kayhan.ir

کد خبر: ۱۸۴۹۶۹
تاریخ انتشار : ۱۶ فروردين ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۴
وزیر راه و شهرسازی:
وزیر راه و شهرسازی از اجرایی شدن اخذ مالیات از خانه‌های خالی از سکنه در سال جاری خبر داد و تأکید کرد: اخذ مالیات از خانه‌های خالی از سکنه موجب تحرک در بخش مسکن می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فارس، محمد اسلامی در یک برنامه تلویزیونی در پاسخ به این سؤال که آیا با وضع مالیات از خانه‌های خالی از سکنه موافق هستید، گفت: در قانون مالیات‌های مستقیم اخذ مالیات قانون است و در اختیار ما نیست.
وی افزود: در بسیاری از کشورها برای خانه‌های خالی از سکنه مالیات وضع می‌کنند تا سرمایه‌ها راکد نماند.
وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: تکلیف وزارت راه و شهرسازی این بود که سامانه املاک را راه‌اندازی کند و آن را پارسال راه‌اندازی کرد و پایگاه‌های داده برای شناسایی خانه‌های خالی از سکنه را آماده کرد.
اسلامی خاطرنشان کرد: به هر حال این اخذ مالیات می‌تواند موجب تحرک در بخش مسکن شود و این واحدها می‌تواند به بخش اجاره مسکن و یا برای فروش به بازار مسکن تزریق شود.
وی در پاسخ به این سؤال که چه تفاوتی میان طرح اقدام ملی مسکن و طرح مسکن مهر است گفت: مسکن ملی و مسکن مهر ریشه در تکلیف قانونی دارند و این تکلیف همانا فراهم کردن شرایط برای خانه‌دار شدن مردم است.
وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: در هر دوره‌ای دولت‌ها طرح‌هایی را مطرح می‌کنند و ما در این دوره با تجربه‌ای که از مسکن مهر داشتیم تا موتور محرکه آن مردم باشند و دولت تسهیل‌گر باشد. پس مردم با سلایق خود پیشبرد برنامه اقدام ملی مسکن باشند.
اسلامی گفت: ما زمین را در نقاطی انتخاب کردیم تا از امکانات شهری برخوردار باشند، پس تفاوتی که در طرح اقدام ملی مسکن بود این بود که مثل مسکن مهر هر جایی که شد مسکن نسازیم.
وی با ‌اشاره به اینکه هنوز هم در مسکن مهر ما با فاقد متقاضی مواجه هستیم افزود: در ثبت‌نام مسکن ملی ما محدودیت دهکی برای ثبت‌نام نداریم، اما باید ثبت‌نام کنندگان شرایط متاهل بودن، نداشتن مسکن، عدم استفاده از امکانات دولتی و پنج سال سکونت را دارا باشند.
این مسئول عنوان کرد: در طرح اقدام ملی مسکن در بسیاری از شهرها زمین را آماده کردیم و به گروهی زمین را واگذار می‌کنیم و پروژه‌های بزرگ را به سازنده‌های بزرگ واگذار می‌کنیم.
اسلامی با بیان اینکه در طرح اقدام ملی مسکن ریزش حدود 50 درصدی داشتیم، توضیح داد: در ماه جاری ثبت‌نامی‌های مسکن ملی تعیین تکلیف می‌شوند، اما متقاضیانی که به روش پیامک ثبت‌نام کرده‌اند، در اردیبهشت ماه تعیین تکلیف خواهند شد.
وی همچنین درباره وضعیت تأمین کالاهای مورد نیاز کشور بیان کرد: امروز همه بنادر ما مملو از بار است و کامیون‌ها در بنادر برای بارگیری کالاهای اساسی در صف هستند.
نام:
ایمیل:
* نظر: