kayhan.ir

کد خبر: ۱۸۵۱۰۴
تاریخ انتشار : ۱۷ فروردين ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۹
یک غرب‌ستای سیاسی به جای توضیح و عذرخواهی نسبت به رفتارهای وحشیانه در نظام سیاسی غربی پس از بروز کرونا، فرار به جلو کرده و ادعا می‌کند منتقدان از دیدن اوضاع به‌هم‌ریخته آن کشورها خوشحالند!صادق زیباکلام در روزنامه آرمان نوشت: «آنچه جای تامل دارد برخورد سیاسی و نگاه خاص به مسئله کرونا است که در برخی از جریانات سیاسی دیده می‌شود. بسیاری از پیامک‌هایی که توسط سایت‌های رسمی وابسته به بخش‌های مختلف می‌آیند پر از آمار تلفات مربوط به آمریکا یا انگلیس هستند. گویی ظاهرا اگر 350 میلیون آمریکایی یا 60 میلیون انگلیسی در نتیجه کرونا از بین بروند مشکلات ما حل می‌شود، در حالی که آرزوی مرگ و نیستی برای دیگران عاری از هرگونه فضیلت اخلاقی است».
زیباکلام در ادامه نوشت: «اینکه تلاش کنیم نشان دهیم دیگران چقدر مسئله، مصیبت و تلفات دارند، مردم در فروشگاه‌ها به دستمال‌های کاغذی حمله کردند یا قفسه‌های سوپرمارکت‌ها خالی شده، اگر واقعیت و عمومیت داشته باشند، باز همان سوال مطرح می‌شود که اگر دیگر کشورها نتوانند از پس کرونا برآیند، چه افتخار و عظمتی برای ما خواهد بود؟ آیا اگر آمار مبتلایان به کرونا در آمریکا افزایش یابد در ایران کاهش می‌یابد؟ اگر تعداد فوتی‌ها در انگلیس در نتیجه کرونا خیلی زیاد شود، باعث خواهد شد که این آمار در ایران کاهش یابد؟
وی می‌افزاید: «متاسفانه این‌گونه برخوردها نه‌تنها از نظر فضیلت‌های اخلاقی شایسته نیست، بلکه باعث می‌شود که آن مختصر اعتماد و اعتباری که برخی از مردم دارند نیز خدشه‌دار شود. چون تنها چیزی که از ارائه این‌گونه آمار به‌دست می‌آید، این است که همچون برخی که منتظرند صاحبان متوفی بیاید و آنها تقاضای پول کنند، انگار ما هم نشسته‌ایم که دیگران دچار مرگ و میر شوند؛ با این تفاوت که روشن نیست از مرگ و میر آنها چه سودی عاید ما می‌شود؟».
مقالطه آقای زیباکلام در حالی است که کسی در ایران نسبت به آشفتگی اوضاع در کشورهای غربی ابراز شادمانی نکرده، به‌ویژه آنکه در این نابسامانی معمولا طبقات محروم ضربه می‌خورند. در واقع آقای زیباکلام از انتشار اخبار مربوط به رسوایی نظام‌های لیبرال «سرمایه داری» ناراحت است؛ چه اینکه دروغ بودن تمام بزک‌های امثال وی نسبت به غرب را ثابت می‌کند. آقای زیباکلام همین شگرد نخ‌نما را هنگام بدعهدی و خیانت غرب در برجام و ثابت شدن فریبکارانه بودن این توافق در پیش گرفت و مدعی شد منتقدان از به هم خوردن توافق خوشحالند و حال آنکه منتقدان همین خیانت و کلاهبرداری را پیشاپیش هشدار داده و مورد استهزا و تمسخر بزک‌کننده آمریکا و 3 کشور اروپایی قرار گرفته بودند.
در همین حال «مشرق» درباره فرار به جلو آقای زیباکلام نوشت: یکی از پیامدهای انتشار ویروس کرونا در سطح جهان، نمایش چهره بدون روتوش آمریکا و اروپا بود. همان کشورهایی که زیباکلام و همفکران وی در سال‌های اخیر بارها رفتار دولتمردان و شهروندانش را مانند پتکی بر سر مردم ایران می‌کوبیدند.
متاسفانه زیباکلام و همقطاران وی دچار «خودتحقیری حاد» هستند و در این سال‌ها تلاش کردند تا این روحیه مخرب و خسارت بار را در سطح جامعه ترویج دهند.
تصاویر پوشیدن کیسه زباله به جای لباس ایزوله در بیمارستان‌های آمریکا، نشان داد که مقامات آمریکایی علیرغم هیاهو و تبلیغات فراوان، چقدر ناتوان و بی‌عرضه هستند.
علاوه بر آن، تصاویر متعدد از غارت فروشگاه‌ها در اروپا و آمریکا و در ادامه صف های طولانی مردم در مقابل فروشگاه‌های عرضه اسلحه- برای مراقبت از خود در دوران احتمالی قحطی- فرهنگ بسیار پایین آمریکایی را نمایش داد.
اکنون آمریکا در آمار مبتلایان به ویروس کرونا رکورد زده است. در روزهای گذشته ترامپ در اظهارنظری عجیب گفت که اگر با کرونا کمتر از 100 هزار کشته بدهیم، خوب است!
موارد مذکور، نمایش «نظام سرمایه‌داری بدون سانسور» است. این نمایش واقعی، هم غربِ وحشی را نشان داد و هم فقدان فرهنگ در غرب را. برای همین است که زیباکلام اینچنین برآشفته است. گویا رشته‌های «خودتحقیری حاد» و «حسرت خوردن به مردمان مغرب زمین» بدجوری پنبه شده است.


نام:
ایمیل:
* نظر: