kayhan.ir

کد خبر: ۱۸۵۰۸۹
تاریخ انتشار : ۱۷ فروردين ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۳
رئیس‌هیئت امنای صرفه‌جویی ارزی وزارت بهداشت:
رئیس‌هیئت امنای صرفه‌جویی ارزی وزارت بهداشت گفت: ۸۵ درصد اقلام مورد نیاز برای مداوای بیماران مبتلا به کرونا تامین شده داخلی است و در حال اقدام برای تولید ۱۵ درصد باقیمانده هستیم.
به گزارش ایرنا،‌ مهدی یوسفی دیروز در نشست خبری ویدیو کنفرانس که با حضور خبرنگاران برگزار شد، اظهارداشت: 85 درصد اقلام ۲۶گانه که برای مداوای بیماران مبتلا به کرونا تامین شده داخلی است و ۱۵ درصد باقیمانده مثل سی‌تی‌اسکن که وارداتی بود هم در حال اقدام برای تولید هستیم و در ۶ ماه آینده صددرصد اقلام مورد نیاز برای بیماران تنفسی در داخل تولید می‌شود.
یوسفی افزود: البته بسیاری از مواردی که امروز در حوزه بهداشت و درمان مورد استفاده قرار می‌گیرد در داخل کشور تولید می‌شود. در زمینه لوازم حفاظت فیزیکی تا یک ماه آینده جزو کشورهایی خواهیم بود که می‌توانیم به صادرات این اقلام بپردازیم.
وی ادامه داد: در حدود ۵۰ روز اخیر تلاش کردیم که اقلام محافظتی را در کوتاه‌ترین زمان تهیه کنیم. بالغ بر ۲۴ میلیون قطعه تجهیزات حفاظتی با دستور وزیر بهداشت و ۹۳۲ تخت آی سی یو در این بازه زمانی بین دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور نیز توزیع شده که قسمتی از این اقلام قبل از شروع کرونا در کشور توزیع شده است.
تامین ماسک مورد نیاز کشور
رئیس‌هیئت امنای صرفه‌جویی ارزی درباره تامین ماسک در داخل کشور بیان کرد: میزان واردات ماسک که در دو هفته گذشته انجام شده به میزانی است که فاصله مصرف ماسک توسط مراکز درمانی و مصرف عموم پر شود. تا آخر فروردین اگر تولید ما به انبوه برسد، واردات ماسک برای این دو هفته کافی است. وزارت صمت نیز اعلام خواهد کرد که چه زمانی این توزیع انجام خواهد شد.
یوسفی گفت: هیئت امنای صرفه‌جویی ارزی متولی تامین تجهیزات مورد نیاز بیمارستان‌هاست. روزانه ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار ماسک در کشور تولید می‌شد و بعد از شیوع کرونا این میزان تا چندین برابر افزایش یافت. با برنامه‌ریزی انجام شده این میزان به ۳ تا ۴ میلیون تولید ماسک در روز می‌رسد. اعلام مراجع رسمی برای انتقال بیماری توسط سازمان‌های رسمی کشور انجام می‌شود. این‌که انتقال بیماری به چه شکل است یک سمت موضوع است که به مرجعیت وزارت بهداشت بر می‌گردد. پیش‌بینی ما این است که با توجه به افزایش تولید داخل، می‌توانیم پاسخگوی نیاز مردم برای استفاده از ماسک باشیم. البته وزارت صنعت و معدن و وزارت بهداشت به میزان فراوانی از این ماسک‌ها را وارد کرده‌اند و قسمتی هم در حال وارد شدن است. حتی اگر ملاک بر این باشد که استفاده از ماسک برای عموم مردم ضروری است، با میزان تولیدی که در داخل کشور ایجاد می‌شود و دستگاه‌ها در حال نصب است، نیازهای مردم برطرف خواهد شد.
وی افزود: یکی از شرکت‌ها حتی دستگاه تولید ماسک را خودش تولید کرده و ۳۰۰ هزار به ظرفیت تولید ماسک افزایش می‌یابد و تعهد داده‌اند در هفته‌های آتی این میزان به یک میلیون می‌رسد.
واردات ماسک سه لایه نداریم
رئیس‌هیئت امنای صرفه‌جویی ارزی وزارت بهداشت گفت: در روزهای اول تعدادی ماسک وارد شد که این روند حداقل برای ماسک‌های سه لایه متوقف و دستگاه‌های تولید ماسک هم وارد شد. در حال حاضر تولید ماسک در کشور کم کم در حال رسیدن به نیاز بیمارستان‌ها است. روزانه ۱۰۰ هزار ماسک N۹۵ و یک میلیون ماسک سه لایه برای مراکز درمانی نیاز داریم. به محض برطرف شدن نیاز مراکز درمانی، وزارت صنعت، معدن و تجارت این موارد تولیدی را توزیع کرده و نیاز مردم از طریق داروخانه‌ها برطرف خواهد شد.
تضمین خرید از تولیدکنندگان داخلی
یوسفی اظهارداشت: یکی از اقداماتی که در این روزها انجام شده، تضمین خرید از تولیدکنندگان داخلی بوده و ۸۵ درصد اقلام توسط تولیدکنندگان داخلی و شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی تولید شده است. این خریدها ادامه دارد و بالغ بر هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان تجهیزات از جمله ونتیلاتور از تولیدکنندگان داخلی خریداری شده است. بسیاری از کشورها در اقلام سرمایه‌ای تنفسی مشکل دارند. بسیاری از کارگاه‌ها نیز ترغیب شدند که خط تولید خود را برای تولید ماسک و اقلام حفاظتی تغییر بدهند.
موارد کشف شده
در اختیار دانشگاه‌ها قرار گرفت
یوسفی درباره موارد کشف شده ماسک توسط تعزیرات اظهار کرد: تمام موارد کشف شده توسط تعزیرات در اختیار دانشگاه‌های علوم پزشکی استان‌ها قرار می‌گیرد و در تهران هم ابتدا در اختیار هیئت امنا و سپس در اختیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی قرار گرفته است. در حال حاضر کسی جرات مخفی کردن این اقلام را ندارد.
روزانه ۴۰ دستگاه ونتیلاتور
تولید می‌شود
یوسفی بیان کرد: در گذشته روزانه پنج دستگاه ونتیلاتور تولید می‌شد و اکنون روزانه ۴۰ دستگاه ونتیلاتور در کشور تولید می‌شود و با افزایش تراز تولید در کشور به این نتیجه رسیدیم که نیاز مبرمی به واردات وجود ندارد و هزار و ۲۰۰ تخت آی سی یو از لحاظ تجهیزی تا پایان اردیبهشت تجهیز شود.
وی ادامه داد: سه شرکت تولیدکننده مانیتور در کشور داریم که از همان ابتدا هزار دستگاه به ما تحویل داده‌اند.
هزینه ۶۰۰ میلیارد تومانی
 برای تامین اقلام مصرف
یوسفی در پاسخ به سؤالی درباره میزان هزینه کرد هیئت امنای صرفه‌جویی ارزی گفت: تاکنون حدود ۶۰۰ میلیارد تومان تامین اقلام مصرفی و سرمایه‌ای برای دانشگاه‌های علوم پزشکی انجام شده است. با وجود این‌که تخصیص‌ها به موقع نرسیده، تمام توان خود را برای این کار اجرایی کردیم. هرچه هزینه شده برای تولیدکنندگان داخلی اتفاق افتاده و کمتر خرید ارزی انجام دادیم.

نام:
ایمیل:
* نظر: