش یابد؟
وی می‌افزاید: «متاسفانه این‌گونه برخوردها نه‌تنها از نظر فضیلت‌های اخلاقی شایسته نیست، بلکه باعث می‌شود که آن مختصر اعتماد و اعتباری که برخی از مردم دارند نیز خدشه‌دار شود. چون تنها چیزی که از ارائه این‌گونه آمار به‌دست می‌آید، این است که همچون برخی که منتظرند صاحبان متوفی بیاید و آنها تقاضای پول کنند، انگار ما هم نشسته‌ایم که دیگران دچار مرگ و میر شوند؛ با این تفاوت که روشن نیست از مرگ و میر آنها چه سودی عاید ما می‌شود؟».
مقالطه آقای زیباکلام در حالی است که کسی در ایران نسبت به آشفتگی اوضاع در کشورهای غربی ابراز شادمانی نکرده، به‌ویژه آنکه در این نابسامانی معمولا طبقات محروم ضربه می‌خورند. در واقع آقای زیباکلام از انتشار اخبار مربوط به رسوایی نظام‌های لیبرال «سرمایه داری» ناراحت است؛ چه اینکه دروغ بودن تمام بزک‌های امثال وی نسبت به غرب را ثابت می‌کند. آقای زیباکلام همین شگرد نخ‌نما را هنگام بدعهدی و خیانت غرب در برجام و ثابت شدن فریبکارانه بودن این توافق در پیش گرفت و مدعی شد منتقدان از به هم خوردن توافق خوشحالند و حال آنکه منتقدان همین خیانت و کلاهبرداری را پیشاپیش هشدار داده و مورد استهزا و تمسخر بزک‌کننده آمریکا و 3 کشور اروپایی قرار گرفته بودند.
در همین حال «مشرق» درباره فرار به جلو آقای زیباکلام نوشت: یکی از پیامدهای انتشار ویروس کرونا در سطح جهان، نمایش چهره بدون روتوش آمریکا و اروپا بود. همان کشورهایی که زیباکلام و همفکران وی در سال‌های اخیر بارها رفتار دولتمردان و شهروندانش را مانند پتکی بر سر مردم ایران می‌کوبیدند.
متاسفانه زیباکلام و همقطاران وی دچار «خودتحقیری حاد» هستند و در این سال‌ها تلاش کردند تا این روحیه مخرب و خسارت بار را در سطح جامعه ترویج دهند.
تصاویر پوشیدن کیسه زباله به جای لباس ایزوله در بیمارستان‌های آمریکا، نشان داد که مقامات آمریکایی علیرغم هیاهو و تبلیغات فراوان، چقدر ناتوان و بی‌عرضه هستند.
علاوه بر آن، تصاویر متعدد از غارت فروشگاه‌ها در اروپا و آمریکا و در ادامه صف های طولانی مردم در مقابل فروشگاه‌های عرضه اسلحه- برای مراقبت از خود در دوران احتمالی قحطی- فرهنگ بسیار پایین آمریکایی را نمایش داد.
اکنون آمریکا در آمار مبتلایان به ویروس کرونا رکورد زده است. در روزهای گذشته ترامپ در اظهارنظری عجیب گفت که اگر با کرونا کمتر از 100 هزار کشته بدهیم، خوب است!
موارد مذکور، نمایش «نظام سرمایه‌داری بدون سانسور» است. این نمایش واقعی، هم غربِ وحشی را نشان داد و هم فقدان فرهنگ در غرب را. برای همین است که زیباکلام اینچنین برآشفته است. گویا رشته‌های «خودتحقیری حاد» و «حسرت خوردن به مردمان مغرب زمین» بدجوری پنبه شده است.

چامسکی: کرونا کشنده است اما دلقکی به نام ترامپ خطرناک‌تر است
یک نظریه‌پرداز معروف آمریکایی می‌گوید ترامپ برای جامعه آمریکا مصیبت‌بارتر از کروناست.
نوام چامسکی در گفت‌وگو با سرکوهوروات فعال سیاسی کروات، درباره ترامپ گفت: این فکر که سرنوشت آمریکا و دیگر کشورها در دستان یک دلقک است، تکان‌دهنده است.
بحث ویروس کرونا، به اندازه کافی جدی است، اما خوب است در نظر داشته باشیم که خطر بسیار بزرگتری در راه است. ما به سمت فاجعه‌ای پیش می‌رویم که از هر آنچه در تاریخ بشر رخ داده بدتر است. وقتی دونالد ترامپ و آدم کوتوله‌های او ما را به سمت پرتگاه پیش می‌برند. ]شیوع[ کرونا، بلای هولناکی است که تبعات وحشتناکی خواهد داشت، اما اوضاع بهبود خواهد یافت. در حالی که درباره دیگر تهدیدها، فرصت جبران وجود نخواهد داشت. فرصت تمام می‌شود. اگر ما به آنها رسیدگی نکنیم، باخته‌ایم.
اگر ما سرنوشت‌مان را به دچست دلقک‌های جامعه ستیز بسپاریم،  کار ما تمام است؛ و این نقطه دارد نزدیک می‌شود.

نه خیلی ممنون آقای ترامپ اگر بلدی، به داد آمریکایی‌ها برس!
روزنامه صبح‌نو از دولت آمریکا خواست به جای لاف زدن کمک به ایران، به داد کادر درمانی آمریکا برسد که مجبورند کیسه زباله تن کنند یا به خود ترامپ به جای ماسک، روسری ببندند.
این روزنامه در یادداشتی با عنوان «نه، مرسی» می‌نویسد: دونالد ترامپ بارها از ایران خواسته است که با او تماس بگیرند، تا جایی که شماره تلفن خود را به سفارت سوئيس داد تا در اختیار مقامات ایرانی بگذارد. به منظور دستیابی به مذاکره مجدد با ایران، کاخ سفید سیاست فشار حداکثری در قبال ایران را تا آنجا پیش برد که حتی دستور ترور مقام نظامی ایران را نیز صادر کرد. ترامپ فکر می‌کرد با ترور سردار سلیمانی ایران دیگر دست از مقاومت برداشته و در مقابل خواسته آمریکا تسلیم می‌شود؛ اما رویای او تحقق نیافت و با در اولویت قرار گرفتن «انتقام سخت» درسیاست منطقه‌ای ایران، اوضاع برای آمریکا در غرب آسیا سخت‌تر شد.
حال او تحت فشار افکار عمومی جهان درباره تحریم‌های یک‌جانبه علیه ایران در شرایط کرونا قرار گرفته است حتی توسط سیاستمداران و سناتورهای آمریکایی. در چنین شرایطی مجدد ترامپ در رویای مذاکره فرورفته و گفته است منتظر تماس مقامات ایران است. او گفته «ایرانی‌ها هم مثل ما آمریکایی‌ها مغرورند برای همین با ما تماس نمی‌گیرند اما اگر آنها تلفن را بردارند و زنگ بزنند به راحتی مشکلات کشورشان حل می‌شود». ترامپ در حالی ادعای رفع مشکلات ایران و ارسال کمک‌های پزشکی و بهداشتی به کشورمان را با یک تماس دارد که بارها مقامات ایران «رفع تحریم‌ها» را پیش‌شرط مذاکرات با آمریکا می‌دانند، اما او نپذیرفته است.
این رفتار ترامپ ثابت می‌کند او تنها به‌دنبال نمایش است تا عکس یادگاری خود را در آستانه انتخابات 2020 بگیرد. ایران که در قضیه برجام چوب اعتماد به آمریکا را خورده، جوابش به نمایش این بار ترامپ «نه، مرسی» است. بهتر است ترامپ تجهیزات و خدمات پزشکی خود را صرف مردم آمریکا و کادر پزشکی این کشور بکند تا به جای ماسک، مجبور نباشند روسری ببندند و یا کیسه زباله به تن کنند.
عنوان «نه، مرسی» روزنامه هفت صبح کنایه به موضع سه ماه قبل ترامپ است که در واکنش به اظهارات ظریف توییت زد: «وزیر خارجه ایران خواستار مذاکره است اما می‌خواهد تحریم‌ها برداشته شود. نه، مرسی»! ظریف آن زمان در موضعی که انتقادات بسیاری را برانگیخت، گفته بود ایران حاضر است حتی پس از ترور سردار سلیمانی، با آمریکا مذاکره کند(!)

تصمیمات عجولانه و متناقض مبارزه با کرونا را با مشکل مواجه می‌کند
برخی رسانه‌های همسو با دولت با اشاره به روند افزایشی شیب شیوع کرونا در کشور تصمیمات دولت در خصوص بازگشایی بانک‌ها و ادارات را متناقص با اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی می‌دانند.
آرمان ملی در تیتر نخست خود با عنوان «یک بام و دو هوای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی» نوشت: شیب شیوع کرونا در کشور همچنان روند افزایشی را دنبال می‌کند و با توجه به تصمیمات دولت در رابطه با اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی تا 20 فروردین و افزایش اعمال محدودیت‌ها در نوروز امسال، آمار ابتلای روزانه به طور میانگین در کشور رقمی حدود سه هزار را نشان می‌دهد.
در این شرایط و بنا بر اعلام روحانی، قرار است ادارات و بانک‌ها با یک سوم نیروهای خود فعالیت‌شان را آغاز کنند. با این حال بسیاری از مسئولان بر این باورند که شیب نموداری آمار کرونا همچنان در کشور ادامه‌دار خواهد بود و هنوز به زمان پیک بیماری نرسیده‌ایم. دغدغه رئیس‌جمهور در نوروز 99 کرونا و اتخاذ تصمیمات مهم برای کاهش ابتلا به این بیماری و رسیدگی به بیماران بود. در امتداد روزهایی که از آغاز گسترش ویروس کرونا در کشور می‌گذرد، تقریباً یک گزاره، ترجیع تکرارشونده اغلب خبرها و تحلیل‌ها بوده است؛ کاستن از تجمعات انسانی. کسانی که اعتقاد به قرنطینه برخی شهرها داشتند، معتقدند این یکی از راه‌های مؤثر کاستن از تجمعات بوده و در برخی کشورها پاسخ هم داده است. هر چه بود دولت اعتقادی به قرنطینه حداکثری نداشت و این کار صورت نگرفت اما از همان موقع مدام بر ماندن در خانه و اتخاذ روش‌های پیشگیری به مردم توصیه می‌شد. در همین گیر و دار بود که دولت طرح فاصله‌گذاری اجتماعی را مانند یک برگ برنده مطرح کرد؛ با این ادعا که این طرح می‌تواند موجب گسستن زنجیره انتقال شود. در حالی که دکتر حسن روحانی روزهای پرمشغله‌ای را پشت سر گذاشته و در جلسات زیادی شرکت کرده و اکنون زمان آن است که دولت نتیجه و ماحصل تدابیر اتخاذ شده را ببیند، سخن از پایان فاصله‌گذاری اجتماعی مطرح می‌شود، پایانی که می‌تواند پایان‌بخش همه سیاست‌ها و تلاش‌ها برای کنترل کرونا باشد.
روزنامه تعادل هم با عنوان «تقابل کرونایی وزارت بهداشت و وزارت صمت» نوشت: قائم‌مقام وزارت صنعت، معدن و تجارت، به نوعی دستورالعمل اداری برای بازگشایی کلیه مشاغل و مراکز کسب و کار را داده است؛ اقدامی که وزیر بهداشت را برآشفته کرده است. او در نامه‌ای به روحانی نسبت به دستور وزارت صمت مبنی بر بازگشایی مشاغل و کسب و کارها اعتراض خود را اعلام کرد.
روزنامه آفتاب یزد، هم نوشت: آقای روحانی عزیز! چرا این‌قدر اصرار به بازگشایی سریع بانک‌ها و ادارات دارید؟ با وجود اینکه خودتان اظهار نمودید که اگر اصول ایمنی و بهداشتی رعایت نشود این ویروس منحوس طی ماههای آینده میهمان ما خواهد بود، پس چرا با دستوری جدید، دستورات قبلی خودتان را نقض می‌کنید؟ چرا با بازگشایی بانک‌ها، طلبکار و بدهکار را به جان هم می‌اندازید. آقای روحانی! چرا با بازگشایی زودهنگام ادارات و بانک‌ها عده‌ای از مردم را تحت عنوان کارمند و عده‌ای دیگر را تحت عنوان ارباب رجوع از منزل بیرون می‌کشید و جان آنان را به خطر می‌اندازید؟ آن‌هم در حالی که بیش از یک ماه است که خودتان در قرنطینه به سر می‌برید و تمامی جلسات‌تان را از طریق ویدئوکنفرانس مدیریت می‌کنید و در جلسه هیئت دولت نیز فقط خودتان با نفر بغل دستی‌تان حدود 5 متر فاصله دارید.

عجله در برداشتن محدودیت‌ها کرونا و رکود را ماندگار می‌کند
تصمیمات متناقض دولتی، موجب سردرگمی مردم در زمینه فاصله‌گذاری و مهار کرونا شده است.
عصر ایران از سایت‌های حامی دولت در این زمینه با اشاره به شلوغی خیابان‌ها در چند روز اخیر نوشت: وقتی که ادارات، بانک‌ها، نهادها و... تعطیل نیست و هیچ گونه قرنطینه یا محدودیت خاصی اعمال نشده است چطور انتظار دارید مردم در خیابان‌ها نباشند؟ وقتی که همه مجبور به حضور در محل کارشان باشند خوب معلوم است که از خیابان‌ها این افتاق می‌افتد! آپشن دیگری سراغ دارید؟ طی‌الارض کنند؟ پرواز کنند؟
شبکه خبر سخنان رئیس‌جمهور را به‌صورت زنده پخش کرد که گفت: ساعات کاری ادارات از شنبه 23 فروردین از 7 صبح تا 2 بعد از ظهر خواهد بود. ]...[ اگر بیماری ادامه پیدا کند، این رویه در ماه رمضان ادامه خواهد داشت. ]...[ کسب و کارهای کم‌خطر در استان‌ها از شنبه 23 فروردین از سر گرفته می‌شود. ]...[ فعالیت‌های کم‌ریسک در استان تهران از شنبه 30 فروردین با رعایت موازین بهداشتی و تحت نظارت دقیق آغاز خواهد شد. ]...[ از شنبه 23 فروردین صرفاً دو سوم کارمندان ادارات حاضر به خدمت خواهند بود.»
مردم باید چه کار کنند؟ هیچ خبری دال بر تعطیلی در کار نیست و زیر فشار و استرس حضور در محل کار هستند، از طرف دیگر صدا و سیمایی از این حضور مردم در خیابان‌ها گزارش تولید کرده و آنان را بی‌احتیاط و حتی غیرمسئولیت‌پذیر می‌داند! این یک بام و دو هوا را هم باید مردم حل کنند؟
به آقای روحانی باید گفت همین امروز دبیرکل سازمان جهانی بهداشت هشدار داده کشورهایی که برای بازگشت به حالت عادی و رفع محدودیت‌های اعمال شده به منظور مقابله و کنترل شیوع کرونا شتابزده عمل کنند با رکود اقتصادی «حتی شدیدتر و طولانی‌تر» و تداوم بیشتر شیوع ویروس مواجه خواهند شد.

هاآرتص: بحران کرونا موجب مرگ نئولیبرالیسم می‌شود
یک نشریه صهیونیستی اذعان کرد کرونا باعث فروپاشی و مرگ نئولیبرالیسم شده است.
هاآرتص در ارزیابی تأثیرات و پیامدهای بیماری کرونا نوشت: پیامد اصلی این بحران فروپاشی الگوی محافظه کار نئولیبرالی است که توسط مارگارت تاچر و رونالد ریگان بنیان نهاده شد. این مدل سعی داشت تا ضمن گسترش بازار آزاد، نقش دولت را تا حد ممکن محدود کند. آن‌ها با این ادعا که دولت مانع رشد خلاقیت‌های نیروهای بازار می‌شود، معتقد بودند که اختیارات آن باید تا جای ممکن محدود گردد.
سیاست‌های نئولیبرالیسم شامل خصوصی‌سازی گسترده خدمات عمومی از جمله حوزه‌های بهداشت و درمان، آموزش و پرورش، کوچک شدن شبکه حمایتی برای افراد محروم و برداشته شدن یکسری از مقررات بانک‌ها و بورس‌های سهام، به منظور اجازه فعالیت بیشتر نیروهای بازار آزاد است. این مبتنی بر این فرض ایدئولوژیک بود که رقابت آزاد اگرچه باعث بروز بحران گاه‌به‌گاه می‌شود، اما در نهایت قادر به ایجاد تعادل و ثبات به نفع همه جامعه است.
جهانی شدن که نتیجه‌ای از الگوی نئومحافظه‌کارانه بود، نتایج مثبتی داشت که به رفاه بسیاری از اقشار اجتماعی کمک کرد، اما در عین حال هم باعث صدمه زدن به بسیاری از گروه‌های کارگران صنعتی و طبقه متوسط ​​شد و امکان ظهور جنبش‌های پوپولیستی را در بسیاری از کشورها فراهم ساخت. بحران کرونا ویروس ثابت می‌کند که وقتی اوضاع چنین بحرانی و خسته‌کننده شود، نیروی بازار به سرعت فرو می‌پاشد چرا که قادر به ارائه راه حل نیست.
حتی یک رئیس‌جمهور افراطی مانند دونالد ترامپ، که تمام تلاش خود را برای تضعیف دولت انجام داده، فهمیده که بدون مداخله گسترده دولت بازار بورس کالا به سقوط خود ادامه خواهد داد. او همچنین به این نتیجه رسیده که باید قدرت دولت فدرال برای نجات اقتصاد و جلوگیری از بیکاری گسترده، بسیج شود. اقتصاد در حال فروپاشی و بیکاری گسترده نه تنها شانس انتخاب مجدد وی را از بین می‌برد، بلکه ممکن است آمریکا را به سمت بحرانی در مقیاس رکود بزرگ سوق دهد. اما توانمندسازی دولت حاوی خطرات خاص خود هم هست. رژیم های اقتدارگرا و تمامیت‌خواه در چپ و راست همیشه در مواقع بحرانی و اضطراری ظهور می‌کردند، چرا که در چنین شرایطی نیاز به رهبری قدرتمند به‌عنوان بهانه‌ای برای از بین بردن دموکراسی استفاده می‌شده است.

نام:
ایمیل:
* نظر: